80 éve történt - ezen a napon kezdődött Fehérvár három hónapos szörnyű szenvedése

Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
2024.12.22. 09:43 |
80 éve történt - ezen a napon kezdődött Fehérvár három hónapos szörnyű szenvedése

A város környékén 1944. december 4-én kezdődtek meg a nagyobb katonai átcsoportosítások. A Margit-vonal védelmi rendszere, a várost környező községek ellen december 8-án indítottak támadást a szovjet csapatok. A harcok december 20-án a város határában zajlottak.

Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én a reggeli órákban indult meg a szovjetek fő támadása és súlyos utcai harcok után, december 23-án hajnalban a németek kiürítették Székesfehérvárt és a várostól észak-északnyugatra kiépített állásaikba vonultak vissza.

1944. december 27-tõl a szovjet támadás azonban megállt, amikor Fejér megye teljes területe a szovjet hadsereg kezére került. A német hadvezetés ellentámadásokat indított az elvesztett területek visszafoglalására valamint Budapest felmentésére: a Konrád I. hadművelet 1945. január 1-jén, illetve a Konrád II. 1945 január 7-én, mert stratégiailag nagyon fontos volt Székesfehérvár birtoklása. Két sikertelen támadás után az áttörést aztán az 1945. január 18-án hajnalban induló Konrád III. hadművelet hozta meg.

Székesfehérvár nagy katonai jelentőséggel bírt a II. világháborúban: egyrészt fontos közlekedési csomópont volt, hiszen ide futottak be a környék jelentősebb vasútvonalai és a régió műút-hálózatának is itt volt a központja.

Székesfehérváron 1944 decemberében jogtalanságok egész sorát követték el a megszálló szovjet csapatok. A fosztogatások, erőszakoskodások a lakosság teljes kiszolgáltatottságát jelentették - írja Lattenstein Dániel a Vörös Hadsereg jelenléte Székesfehérváron és környékén című tanulmányában. Az ostrom alatt is életveszélyben voltak a fehérváriak, de a „felszabadulással” kialakult jog- és létbizonytalanság még súlyosabb volt. Az Öreghegyi-szőlők városrész, a senki földje volt két hónapon keresztül, mert a Fiskális úton húzódott a frontvonal. Bányóczky István így emlékszik vissza az eseményekre: „Az volt a tragédia, hogy a jelenlegi belvárosból nagyon sokan éppen azért húzódtak ki az Öreghegyre, mert úgy hitték jobban megúszhatják a bombázásokat és a bevonulást. A boros pincékben azonban az oroszok bőven ráittak arra, amit osztottak nekik a roham előtt... Abban az időben háromszáz körül volt azoknak a száma, akik Öreghegyen haltak meg az első napokban. A Felsővárosban lakók sem jártak sokkal jobban, az itt lakókat a városrészt ért sorozatos belövések miatt áttelepítették a belváros pincéibe. A szabad rablás idején pedig a nők felkutatására, hajtóvadászatokat rendeztek a városban. A pincék átfésülése során a nőket nem vitték azonnal magukkal, csak a házakat jelölték meg, ahová éjszaka tértek vissza és hurcolták el őket.”

A különféle visszaemlékezésekből és jelentésekből elborzasztó és gyakran hihetetlen adatokat lehet megtudni. A város női lakosságának jóval több mint felét erőszakkal megbecstelenítették. Többeket, akik ellenálltak, agyonlőttek. Voltak esetek, mikor 20-30 orosz katona egymásután becstelenített meg egy-egy nőt.

A három hónapig tartó katonai megszállás, a frontesemények következtében a város lakossága a felére zsugorodott.

A város épületeinek egyharmada lakhatatlanná vált, a korabeli statisztikák szerint Székesfehérvár ez harmadik legtöbb kárt szenvedő város volt. A lakosság lassan eszmélt fel, az elmenekült polgárok is csak részben tértek vissza. Ezzel magyarázható, hogy a népesség csak az 1950-es évek elején érte el az 1944. évi lakosság számát – írja várostörténeti összefoglalójában Csurgai Horváth József a Városi Levéltár igazgatója.

A nyolcvan éve kezdődött és három hónapon át tartó szörnyű fehérvári eseményekről a II. világháború székesfehérvári befejezésének jövő év márciusában esedékes nyolcvanadik évfordulójáig olvashatnak írásokat a város honlapján az akkoriban történt eseményekről.


A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum Székesfehérvár a frontvonalban 1944-1945 című közös kamara kiállítása a környék második világháborús harcainak történetébe nyújt betekintést. A tárlat egészen 2025. június 30-ig látogatható, keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között a Szent István Király Múzeum Rendház épületében a Fő utcán.

Várostörténet

  1. 80 éve történt

    Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.

    2024.12.22.
  2. Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király

    Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.

    2024.12.09.
  3. Mátyás kori bazilika digitálisan

    A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.

    2024.11.27.
  4. Világháborús harckocsik

    Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.

    2024.11.27.