A piac konyhája - szakácsok és termelők tanácskoznak Fehérváron december 5-én

Székesfehérváron tartja A piac konyhája című közös konferenciáját a Stílusos Vidéki Éttermiséggel (SVÉT) a Magyar Konyha magazin. A harmadik alkalommal megrendezésre kerülő nagyszabású szakmai találkozó célja ezúttal sem kevesebb, mint megteremteni a párbeszéd és a kapcsolatteremtés lehetőségét a minőségi termékeket előállító magyar termelők és a legjobb szakácsok, vendéglősök között.
2019.11.26. 13:51 |
A piac konyhája - szakácsok és termelők tanácskoznak Fehérváron december 5-én

Az első ízben a fővároson kívül rendezett konferencia fő témái a fenntarthatóság-regionalitás-márkaépítés, a klíma és konyha, valamint a klímaváltozás hatásai a gasztronómiára lesznek.

A december 5-i, szerdai programról Brájer Éva, a kulturális ügyek tanácsnoka, Madary Orsolya, a Magyar Konyha magazin lapigazgatója, valamint Ruprecht László séf, a SVÉT elnöke tartottak sajtótájékoztatót kedden, a Hiemer-házban.

A Magyar Konyha magazin a maga 43 évével Közép-Európa legrégebbi gasztronómiai magazinja. A jelenlegi szerkesztőség éppen tíz éve vette át a lapot, céljuk pedig azóta is a modern magyar konyha és a minőségi magyar termékek és termelők bemutatása.

A SVÉT-tel közösen 3. alkalommal rendezik meg A piac konyhája elnevezésű konferenciát, amellyel a minőségi termékeket előállító termelők és a legjobb szakácsok, vendéglősök közötti párbeszédet, valamint a kapcsolatteremtés lehetőségét szeretnék elősegíteni.

A szakmai nap keretében nemcsak előadásokat, hanem vásárt is rendeznek, ahol bemutatkozhatnak olyan termelők, akik komoly kapcsolatot építettek már ki éttermekkel, beszállítókká váltak. A cél, hogy megvalósuljon a termékek ideális útja a termelőtől az éttermekig, hogy a hazai alapanyagok állandóan jelen legyenek az étlapokon, és hogy találkozzon a kereslet és a kínálat.

„Egy tisztességes háziasszony mindig tud főzni a saját kertjéből!” – idézte fel Brájer Éva kulturális tanácsnok a fiatal korában vidéken tanultakat. Mint mondta, a Magyar Konyha magazin és a SVÉT konferenciája és célkitűzése sem szól többről, mint hogy a magyar csúcsgasztronómia „házasszonyai” és „háziurai” a regionálisan, vagy legalábbis az ország kertjeiben megtermelt alapanyagokkal főzzenek. Ahogy a tanácsnok elmondta, a gasztronómia iránt érzett elköteleződése már a politikai pályája előtt is jellemző volt rá, később ezért is szorgalmazta elindítani a fehérvári Tuti menza programot. Ruprecht László séffel évekkel ezelőtt ismerkedett meg, csodálta munkásságát, a közös munkát pedig az Európa Kulturális Fővárosa pályázat összeállításánál kezdtél el: „Hitem és meggyőződésem, hogy a magyar gasztronómia a kultúránk elidegeníthetetlen része, ennek jegyében állítottuk össze a séffel a pályázat vonatkozó programelemeit, úgy, hogy ha nem is mi nyerünk, ami sajnos így lett, akkor is meg tudjuk valósítani. Ennek az ideje eljött, óriási megtiszteltetés, és a részemről is hatalmas várakozás előzi meg a december 5-i programot, amikor első ízben láthat vendégül a város a SVÉT-hez kapcsolódó ilyen nagyszabású szakmai programot.”

„Már tavaly terveztük, hogy a konferenciát szeretnénk ezentúl vidéken megrendezni, és köszönjük, hogy Székesfehérvár támogatta a megkeresésünket. Azért is örülünk, mert tudjuk, hogy Székesfehérváron is példásan működik egy termelői piac, ahol olyan termelők árusítanak, akik a Magyar Konyha magazin és a SVÉT szellemiségét követik.” – kezdte gondolatait Madary Orsolya, a Magyar Konyha magazin lapigazgatója. Mint elmondta, a fehérvári konferencia három témakör köré épül majd: „Nem mehetünk el az elmúlt hónapok legtöbbet hangoztatott témája, a klímaváltozás mellett, ezért tartottuk fontosnak, hogy szóba kerüljön a gasztronómia és a klíma kapcsolata. Felkértük Dr. Kun Ádám evolúcióbiológust, ökológust, hogy tartson előadást a fenntartható gasztronómiáról, az élelmezés jövőjéről, a klímaváltozás kapcsán felmerülő kérdésekről. Ehhez kapcsolódik Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdaság igazgatójának előadása a balatoni halászat fenntarthatóságáról, a vízgyűjtő területek kihasználásáról, a fenntartható takarmányozásról, hiszen ők balatoni kagylóval etetik a pontyokat. A kérdéssel egyébként minden előadó foglalkozik, de a másik téma, a márkaépítés is kapcsolódik hozzá. A gasztronómia területének egyik legismertebb látványtervezője, Ipacs Géza beszél majd arról, hogyan kell felépíteni egy márkát, milyen kihívásokra kell figyelni. Érdekesség, hogy az esti gálavacsora helyszínének, a 67 Sigma étteremnek is ő volt a tervezője. Erről a témáról szól Viski József is, az Agrárminisztérium államtitkára, aki a kistermelői támogatásokról, a szabályozási környezetről tart előadást.”

A regionalitás szerencsére már hazánkban is fontos, és újra divatos tényező: két termelői piac mutatkozik majd be, az Élő Tisza és a fehérvári Jancsár Kerti Piac, mindkettő a helyi termékek támogatását és emellett a fenntartható árusítást is célul tűzte ki. Érdekes előadásnak ígérkezik azonban Willmann Fábián, a Németországból Magyarországra költözött kereskedőé is, aki az egyik legizgalmasabb delikatesz boltot húzta fel, közösséget épített a Wekerle telepen, és folyamatosan kapcsolatban van az ország legjobb termelőivel. A regionalitás jegyében Fejér megyét a Csurgódombi Sajtkonyha képviseli, ők a Magyar Konyha oldalain is szerepeltek és példaértékű gazdaságot irányítanak.

A szervezők tavaly már meghívtak termelőket a konferenciára, de idén előszőr bővítették ki a programot rendes termékkínálattal. Számukra is meglepetés volt, hogy felhívásukra milyen sokan jelentkeztek, így sajnos a szervező munka végén nem is tudtak fogadni minden, a termékbemutatóra jelentkező termelőt. Az ország minden részéről érkeznek majd a Hiemer-ház udvarárán felállított rögtönzött piacra: Debrecenből Rózsa Péterék a Virágoskút Biogazdaságtól, vásárolható lesz Alemitta csirke a Tisza mellől, Heppenheimer tojás a déli határtól. Kiállít a Hernádszentandrási Biokertészet Miskolc mellől, hidegen sajtolt olajokat hoz el Püspökladányból a Grapoila, az Élő Tiszások magyar citrommal, kivivel és fekete fokhagymával jönnek. Itt lesz a nagydobosi sütőtökös, Tokajból borecet és balzsamecet érkezik, a Bakonyból méz és a környékről sajtosok, a Magyaralmási tej tejtermékeivel és a Sárkeresztúri Hangyák Szociális Szövetkezet pirospaprikával és tökmagolajjal készülnek.

„Azt mondhatjuk, hogy igazi országos termékvásár lesz a Hiemer Ház udvarán!” – tette hozzá Ruprecht László, a SVÉT elnöke, aki ezer szállal kötődik Székesfehérvárhoz, hiszen maga is itt él: „Jó érzés végre itthon lenni, nagy álmom volt nekem is ez a rendezvény. Sok kiváló séf dolgozik a városban, akik az új gasztronómiai felfogásukkal színesítik a helyi éttermek palettáját. Ennek szellemében rendezzük majd meg a programot záró gála vacsorát is, amelyet a Szárcsa, a Diófa, a Fiastyúk és a 67 séfjei készítenek a 67 Sigma étteremben, amely a jövő évtől csatlakozik a Stílusos Vidéki Éttermiséghez.” A séf elmondta: a SVÉT-tel nem céljuk egy szűk elit kör kialakítása, inkább egy olyan brand és inspiráló kapcsolati rendszer, gasztroközösség kialakítása, amely garancia a kiváló minőségre.

A sajtótájékoztatón a szervezők elmondták, hogy a 2013-ban alapított Magyar Konyha Termelői díjat idén a Hiemer-házban adja át Lévai Anikó az ország három legsikeresebb termelőjének.

A nagyszabású gasztronómiai konferencia ingyenesen látogatható, azonban előzetes regisztrációhoz kötött. A szervezők a jelentkezést az bago.zsofia.svet@gmail.com címe várják, az igazi gasztrokalandot kínáló vásár azonban szabadon látogatható.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.