-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.16. -
Adventi koncert a Bazilikában
A harmincadik Adventi Koncertjére készül a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, amelyet 2024. november 29-én,19:00 órai kezdettel rendeznek a Szent István Székesegyházban. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar mellett közreműködik a Nemzeti Férfikar, a Kodály Zoltán Általános Iskola Gyermekkara, Füredi Nikolett, Fehér Adrienn, Rezsnyák Róbert és Tóth Marcell - zongorán. Vezényel: Ruff Tamás őrnagy, a MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere.
2024.11.15. -
Kadétok a színházban
A honvédelem jegyében látta vendégül a Vörösmarty Színház a katonai hivatást választó fiatalokat. Az esten a jövő honvédei a 12 dühös ember előadást tekinthették meg.
2024.11.15. -
Rendhagyó irodalomóra
Az érettségire való felkészítés a célja annak az új sorozatnak, amely a Vörösmarty Mihály Könyvtárban indult el. Elsők között Dragomán György író mesélt a kortárs irodalomról.
2024.11.15.
A Primavera nyara - Sopronban lépett fel a jubiláló fehérvári kórus
A fennállásának idén 50. évfordulóját ünneplő fehérvári kórus sikeres fellépéseiről Csutiné Schleer Erzsébet titkár küldött élménybeszámolót, ami az alábbiakban olvasható:
Az idén 50. születésnapját ünneplő Primavera Kórus szokatlan zenei területre merészkedett Pünkösd után egy héttel, június 12-én. A félévszázada Amerikában, Los Angelesben élő magyar zeneszerző, Szilas Imre „Pünkösdi Mise” című beat-miséjét adták elő a mű magyarországi ősbemutatóján, a Fatimai Szűzanya tiszteletére épült soroksári Plébániatemplomban, szentmise keretében.
Szilas Imre orgonaművész, zeneszerző első beat-miséjét 17 éves korában szerezte. 1967. április 2-án, Fehérvasárnapon hangzott fel először – Húsvéti beatmise címmel – az abonyi templomban, majd egy évvel később a budavári Mátyás-templomban, az akkor frissen kinevezett Tardy László karnagy vezényletével. Bár a bemutató híre csupán szájhagyomány útján terjedhetett, és a zeneszerzőn, a kórus fiataljain és a plébánoson kívül szinte mindenki tartott a megtorlástól, a teltházas templom előtti Szentháromság-téren is népes hallgatóság gyűlt össze. Még abban az évben megszületett a következő mű, a Karácsonyi Mise. Szilas Imre ekkortájt néhány évig a legendás Gemini-együttes tagja is volt, amely megelőzte az Illés-Omega korszakot. Az ifjú művész rendőrségi fenyegetés miatt 1972-ben elhagyta az országot, és az USA-ban telepedett le, ahol folytatta zenei tanulmányait egyházzene–orgonaművész szakon, és ott doktorált. Évekig tanított a pasadenai egyetemen. Máig rendszeresen komponál kórusműveket, orgonadarabokat. Az első beatmise bemutatásának 30. évfordulójára alkotta meg az Abonyi misét, amely 1997-ben hangzott el - immár hagyományosan - a Mátyás-templomban, ugyancsak Tardy László vezényletével.
A Pünkösdi Mise, melyet 2021-ben komponált a szerző, ennek a sorozatnak lett a folytatása. A hagyományos beatzene dallamára épül, de megjelennek benne a kemény rock motívumai, sőt, a gregorián elemei is, a zárótételében pedig himnuszi magasságokig emelkedik a zenemű.
A székesfehérvári Primavera Kórust a Szilas-misék magyarországi megszólalásának és kottakiadásának motorja, a miseszöveg magyar nyelvre fordítója és egyben a hazai Szilas Imre Kórus karnagya, Kubányiné Rózsás Andrea kérte fel a közreműködésre. A Primavera Kórus örömmel vállalta az újszerű, különös feladatot. A másik kórus tagjai közül néhányan már az 1967-es Mátyás-templomi koncerten is énekeltek.
Szilas Imre a Pünkösdi Misét az egykori Gemini-s barátja, Bardóczi Gyula kérésére szerezte, aki a mostani ősbemutatón is ott ült a doboknál, egy másik volt zenésztársuk, Ullmann Ottó pedig basszusgitáron játszott. A nagyszabású előadás karnagya Szarka Andrea, a Primavera Kórus művészeti vezetője volt. A zeneszerző, aki a bravúros orgonajátékával működött közre, a végén köszönettel, elragadtatással és meghatódva minősítette a közös muzsikálást, kiemelve a fehérvári kórus és karnagya örömteli, lelkes, hozzáállását, jelezve, hogy szeretné az együttműködés folytatását. A hívek hosszan tartó vastapsa is ezt az élményt igazolta.
A Primavera Kórus számára a július hónap is felejthetetlen eseménnyel kezdődött.
A Sopron Lady Lions Club meghívására háromnapos koncerthétvégén vettek részt a székesfehérvári MusiColore Énekegyüttessel közösen az ország „Leghűségesebb Városában”. A nyugati országrészbe is elvitték Székesfehérvár és a 800 éves Aranybulla jó hírét. A soproni belváros barokk evangélikus templomában megrendezett szombat esti hangversenyen a két együttes a magyar és nemzetközi egyházi zeneirodalom legszebb műveiből adott elő válogatást. Másnap, a vasárnapi istentiszteleten is zenés művészi szolgálattal működtek közre. A MusiColore énekesek műsorának művészeti vezetője Radics Éva volt, a Primavera Kórust Szarka Andrea és Reiner Renáta vezényelte.
Az ilyen ünnepi alkalmak a közönség örömére szolgáló éneklésen túl az alkotó közösségek számára is összekovácsoló erőt jelentenek. Így most is belefért a programba egy spontán éneklős látogatás a fertődi Eszterházy kastély csodás termeiben – stílusosan Eszterházy-szelettel fokozva az élvezetet a kastély kávézójában -, egy hangulatos soproni kisvonatos városnézés, alámerülés a fertőrákosi kőfejtő és a Mithrász-szentély titokzatos rejtelmeibe.