A Sóstó vízutánpótlását tanulmányozták az alföldi városok Fehérváron

Két alföldi város polgármestere látogatott csütörtökön Székesfehérvárra, hogy a Sóstó egyedülálló vízutánpótlását tanulmányozzák. Soltvadkert és Kiskunhalas is élénken érdeklődik a rendszer működése iránt. A város melletti tavaik mesterséges vízutánpótlására jelenthet megoldást a tisztított szennyvíz felhasználása. A Sóstón „virágzik” a természet és a tisztított szennyvíznek köszönhetően nincs vízproblémája a már négy éve megmentett tónak.
2022.09.08. 15:52 |
A Sóstó vízutánpótlását tanulmányozták az alföldi városok Fehérváron

Mészáros Attila Székesfehérvár alpolgármestere fogadta Temerini Ferenc Soltvadkerti és Fülöp Róbert kiskunhalasi polgármestert illetve a Kiskunvíz szakembereit. Mint mondta a Fejérvíz Zrt.-vel közösen kialakított tisztított szennyvizes betáplálásnak köszönhetően még a mostani aszályos időszakban is sikerült megtartani azt az vízszintet, amit a Sóstó rehabilitációjakor a szakemberek megálmodtak. Így mind a megmentett terület, mind a rajta létrejövő sokszínű élővilág biztonságban van.

Ez a vízpótlási rendszer, amit a Sóstón látunk, nagyon érdekes nekünk is, mert Soltvadkerten van egy 70 hektáros tó, a Vadkerti tó, ami a város legfontosabb turisztikai vonzereje – mondta Temerini Ferenc Soltvadkert polgármestere. „A tavunk egyszerre strand és horgásztó, ami kifejezetten a kisgyermekes családoknak való a homokos partjával és a lassan mélyülő vízzel. Évente 90-100 ezer közötti a látogatóink száma. A tónak jelenleg csak természetes csapadék vízutánpótlása van, az elmúlt két év aszálya pedig lecsökkentette a víz szintjét és el kell gondolkodnunk a vízpótlás lehetőségéről. Hosszútávú megoldást a homokhátság komplex vízpótlása jelent majd, ami a Tiszából és a Dunavölgyi-főcsatornából lehetséges. Ez tervezés alatt van és kezdeményeztük, hogy a Vadkerti-tó is bekerüljön a tervezésbe. Ennek megépülését azonban nem biztos, hogy van időnk kivárni és ezért lehet nagyon érdekes a fehérvári megoldás. Székesfehérvár Facebook oldalán közzétett videó keltette fel a figyelmünket és ezért jöttünk el személyesen is megnézni.”

Kiskunhalas polgármestere Fülöp Róbert is arról beszélt, hogy ebben az aszályos időszakban problémát jelent a természetes vizeink megtartása, ezen szeretnénk javítani, ehhez gyűjtünk információkat. „Azt szerettük volna látni, hogy hogyan működik a fehérvári rendszer és mik az eddigi tapasztalatok. Kiskunhalas körül már csak egyetlen természetes 60 hektáros, szikes tavunk van és nem szeretnénk elveszíteni. Ennek a vízpótlását szeretnénk megoldani, de gondolkozunk záportározók kialakításán, ami nem csak a tó életéről szól, hanem a városunk talajvízszintjéről.”

A Sóstóra évente mintegy százezer köbméter tisztított víz folyik

A mostani aszályos időszakban is megfelelő a Sóstó északi tavának vízszintje. A természetvédelmi terület rehabilitációjakor kialakított tisztított szennyvizes vízutánpótlás már a negyedik szezonban nyújt biztonságos életteret a sokszínű élővilágának, még a csapadékmentes időszakokban is.

A megálmodott és megvalósított fehérvári vízutánpótlási módszer egy nagyon tudatosan átgondolt vízgazdálkodási rendszer, ugyanis a Sóstónak nincs állandó vízutánpótlása. A megtisztított szennyvíz pedig egy rendkívül stabil és állandó vízpótlást biztosít ott, ahol ezt a módszert alkalmazzák. A mai technológiával olyan szintűre lehet tisztítani a szennyvizet, hogy ihatóvá válik. A Sóstóra a fehérvári szennyvíztelepen megtisztított víz mindössze kettő százaléka érkezik ami egy normál tisztítási technológia után még egy harmadik fázison is átesik, így a beérkező víz kiváló minőségű.

Fehérvári színes