A tanulószerződéseket vizsgálta a Gazdasági - Önkormányzat Párbeszéd Tanács

 Székesfehérvár Önkormányzata a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hozta létre a Gazdasági - Önkormányzat Párbeszéd Tanácsot. A tanács hétfői ülésén a tanulószerződésekről készített kutatást értékelték. Boldizs Kálmánné alpolgármester kiemelte, a jövő munkaerőpiacára olyan felkészült szakembereket kell vinni, akik a munkahelyeken sajátítják el a szakképzés fortélyait.

2006.03.21. 09:46 |

 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hozta létre a Gazdasági - Önkormányzat Párbeszéd Tanácsot. A tanács hétfői ülésén a tanulószerződésekről készített kutatást értékelték. Boldizs Kálmánné alpolgármester kiemelte, a jövő munkaerőpiacára olyan felkészült szakembereket kell vinni, akik a munkahelyeken sajátítják el a szakképzés fortélyait. Székesfehérvár alpolgármestere kiemelte, a viszonylag kevés tanulószerződés oka lehet az is, hogy nagyon jól felszerelt intézményi tanműhelyek vannak a városban.

 Tóth István, az Alba Volán vezérigazgatója a tanácskozáson elmondta, példa nélküli az országban a Gazdasági - Önkormányzat Párbeszéd Tanács, amelyet a kamara és a város hozott létre. Az elmúlt időszakban számos fontos témában született együttműködés, különös tekintettel az oktatásra. Az önkormányzat és kamara most közösen vizsgálta a tanulószerződések rendszerét, amelyben működési zavarok mutatkoznak, ugyanakkor a város gazdaságának fejlődéséhez szükséges lenne egy jól működő rendszer. 

A mintegy két éves, 135 fős mintán folytatott kutatás megállapította, hogy negatívan ítélik meg a vállalkozások a tanulószerződése intézményét, főleg a kisvállalkozások birkóznak meg nehezen vele. Városban és megyében kevés, mintegy 861 tanulószerződés köttetett.  A vállalkozók 40-45%-a szükségesnek tartja, a többség ugyanakkor idegenkedik tőle.
Boldizsné Kálmánné alpolgármester elmondta, a kutatások eredményeit jól tudja használni és hasznosítani a tanács, amelynek most a legfontosabb célja, hogy a tanulókat foglalkoztató vállalkozók fontosnak érezzék a képzéseket, a tanulókban ne csak a munkaerőt, hanem a fiatal, tanulni vágyó munkaerőt lássák. A jövő munkaerőpiacára olyan felkészült szakembereket kell vinni, akik a munkahelyeken sajátítják el a szakképzés fortélyait. – emelte ki Székesfehérvár alpolgármestere, aki szerint a viszonylag kevés tanulószerződés oka, hogy Székesfehérváron nagyon jól felszerelt intézményi tanműhelyek vannak.
A tanulószerződések rendszerének erősítése érdekében a kamara igyekszik minél több vállalkozót informálni a szerződéssel járó pozitívumokról, amelyek például a költségek elszámolása terén jelentkeznek. A város és a kamara közös akciótervet készít, ütemezni fogják a folyamatokat, hogy hogyan tudnak tovább haladni. Boldizs Kálmánné kiemelte, Székesfehérvárnak el kell készítenie a középtávú oktatási tervét a 2006 és 2010 közötti időszakra.