A világhírű Honvéd Táncegyüttes is fellép a Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztiválon

A Szent István Emlékév alkalmából rendezik meg a Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztivált a Magyar Honvédség kaposvári, székesfehérvári, tatai és veszprémi helyőrségi zenekarainak részvételével. Augusztus 16-án délután fél hattól a fesztivál térzenével indul, majd az összevont koncertek után a fesztivál a világhírű Honvéd Táncegyüttes műsorával zárul este fél kilenctől.
2013.08.13. 14:49 |
A Szent István Emlékév alkalmából rendezik meg a Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztivált a Magyar Honvédség kaposvári, székesfehérvári, tatai és veszprémi helyőrségi zenekarainak részvételével. Augusztus 16-án délután fél hattól a fesztivál térzenével indul, az Országalmánál, a Zichy ligetnél, az Alba Pláza előtt és a Skála előtt is fellépnek a helyőrségi zenekarok. A szakalaki bemutatók és összevont koncertek után a fesztivál a világhírű Honvéd Táncegyüttes műsorával zárul este fél kilenctől.
KÉPGALÉRA

A programokat ismertető sajtótájékoztatón dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetet mondott a Magyar Honvédségnek, kiemelve, hogy egy katonavárosban, mint Székesfehérvár elképzelhetetlen lenne a Szent István Emlékév a honvédséghez kötődő rendezvények nélkül. Székesfehérvár polgármestere hozzátette, hogy a Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztivál, amely kiemelkedő programja lesz a Szent István Emlékévnek, a város és a Magyar Honvédség közötti együttműködés, összefogás fontosságát hangsúlyozza.
Vargha Tamás honvédelmi államtitkár szerint büszkék lehetnek a város polgárai arra, hogy Fehérvár ma is fontos katonaváros. „A honvédség is magáénak érzi a Szent István Emlékévet, fontosnak tartjuk az emlékév fényét emelni és értékeiben osztozni” - tette hozzá az államtitkár, aki elmondta, hogy mintegy 10 millió forintot a honvédelmi költségvetésből biztosít az állam az emlékév méltó megünneplésére.

Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka a fesztivál kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a honvédség fontosnak tartja magyar szellemi, kulturális örökség ápolását, kiemelve, hogy a mai magyar katonazenészek egy több száz éves zenei kultúrának az örökösei, képviselői és hirdetői.
„A közös célok kovácsolják egységbe az embereket, a társadalmat. A Szent István Emlékévet, annak társadalmi célját, törekvéseit a Honvédség magáénak érzi, annak részese kíván lenni tettekben, érzésekben és élményekben egyaránt. Ez évi programjainkat ennek a szellemében, és jegyében tervezzük és szervezzük a magunk és az itt élők örömére, a történelmi múlt előtt tisztelegve, a jövő közösségének és eszmeiségének épülésére.” - emelte ki  Domján László vezérőrnagy.
Mindez összekapcsolódik a fesztivál névadója, Fricsay Richárd törekvéseivel, akinek élete és munkássága a magyar katonazenéről szólt. A kiváló karmester zenész generációkat nevelt fel. Morvaországi származása ellenére ízig-vérig magyarnak vallotta magát, és kötelességének érezte a magyar zene és a honvéd kultúra hagyományainak ápolását, amiről zeneszerzői munkássága is tanúskodik.
A Fesztivál névadója, Fricsay Richárd
 Fricsay Richárd alezredes, a magyar katonazene történetének kiemelkedő alakja, 1867-ben született Kremsier-ben, Morvaországban. Munkássága a mai napig nagy hatással és befolyással bír a Magyar Honvédség katonazenekarainak szakmai tevékenységére. Zenei tanulmányait a német nyelvű Ferenc József Állami Zeneiskola növendékeként kezdte. Zeneszerzői és karmesteri képesítését Olmützben szerezte meg. A karmesterképző vizsga után zenetanári diplomát is szerzett hegedű, zongora és orgona szakon. Még a tanulmányi évei alatt zenenövendék volt az 1883-ban felállított olmüztzi császári és királyi 100. gyalogezred zenekarában.  
Fricsay Richárd 1897 októberében családjával együtt érkezett Székesfehérvárra, ahol éppen folyamatban volt az 5. honvédkerület zenekarának felállítása a 17. honvéd gyalogezred keretein belül. Olyan katonakarmestert kerestek, aki képes a katonai kötelezettségek elvégzése mellett a város zenei életének a fellendítésére is. Fricsay megfelelő személy volt erre, hiszen voltak szakmai tapasztalati. A zenekar megalapítására 1964. február 17-én került sor. A tehetséges fiatal karmester a városban példaértékű kulturális életet teremtett, ápolta a magyar zenei hagyományokat, létrehozta a városban a zeneiskolát és a városi dalárdát, zenekarának koncertjeivel meghódította az egész Dunántúlt, annak minden városát. A Zichy ligetben ma is álló Zenepavilon rendszeres koncertek, térzenék helyszínévé vált.

    Fricsay élete és munkássága a magyar katonazenéről szólt. A kiváló karmester zenész generációkat nevelt fel. Morvaországi származása ellenére ízig-vérig magyarnak vallotta magát, és kötelességének érezte a magyar zene és a honvéd kultúra hagyományainak ápolását, amiről zeneszerzői munkássága is tanúskodik. Fricsay Richárd alezredes, majd fél évszázadon át szolgálta a magyar honvédséget, és a katonazenei kultúrát. 1945. március 16.-án hunyt el Budapesten.