-
A locsolkodás napja
A naphoz kötődő népszokás a locsolkodás, ezért néhol vízbevető hétfő néven is ismerték ezt a napot. Egykor vidéken a lányokat a kúthoz, vályúhoz vitték, és vödörrel leöntötték, de a népszokás ma is, városi környezetben is tovább él. Eredetére nézve termékenységvarázsló célzatú, illetve a víz tisztító hatására is utal.
2025.04.21. -
Nibelung-lakópark a színházban
Bemutatták a székesfehérvári Vörösmarty Színházban a Nibelung-lakóparkot, melyet Szikora János rendezett. Térey János teljes drámaciklusa először került színpadra kőszínházi keretek között. A főbb szerepeket Gáspár Sándor, Trokán Péter, Sághy Tamás, Ballér Bianka, Sarádi Zsolt, Decsi Edit és Ladányi Júlia alakítja.
2025.04.21. -
A legszebb száz magyar vers
Irodalom-kultúra barátok gyűltek össze a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban, ugyanis többalkalmas Versklub indult városunkban.
2025.04.21. -
Királykúti esték
Folytatódott a Királykúti esték, a Vörösmarty Társaság és a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ közös rendezvénye. Bakonyi István vendége ezúttal Cseszárik László színész, utcazenész.
2025.04.18.
A Zene Világnapját ünnepelték - Gottliebné Kálmán Terézia vehette át a Fricsay díjat

A zene ünnepének nyitányaként az Alba Regia Szimfonikus Zenekar szólaltatta meg Selmeczi György: Alba Felix - „Ó szép fényességes hajnal…”című szimfonikus költeményét, a zenekart a szerző vezényelte. Ezt követően Székesfehérvár polgármestere köszöntötte a kórusokat és zenebarátokat, kiemelve, hogy elég csak körbenézni a teltházas csarnokban ahhoz, hogy lássuk a zene erejét és átérezzük, miért is fontos ez a nap a város számára.

A köszöntőt követően a hagyományoknak megfelelően az Éneklő Ifjúság díjazottjait szólították az elismerések átvételére. Arany minősítést kapott a Ciszterci Gyermekkar, Arany Diplomát és az Év Kórusa díjat a Teleki Blanka Gimnázium Fiú Kara és a Teleki Blanka Gimnázium Vegyes Kara, Év kórusa díjat a Kodály Legkisebbek Kórusa, Arany Diplomát a Kodály Zoltán Iskola Kicsinyek Kórusa, Év Kórusa díjat a Kodály Zoltán Gimnázium Vegyeskara, Országos Dícsérő Oklevelet a Kodály Zoltán Gimnázium Fiúkara és a Kodály Zoltán Gimnázium Leánykara. A polgármester Radics Éva, Auth Ágnes, Polgár Zoltánné, Wágnerné Ughy Tünde, Kneifel Imre és Feke Mariann karvezetőknek gratulált.
Ezt követően a a Hermann László Művészeti Iskola kiemelkedő versenyeredményeket elért tanárainak és diákjainak gratulált Székesfehérvár polgármestere, majd a Fricsay Richárd -díj átadása következett, amely Székesfehérvár zenei életében több éven keresztül kifejtett kiemelkedő zenei munkásságával maradandót alkotó székesfehérvári zenetanárnak, karnagynak, zenei előadóművésznek, együttesnek, közösségnek adományozható. Az idén Gottliebné Kálmán Terézia tanítónő vehette át a Fricsay Richárd Zenei Díjat.
A méltatásban elhangzott, hogy Gottliebné Kálmán Terézia élete a gyermekek oktatása. 1978 óta tanított az Ének-zenei Általános Iskolában, majd jogutód intézményében, a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában. Tavaly augusztusban vonult nyugdíjba, közel negyven éven át volt meghatározó pedagógus egyénisége az iskolának, lelkiismeretesen, nagy odaadással, hittel végzett munkája példaértékű. Munkaközösség- majd szakszervezeti vezetőként sokat segített kollégáinak, ügyes-bajos dolgaikat is vállalva képviselte őket. Magas szakmai igényessége, precizitása, munkaszeretete, gyermekközpontú gondolkodása és módszerei tették kiváló pedagógussá.
A Zenei Világnap Kodály „Kállai kettős” című művének előadásával zárult, az előadásban közreműködött Alba Regia Szimfonikus Zenekar, az Alba Regia Táncegyüttes, valamint az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica, Kodály Zoltán Gimnázium Leánykara és Vegyeskara, a Primavera és a Vox Mirabilis kórusokból álló Fehérvár Összkar.