Ami összeköt bennünket: a város szeretete!

Városfejlesztési és közéleti szempontból is mozgalmas volt a búcsúzó év, elég, ha csak a két választásra vagy a rekordösszegű városi költségvetésre gondolunk. A megannyi fejlesztésen túl azonban legalább ilyen fontos, hogy közösségként is erősödtünk Székesfehérváron. Minderről Cser-Palkovics András polgármesterrel beszélgettünk.
2019.12.29. 11:45 |
Ami összeköt bennünket: a város szeretete!

Mozgalmas év volt a 2019-es esztendő az önkormányzati választással, számos közösségépítő programmal és fejlesztéssel.

Remélem nem csak a polgármester érzi úgy, hogy sok minden történt Székesfehérváron. Bízom benne, hogy ha 2010 óta nézzük, vagy a 2019-es esztendőt figyeljük, akkor is látható, hogy közösségként tudtunk leginkább előre lépni. Hiszek abban, hogy százezren Fehérváron egy csapatot alkotunk és ami összeköt bennünket: a város a szeretete. Ez határozta meg a városvezetői filozófiámat akkor is, amikor 2010-ben megtisztelő módon megkaptam a fehérváriak bizalmát és így volt ez az idei évben is.

A fejlesztések tekintetében hogyan értékeli a 2019-es évet?

A Saára Gyula Útfelújítási Program, az Ybl Miklós Intézményfelújítási Program és a Kégl György Program a város legfontosabb kihívásaira, a közlekedésre, oktatásra, egészségügyre kívánnak választ találni. Polgármesterként hosszú listám van arról, hogy mely utak, járdák, vagy intézmények felújítása kell, hogy megtörténjen a következő években. Szerencsére mind a nagy programok, mind pedig a városrészi kisebb fejlesztések szépen haladnak előre kormányzati forrásból, EU-s támogatásból és nagy arányban helyi erőből.

A város idei költségvetése szempontjából is pozitívan értékelhető 2019?

Takarékosan próbálunk minden évben tervezni, konzervatív módon, hiszen egy családban is így helyes, hát még egy város költségvetésénél, a közös közpénzünk tekintetében. A helyi gazdaság - a város erejét és versenyképességét is bizonyítva - fantasztikus évet produkált. Ezt jól jelzi, hogy az iparűzési adóbevétel a tavalyi év 18 milliárd forintos összegéhez képest idén meghaladhatja a 20 milliárd forintot. Ez nem csak azért pozitív, mert több jut városüzemeltetésre, városfejlesztésre és a szolgáltatások színvonalának emelésére, hanem azért is, mert emögött egy erős gazdasági teljesítmény van. Bizakodó vagyok, hogy a jövőben is támaszkodhatunk a fehérvári gazdaságra, még akkor is, ha látjuk azért, hogy a világban vannak most olyan folyamatok, amik bizonytalanságot okoznak. Ezért volt fontos, hogy az önkormányzat jelentős tartalékokat képzett az elmúlt években, és hitelt sem vettünk fel.

Az önkormányzatnak idén olyan problémákkal is szembe kellett néznie, hogy nehéz megfelelő kivitelezőt találni olyan munkák elvégzéséhez, amire megvan a szükséges pénz...

Az elmúlt években olyat tapasztaltunk, amit korábban soha. Sok esetben volt pénz a fejlesztésre, de nem találtunk olyan kivitelezőt, aki az adott munkát tisztességes árszínvonalon és minőségben el tudta volna végezni. Az építőiparban jelentősen megugrottak az árak - a költségek is nyilván -, de ez csak egy szintig elfogadható. Volt ebben az évben is olyan, amikor megvalósítottunk volna egy jelentős beruházást, de nem találtunk hozzá megfelelő árat és minőséget garantálni tudó vállalkozást. Ilyenkor újra ki kell írni a közbeszerzést és igyekszünk megtalálni a megfelelő ajánlattevőt.

Az építőiparral kapcsolatos kérdés az ingatlanárakban is jelentkezik. Kell-e foglalkoznia egy polgármesternek azzal, milyen ingatlanárak vannak a városban és ez a város szempontjából jó-e vagy sem?

Egy polgármesternek mindennel foglalkoznia kell és mindenre reagálnia kell, ami a városban történik, de mindig őszintén el kell mondani, hogy mi tartozik az önkormányzat hatáskörébe és mi nem. Attól függetlenül, hogy nem önkormányzati hatáskör, az ingatlanpiaccal is kell foglalkozni, hiszen nagyban meghatározza, hogy a fiatalok itt tudnak-e maradni, hogy máshonnan ide tud-e jönni a szakképzett munkaerő. A gazdaság sok területén van munkaerőhiány, ami érinti az építőipart, a közigazgatást, vagy a Városgondnokságot, ahol az üzemeltetési feladatokat látjuk el. Egyre nehezebb olyan embert találni, aki karban tartja a közterületeket, nyírja füvet, vagy mérnököt, aki az önkormányzatnál dolgozik. Ha ezen szeretnénk segíteni, ebben a lakhatás alapvető kérdés. Az elmúlt évben ezer lakás épült és épül jelenleg is a városban, ez mutatja a gazdasági prosperitást és azt is, hogy a jövedelmek is folyamatosan emelkednek. Az állami támogatási rendszer a CSOK-on keresztül jelentősen hat a lehetőségekre, a kínálati és keresleti oldalra egyaránt. Az önkormányzatnak a bérlakáspiacon van lehetősége befolyásolni akár az árakat is. A város mintegy 1000 bérlakással rendelkezik, ebbe bele tartoznak a szociális bérlakások és piaci alapon működtetett bérlakásállomány is. A legfontosabb azonban, hogy a rászorulóknak, ahogy eddig is tettük, ezután is segítséget, támogatást nyújtsunk, különösen a közszférában, hiányszakmákban. Bérlőkijelölési joggal, vagy külső partnerek bevonásával adunk például ilyen lakásokat a rendőrségnek, a pedagógusoknak, óvónőknek, akik így kedvezményes díjjal juthatnak önkormányzat lakáshoz.

A fiatalok életminősége szempontjából fontos az is, hogy teljes jogú tagjai lehessenek a város közösségének...

Úgy érzem, egy városban nemcsak beszélni, hanem tenni is kell a fiatalokért. Kifejezetten örülök annak, ha a fiatalok a közéletben is szerepet vállalnak, legyen az akár diáktanácsi vagy szenátusi tagság, vagy jelentse ez azt, hogy részt vesznek a fehérvári tehetségkutató mozgalmakban. A Fehérvár Hangja, a Versünnep, a Fehérvár Táncosa, vagy a Szóval győzni mind arról szól, hogy a fiataloknak lehetőséget nyújtsunk a város ügyeibe való beleszólásra és ne helyettük, hanem velük együtt döntsünk azokban a kérdésekben, ami már most róluk szól, vagy a jövőjüket befolyásolni fogja. Azt tapasztalom, hogy szívesen vesznek részt a közéletben, vannak ötleteik, tudják mit szeretnének és egyre többet tesznek is a városért. Kulcsfontosságúnak tartom a fiatalok bevonását abban az értelemben is, hogy amikor majd eldöntik, hol fognak élni, Fehérvár versenyképes alternatívát jelentsen számukra.

Ez a szolgálat rengeteg munkával is jár, ami bizonyára sok megértést követel a családja részéről.

Sokszor megkérdezik, hogyan bírom ezt a munkatempót, de ennél fontosabb az a kérdés: hogy bírja a család? Berendezkedtünk erre az életmódra, de azért ez nyilván nem könnyű sem a feleségemnek, sem a szüleimnek, sem a testvéremnek, és különösen a gyerekeknek, akik ezzel a névvel nem tudnak elbújni a városban. Úgy érzem, amennyire hozzá lehetett szokni, ők hozzászoktak, részben ebben is nőttek fel, mi pedig próbáljuk a lehető legnyugodtabb környezetet megteremteni nekik, hogy minél inkább úgy tudjanak felnőni, ahogy bármelyik más fehérvári fiatal. Remélem tudtuk ezt a nyugalmat biztosítani számukra idén is, ami különösen nehéz esztendő volt. Mindegyikük elég nagy már ahhoz, hogy tudja milyen a választási év, látták a plakátokat és azt is látták, hogy épségben vannak-e vagy összefirkálva, amire előre felkészítettük őket. Amennyire lehet, a közéletből szeretném kivonni a családot, ezért is jelenik meg minimális fotó a gyerekekről vagy a feleségemről, mert próbáljuk a magánéletet magánéletként élni. Persze a család nagyon tud örülni az eredményeknek, így együtt örültünk októberben is.

Hogyan értékeli az önkormányzati választások eredményét több mint két hónappal október 13-a után?

A polgármesterség nem pártpolitikai tisztség, a várost fehérvári lokálpatriótaként szolgálom. Ez a fajta hozzáállás visszaigazolódott és az emberek azt mondták, hogy egy polgármestertől nem a politikai árokásást, veszekedést, rombolást várják el, hanem az építkezést, stabilitást, biztonságot és közösségi erő megteremtését. Ezúton is szeretném megköszönni azt a bizalmat, amit 2010 és 2014 után 2019-ben is megkaptam a fehérváriaktól. Örülök, hogy azt a közéleti stílust, amit próbálok követni, visszaigazolták a fehérváriak és ők is ezt várják el Székesfehérvár polgármesterétől. A képviselő testület gyakorlatilag nem változott az előző ciklushoz képest, ez azt mutatja, hogy a fehérváriak értékelték az eddigi munkát, a másik oldalnak pedig azt üzenték, hogy nem kérik a pártközpontok Budapestről meghatározott politikai stílusát és tartalmát a fehérvári közéletben. Hogy ezt ki értette meg, vagy ki nem, az minden politikai szereplő saját felelőssége. A választásokon a fehérváriak egyértelmű felhatalmazást adtak, hogy ezt a fajta stílust, közéletet és közösségépítést vigyük a tovább a következő öt évben is és én ezen fogok dolgozni.

A 2020-as év is sok lehetőséget tartogat Székesfehérvár számára, hiszen jövő évben két nagy, látványos fejlesztés kivitelezése is elindulhat...

A középiskolai campus beruházás több iskola megújítását és vadonatúj épületbe költözését is eredményezi és várjuk már azt is, hogy kipróbáljunk egy campus-szerű működést a középiskoláknál a közösségépítés ösztönzésére. A déli összekötő út az egyik fontos eleme azoknak a következő években megvalósuló, közlekedéssel kapcsolatos fejlesztéseknek, amelyeket régóta várunk. Évtizedek óta van szó ennek az útkapcsolatnak a megvalósításáról és jogerős építési engedéllyel rendelkezünk már több mint egy éve. A kisajátítási eljárások nagy része befejeződött, elkezdődött egyes elemekkel a közbeszerzési eljárás előkészítése és abban bízom, hogy jövőre már a kivitelezés kezdődik és előrelépést fogunk elérni több, a Modern Városok Programhoz tartozó fejlesztés ügyében is. Remélhetőleg január elején fontos bejelentéssel szolgálhatunk a Szent György Kórház fejlesztése kapcsán és jövőre előrelépést érhetünk el a multifunkcionális csarnok kapcsán is. Az Árpád-ház programon belül is vannak olyan fejlesztések, amiben mérföldkő lehet a 2020-as esztendő, élén a Szent István Király Múzeum főépületének felújításával.

Interjú

  1. 30 éve dolgozik az elesettekért

    Zsabka Attila 1994 októberében csatlakozott az akkoriban már két éve működő Kríziskezelő Központhoz és harminc éve tartozik hivatalosan munkakörébe a hajléktalanellátás. A tenni akarás, az elesettek felé fordulás, a segítségnyújtás azonban már előtte is része volt a mindennapjainak.

    2024.11.16.
  2. Interjú Patik Ferenccel

    Víziváros új önkormányzati képviselőjének Székesfehérvár az otthona, a szülővárosa, melynek rengeteget köszönhet, ezért is vállalkozott arra, hogy következő éveit a város és a városrész szolgálatára tegye fel. Patik Ferenc számára az Akóts-malom és a Fűtőerőmű területei is adnak bőven feladatot, folytatni kívánja a zöldfelületek növelését, a kereszteződések, zebrák biztonságosabbá tételét és a közbiztonság erősítését.

    2024.10.28.
  3. A felelősség most jóval több!

    A Köfém lakótelep tízemeleteseitől Ráchegy és Búrtelep kertvárosias utcáin át egészen Börgöndig húzódik Székesfehérvár legnagyobb választókerülete, amelynek minden négyzetméterét jól ismeri Békési Ferencné Ági.

    2024.10.25.
  4. Az együttgondolkodásban hiszek!

    Szontaghné Kovács Erika, Feketehegy-Szárazrét és Szedreskert megválasztott új képviselője már túl van élete első lakossági fórumán, ahol nyitottan, sok-sok kérdéssel és kéréssel fogadták őt a körzet lakói. A képviselő közel egy évtizeden át dolgozott a szociális szférában tevékenykedő civil szervezetekkel, így nem véletlen, hogy szociális tanácsnokként az ő mindennapjaikat is segítheti majd önkormányzati munkája során.

    2024.10.21.