"Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld!" - egy 33 éves hivatás hitvallása

Tősgyökeres fehérváriként, rendőrként, közlekedési szakemberként és pedagógusként mindent megtett a közlekedési morál javításáért és a biztonságért. Ő a város Laci bácsija, nincs olyan székesfehérvári, aki ne ismerné őt. Májer László rendőr őrnagy egész személyisége egyfajta bástyát jelent, stílszerűen útjelző táblát mutat mindannyiunknak, civileknek és egyenruhásoknak egyaránt. 
2025.02.28. 17:22 |

A Székesfehérvári Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának kiemelt főelőadóját pénteki nyugdíjba vonulása alkalmából köszöntötték kollégái.

Májer László 1992-ben szerelt fel a Székesfehérvári Rendőrkapitányságra, de a hívás az igazi hivatása felé sokkal korábban, az Öreghegyi Közösségi Házban kezdődött.

Gyerekkoromban még Öreghegyi Művelődési Háznak hívták és édesapám volt az első igazgató, aki létrehozta magát az intézményt Fanta tábornok villájának helyén, nagyon sokáig én ott sertepertéltem a művelődési házban. Oda jártam könyvtárba, a Kosstuh iskolából oda mentünk színházba, moziba. Aztán az első munkahelyem is ott volt, népművelőként ott helyezkedtem el. Ott elkezdtem az ifjúsági klubot vezetni, illetve akkor még úgy hívták, hogy pajtás klub, akkor is már gyerekekkel foglalkoztam, ez mindig jött magával, később amikor a megyei művelődési központban dolgoztam, vagy Ercsiben, ahol színjátszó csoportot vezettem, mindig úgy alakult hogy gyerekkel, fiatalokkal foglalkoztam, ez belém ivódott. A gyerekkel való foglalkozáshoz szerintem kell egyfajta affinitás, ami nem tudni honnan jön. A legfontosabb szerintem az, hogy amikor egy gyerekkel foglalkozunk, néha le kell hozzá hajolni, hogy a szemünk egy szinten legyen.

Ha csak egy fiókba tehetné be magát Laci bácsi, melyik lenne az, a rendőr, a közlekedési szakember vagy a pedagógus fiókja?

Inkább rangsorolnám a fiókokat, a rendőr az első, aztán közlekedési és pedagógus. Én ezt a hivatást választottam és ez a legfontosabb. Akárki akármit mond, a hivatáson kívül ez egy életforma is, itt a mindennapi életben is rendőrnek kell maradni, ez egy tartást kell, hogy adjon az embernek, egy olyan belső elhatározásnak kell lenni, hogy én ezt azért csinálom, mert ezzel szeretnék segíteni másoknak. Azért vagyok itt, mert ezt szeretem csinálni. Ha az ember valamit csinál, akkor azt vagy csinálja, vagy nem. Ha beleáll, és ezt a hivatást bevállalja, akkor odateszi magát addig, amíg lehetősége van rá, és amíg elvárják tőle. Ugye, tedd vagy ne tedd, de ne próbáld - van ez a mondás, hát eddig tettem.

Májer László rendőr őrnagy számos díjat és kitüntetést kapott munkájának elismeréseként. Pályafutása során 11 vezetői elismerést, kétszer soron kívül léptették elő, többször volt Év Rendőre és megválasztották az Év Iskolarendőrének is.

Az a sokezer gyermek, akiknek a foglalkozásaid és az előadásaid maradandó élményt okoztak, nem lehettek ott a keddi ünnepi állománygyűlésen, a kollégáid azonban jelenlétükkel megmutathatták, milyen nagyra tartják a több mint három évtizedes tevékenységed. Sikerült meglepniük?

Én erről az egészről nem tudtam, egész másként terveztem azt a napot, az hogy ez az állománygyűlés lesz, ez rendben volt, de hogy a fiúk jöttek értem rendőrautóval, és vittek be, erről nem tudtam. Amikor a feleségemmel - aki a főszervezője volt az ünnepségnek - megérkeztünk a kapitányságra, a Közlekedésrendészeti Osztály munkatársai sorfalat álltak, a sorfal végén ott állt kapitány úr. Kellemes meglepetés volt, azért megmondom őszintén, ott akkor azért szaporábban vert a szívem, mint máskor. A tanácsteremben pedig ott volt mindenki, az egész csapat, akikkel együtt dolgoztam, a főkapitány úr, a rendészeti helyettese, nagyon jól esett, hogy ott volt a családom, ott voltak a fiaim, a kislányom és a kis menyem is.

Mit jelentett ez a meglepetés az Ön számára?

Úgy gondolom, hogy ezzel azért elismerték az elmúlt harminchárom évemet, amit itt lehúztam a rendőrségen, meg azt, amit itt a balesetmegelőzés terén sikerült elérnem. Nem számoltam össze, de nagyjából ezer körül lehet az előadások száma, amit itt a rendőrség kötelékében tartottam a harminchárom év alatt. Ez ennek az elismerése volt, és nagyon nagyon jól esett. Felemelő érzés volt ez az egész.

Van a szívében szomorúság?

Egy valaminek vége, és kezdődik egy új dolog, kezdődnek a nyugdíjas évek és majd meglátjuk, hogy alakul. Inkább furcsa lesz itt hétfőtől a dolog. Kedden volt az állománygyűlés, aztán leadtam a fegyvert, az egyenruhákat, ma elbúcsúztam mindenkitől és ennyi volt, innentől kezdve már öreg nyugdíjas vagyok. Majd beszerzek egy kerekes taligát és azzal jövök-megyek a városban. De nem, holnap már tartok előadást, a Közlekedéstudományi Intézetnek lesz egy rendezvénye a Jáky iskolában, oda vagyok hivatalos.

Interjú

  1. Beszélgetés Harmath Artemisszel A Nibelung-lakópark című drámáról

    A Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Térey János A Nibelung-lakópark című dráma-tetralógiájának színpadi változata, melyet Szikora János rendezésében láthatnak majd. Az olvasópróbán részt vett Harmath Artemisz irodalomtörténész, az író özvegye és hagyatékának gondozója is, akit a műhöz, és annak feldolgozásaihoz fűződő viszonyáról kérdeztünk.

    2025.04.05.
  2. Kedvenc tárgyak, rejtélyek

    Rejtélyes hóhérszék, a jómadarak jövetelét hirdető plakát, Csinszka által dedikált könyv és egyensúlyra törekvő csutora is helyet kapott az Egy múzeum tekintete – A Szent István Király Múzeum első 150 éve kiállításban.

    2025.04.04.
  3. Mindig van egy jó ügyük

    Az év első felében a fehérvári és az agárdi adományboltok bevételéből a kórházban gyógyuló gyermekek és a gyógyítók mindennapjait szeretnék szebb tenni. Ennek egyik lépése volt, hogy megszépült a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött, Csecsemő és Gyermek Osztály sürgősségi részlegének folyosója. 

    2025.03.29.
  4. Korrajz és enteriőr

    A székesfehérvári Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Herczeg Ferenc Kék róka című darabja. Ugyan Bagó Bertalan egyszer Szegeden már színpadra állította a művet, ezúttal azonban a Kozák András Stúdióban, egy sokkal intimebb térben találkozhatunk a szereplőkkel. A Kék rókát március 29-én mutatják be a Vörösmarty Színházban.

    2025.03.19.
Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00