-
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15. -
Fiatal Vállalkozók Hete
A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.
2024.11.15. -
Négymilliárdból épült új üzem
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.
2024.11.04.
Az Alcoa-Köfém Székesfehérvár és az egész magyar gazdaság egyik legmeghatározóbb ipari termelője
A munkahely- teremtésre adott állami támogatások esetében ellenőrizni kell a felhasználás átláthatóságát minden vállalat, így az Alcoa-Köfém esetében is. Ettől függetlenül el kell ismerni azokat az érdemeket, melyeket az Alcoa a városnak és sok ezer polgárnak nyújt – így reagált dr. Cser-Palkovics András polgármester azokra a sajtóinformációkra, melyek szerint a cég munkahelyteremtésre kapott állami pénzt, mégis közel ezer embert küldött el az utóbbi években.
2011.07.28. 17:21 |
A munkahelyteremtésre adott állami támogatások esetében ellenőrizni kell a felhasználás átláthatóságát minden vállalat, így az Alcoa-Köfém Kft. esetében is. Ettől függetlenül el kell ismerni azokat az érdemeket, melyeket az Alcoa a városnak és sok ezer polgárnak nyújt – így reagált dr. Cser-Palkovics András polgármester azokra a sajtóinformációkra, melyek szerint a cég munkahelyteremtésre kapott állami pénzt, mégis közel ezer embert küldött el az utóbbi években.
A város polgármestere szerint fontos leszögezni, hogy az Alcoa a magyar gazdaság egyik meghatározó szereplője, Székesfehérvár egyik legnagyobb foglalkoztatója és adófizetője.
A Magyar Nemzet információ szerint Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos a nemzetgazdasági miniszterhez fordult az ügyben, hogy a spanyol kézben lévő Alcoa-Köfém kft. két és félmilliárd forint állami támogatást kapott munkahelyteremtésre, ennek ellenére csaknem ezer embert bocsátott el az utóbbi években. A 2005-ben kötött szerződés értelmében nem teljesítés esetén a cégnek vissza kell fizetnie az összeg arányos részét. Székesfehérvár polgármestere egyetért azzal, hogy a pénz felhasználásának jogszerűségét, az átláthatóságot biztosítani kell, bárkiről és bármilyen gazdasági szereplőről van is szó. Dr. Cser-Palkovics András azonban leszögezi azt is, hogy az Alcoa-Köfém Kft. Székesfehérvár és az egész magyar gazdaság és a magyar export egyik legmeghatározóbb ipari termelője. Értéket teremt a folyamatos beruházásokkal és fejlesztésekkel, elkötelezett a fehérvári gyár fejlesztése és a munkahelyteremtés mellett. A polgármester hozzáteszi: a cég tiszteletben tartotta, továbbvitte és továbbfejlesztette a székesfehérvári alumíniumipari hagyományokat, ma is a város egyik legnagyobb foglalkoztatója, és adófizetője. Dr. Cser-Palkovics András így nyilatkozik: „Az Alcoa-Köfém Kft. a vezetőiknek - különösen Forgó Béla vezérigazgató úrnak köszönhetően - mindig élen járt a társadalmi felelősségvállalási programokban, alapítványán keresztül pedig elkötelezett támogatója a sportnak, a kultúrának, a környezetvédelemnek és a szociális célokat megfogalmazó civil szervezeteknek.”
Székesfehérvár Önkormányzata reméli, hogy az Alcoa a jövőben is otthon érzi magát a városban és a jövőben újabb beruházásokat valósít meg, újabb sok száz vagy éppen sok ezer székesfehérvári, Fejér megyei családnak biztosít munkahelyet és megélhetést.
Az Alcoa 1993-ban vásárolt többségi tulajdont a székesfehérvári Könnyűfémműben, amelynek 1996-tól teljes tulajdonosa. A folyamatos befektetések, fejlesztések eredményeként az Alcoa a 6. legnagyobb az összes befektető, és 2. az amerikai befektetők között Magyarországon.
Az Alcoa-Köfémnek négy gyáregysége van: az Európai Hengerművek (EMP), ami magában foglalja az Öntödét és a Hengerelt Áruk Gyáregységét, az Alcoa Keréktermék és Szállítmányozási Termékek (AWTP), az Alcoa Rögzítő Rendszerek (AFS) és az Alcoa Erőmű és Meghajtó Rendszerek (APP) Howmet üzletág, az ipari gázturbina és repülőgép hajtóműbe épített öntvények megmunkáló üzeme (Power & Propulsion - Howmet). Ugyancsak a vállalat telephelyén jött létre az Alcoa két globális üzleti szolgáltató egysége, a Pénzügyi és Adminisztratív, valamint az Informatika Adatközpont.
- 1941 A Magyar Bauxit Bánya Kft. és a Dürener Metal Werke
megalapítja a vállalatot
- 1943 A gyártás megkezdése (havonta 36 tonna a hadiipar
részére)
- 1946 Újraindulás a II. világháború után szovjet vezetőség és
ellenőrzés alatt
- 1955 100%-os Magyar Állami tulajdon
- 1991 Tárgyalások kezdődnek az Alcoa-val
- 1993 50,1 %-os Alcoa tulajdon
- 1996 100 %-os Alcoa tulajdon
|