-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Az Ötvenhatosok terén emlékezett a város a forradalom és szabadságharc áldozataira
Október 23-án délután az Ötvenhatosok terén koszorúzással emlékezett a város a forradalom és szabadságharc áldozataira.
Az eseményen részt vett Schmidt Zoltán dandártábornok, dr. Simon László kormánymegbízott, Spányi Antal megyéspüspök és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere is.
Ünnepi beszédében Vizi László Tamás, a Kodolányi Egyetem rektorhelyettese az 56-os forradalom sajátosságaira hívta fel a figyelmet, ami megkülönbözteti a 19. és a 20. század többi forradalmaitól.
Kiemelte, hogy 1956 október 23-án délután még egy békés tömegdemonstrációra készültek a fiatalok, estére már forradalom lett belőle, majd nem telt bele néhány óra és másnap hajnalban már megérkeztek a Vöröshadsereg csapatai. "1848-ban több hónap kellett ahhoz, hogy márciustól szeptemberig kibontakozzon a szabadságharc, 1956-ban mindössze néhány óra kellett ehhez. Ez a forradalmi lendület néhány napon belül valóságos háborúvá formálódott, november 4-én pedig, amikor a Vöröshadsereg csapatai másodszor is megtámadták az országot, Magyarország egy világhatalommal került hadiállapotba." - fogalmazott a történész.
A székesfehérvári eseményekről szólva kiemelte, hogy már október 20-án elhatározták a helyi DISZ (Dolgozók Ifjúsági Szövetsége) ülésen, hogy megalakítják a székesfehérvári Petőfi Kört, október 23-án délután pedig a középiskolások diákgyűlést tartottak a Hunyadi Mátyás Közgazdasági Technikumban és a budapesti műegyetemistákhoz hasonlóan követelték, hogy tegyék közhírré követeléseiket. Miután ezt a pártbizottság elutasította, tüntetést szerveztek. Vizi László Tamás elmondta, hogy már október 23-án riadókészültségbe helyeződtek a Székesfehérváron állomásozó különleges szovjet hadtest alakulatai. A történész szólt a Budai út - József utca sarkán történt október 24-i székesfehérvári sortűzről is, amelyben hat fiatal vesztette életét, miután szovjet páncélosok tüzet nyitottak az összegyűlt tömegre.
A megemlékezés folytatásaként a résztvevők koszorúzással tisztelegtek az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt.
Az emlékezés közös koszorúját helyezte el dr. Simon László kormánymegbízott és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Koszorút helyeztek el a Székesfehérváron települt katonai szervezetek, a rendvédelmi szervek, a történelmi egyházak, a Székesfehérvári Tankerületi Központ, a Székesfehérvári Diáktanács, a Székesfehérvári Felsőoktatási Hallgatói Tanács, valamint a pártok és civil szervezetek képviselői is.
Tisztelegtek a hősök emléke előtt a FIDESZ Magyar Polgári Szövetség, a Kereszténydemokrata Néppárt Székesfehérvári Alapszervezetének, a Kisgazda Polgári Egyesület Fejér Megyei szervezetének, a Jobbik Ifjúsági Tagozatának, a Demokratikus Koalíció, az MSZP, a Momentum Mozgalom, a VÁLASZ, a Fidelitas, a Szövetségben Fehérvárért Egyesület és a Fehérvári Polgárok Egyesületének képviselői is.
Koszorút helyezett el a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezete, a Politikai Foglyok Országos Szövetsége, a Vitézi Rend, az Összefogás partnerszervezetei, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezte, a Fejér Megyei Honvéd Nyugállományúak Székesfehérvári Klubja, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület Székesfehérvári Csoportja, a Nyugdíjas Szervezetek „Életet az éveknek” Fejér Megyei Szövetsége, a Fehérvári Nyugdíjas Polgári Egyesület, az Aranycsapat Alapítvány, a Perpetum Nemzetközi Speciális Kutató- Mentők Alapítvány és az Alba Regia Polgárőr Egyesület is.