-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Barokk táncok a Bory várban
Július 4-én vasárnap Barokk táncok címmel tart táncelőadást az Alba Regia Táncegyüttes a Fehérvári Zenei Nyár rendezvénysorozat keretein belül. A táncosok korhű jelmezekben mutatják be a barokk korszak óriási báljainak táncait, ruházatát és hangulatát az öreghegyi Bory várban, ami reális környezetet kölcsönöz a táncokhoz.
Június 27-én vasárnap Barokk táncok címmel tart táncelőadást az Alba Regia Táncegyüttes a Fehérvári Zenei Nyár rendezvénysorozat keretein belül. A táncosok korhű jelmezekben mutatják be a barokk korszak óriási báljainak táncait, ruházatát és hangulatát az öreghegyi Bory várban, ami reális környezetet kölcsönöz a táncokhoz.
A barokk szó az olasz barocco szóból ered, amely kagylódíszt vagy nyakatekert díszítést jelent. A barokk stílus Itáliából indult el, de főleg az abszolút monarchiák központjaiban, Párizsban, Madridban és Bécsben virágzott a XVI. Század végétől a XVIII. század végéig. A katolikus országokban terjedt el. E kor gondolkodásában nagy feszültség uralkodik.
A kor művésze egyaránt akart szólni az értelemhez és az érzelemhez.
Kb. 1600-1750 közötti korszak zenéjének összefoglaló elnevezése a barokk zene. Szenvedélyes dallamosság és újrendű harmóniák jellemzőek. Új énekstílus jön létre: opera. A királyi bálokon egyszerre csak egy pár táncolhatott a többi, pedig nézte. Az első menüettet a király táncolta a királynővel. A legfényesebb udvari bálok Mária Terézia nevéhez fűződnek. Az igényes szórakozás egyik elterjedt fajtája volt a főnemesi kastélyokban a színielőadások megtekintése, mely a magyar színházi élet egyik jelentős bázisa volt a XVIII. századtól. Legnépszerűbbek a "maskarás" álarcos bálok voltak. Számunkra Székesfehérváron mindenképpen maskarás bálnak fog ez tűnni 300-400 év távlatában. De reális kép lesz, hiszen a táncok a székesfehérvári barokk szerelmi várkastélyban játszódik, ahol annak idején talán csak Bory Jenő és felesége táncolt a holdfényben enyhe nyári éjszakákon.