-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Bronzkori leleteket találtak a Szent István Király Múzeum régészei
A bronzkor, ahogy Nyugat-Európában, a közép-európai régióban is a Krisztus előtti 2500. és 800. évek között meghatározható.
Ebből a korból találtak most a 2500 fős kis Fejér megyei település, Mány határában aranyleleteket, ékszereket a Szent István Király Múzeum régészei – adta hírül egy videóösszeállításban a múzeum. A szakemberek a tervezett M100-as autópálya nyomvonalán végeztek feltáró ásatásokat, melyek során egy halomsíros kultúrához köthető temetőrészlet nyomaira akadtak.
Ahogy Líbor Csilla, a Szent István Király Múzeum régész-antropológusa fogalmazott, alapvetően középkori objektumokra számítottak, de megtalálták ezt a kisebb számú, bronzkori temetőt is. A feltárásoknak köszönhetően – többek között – az egykori temetőben nyugvó, 20 év körüli lány teljes ruházatát is rekonstruálni tudják a régészek. Olyan ékszerek, ruhadíszek és aranyak kerültek elő, melyek segítségével számos új információt kaphatnak a szakértők a bronzkori viseletekről és használati tárgyakról.
Mány és környéke a korábbi kutatások alapján már az ókorban is lakott hely volt. Ezt a tény erősíti az is, hogy a jelenleg is zajló feltárások során a temetőhöz tartozó bronzkori település nyomait is megtalálták a szakemberek. A bronzkorin kívül vaskori kelta, valamint Árpád-kori településekre utaló településnyomokat is felfedeztek. A leletek már a szakemberek kezei között, a múzeum restaurátorműhelyében vannak.
A Szent István Király Múzeum videójában bővebben beszél a feltárás körülményeiről és a leletekről a múzeum igazgatója, Pokrovenszki Krisztián, valamint Lehrner Zsolt alpolgármester.