-
Eheti Igéző kalandozások
Versek, legendák és egy mesés kaland várja az irodalom- és színházkedvelőket az Igézőben. A Fő utcai színjátszóhelyen minden korosztály talál kedvére való előadást ezen a héten péntektől vasárnapig.
2025.04.09. -
Humanoid robot a színpadon
Túlzás nélkül színháztörténeti esemény helyszíne lesz a székesfehérvári Vörösmarty Színház, ahol először lép a világot jelentő deszkákra egy humanoid robot. Április 19-én mutatja be a teátrum Térey János A Nibelung lakópark című tetralógiáját Szikora János rendezésében. Amellett, hogy ez lesz a teljes mű ősbemutatója, a Huba névre keresztelt humanoid robot játssza majd az egyik kulcs-szerepet a darabban.
2025.04.09. -
Tavaszi koncertet adtak
Tavaszi koncertet adtak a Gorsium Alapfokú Művészeti Iskola Vokális tanszakának növendékei. A program során a fiatal énekesek aktuális tudásukat mutathatták be.
2025.04.09. -
Szeminárium az avarkorról
Az avarkorról tartott előadást Szücsi Frigyes a Szent Imre Gimnázium diákjainak. A kora reggeli szeminárium az iskola és a múzeum közti együttműködés keretében valósult meg.
2025.04.09.
Bronzkori leleteket találtak a Szent István Király Múzeum régészei

A bronzkor, ahogy Nyugat-Európában, a közép-európai régióban is a Krisztus előtti 2500. és 800. évek között meghatározható.
Ebből a korból találtak most a 2500 fős kis Fejér megyei település, Mány határában aranyleleteket, ékszereket a Szent István Király Múzeum régészei – adta hírül egy videóösszeállításban a múzeum. A szakemberek a tervezett M100-as autópálya nyomvonalán végeztek feltáró ásatásokat, melyek során egy halomsíros kultúrához köthető temetőrészlet nyomaira akadtak.
Ahogy Líbor Csilla, a Szent István Király Múzeum régész-antropológusa fogalmazott, alapvetően középkori objektumokra számítottak, de megtalálták ezt a kisebb számú, bronzkori temetőt is. A feltárásoknak köszönhetően – többek között – az egykori temetőben nyugvó, 20 év körüli lány teljes ruházatát is rekonstruálni tudják a régészek. Olyan ékszerek, ruhadíszek és aranyak kerültek elő, melyek segítségével számos új információt kaphatnak a szakértők a bronzkori viseletekről és használati tárgyakról.
Mány és környéke a korábbi kutatások alapján már az ókorban is lakott hely volt. Ezt a tény erősíti az is, hogy a jelenleg is zajló feltárások során a temetőhöz tartozó bronzkori település nyomait is megtalálták a szakemberek. A bronzkorin kívül vaskori kelta, valamint Árpád-kori településekre utaló településnyomokat is felfedeztek. A leletek már a szakemberek kezei között, a múzeum restaurátorműhelyében vannak.
A Szent István Király Múzeum videójában bővebben beszél a feltárás körülményeiről és a leletekről a múzeum igazgatója, Pokrovenszki Krisztián, valamint Lehrner Zsolt alpolgármester.