-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Négy előadással várta az érdeklődőket az Ady centenáriumi emlékülés a Városházán
A Vörösmarty Társaság, Székesfehérvár Önkormányzata, a Magyar Írószövetség Közép-dunántúli Csoportja, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Fejér Megyei Tagozata, a Vörösmarty Mihály Könyvtár, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház és a Gorsium Művészeti Szakgimnázium által közösen szervezett Ady Endre-emlékülés négy előadója;
Ködöböcz Gábor és Sebők Melinda, irodalomtörténészek, valamint Bence Lajos és Petőcz András, költő, szerkesztő, publicisták több olyan szempontot és megközelítést kínáltak előadásaikban, amelyek izgalmas, új kontextusokba helyezték a száz esztendővel ezelőtt elhunyt költőóriás életművét.
„Úgy igyekeztünk összeállítani az Ady-emlékülés programját, hogy ne csak irodalomtörténeti előadások legyenek benne, hanem szólaljanak meg kortárs költők is.” - hangsúlyozta az emlékülést vezető Dr. Bakonyi István, irodalomtörténész:
Ady Endre életműve mindig sok vitát váltott ki, a költő életében és halála után egyaránt. Napjainkban is rengeteget lehet róla olvasni a világhálón, hol támadják, hol istenítik, dicsőítik őt. A nagy gondolkodók ki tudták vívni egyesek ellenszenvét, ez alól Ady sem lehetett kivétel.
Azonban szükséges szétválasztanunk személyiségében a költőt és az újságírót, aki a kor követelményeinek megfelelően írt és dolgozott, és mindenben szenvedélyesen állást foglalt.
Ha voltak is tévedései, az nem csökkentheti a költői életmű vitathatatlan értékeit.” - tette hozzá Dr. Bakonyi István.
„Mindig különleges alkalom, amikor az irodalom a Városházára jön, köszönhetően azoknak az embereknek, akik évrőlévre jobbnál jobb, szebbnél szebb és értékesebbnél értékesebb irodalmi délutánokat, estéket varázsolnak ide. A mai nap igazán különleges, Ady Endre okán.” - emelte ki köszöntőjében Dr. Cser-Palkovics András, polgármester.
„Hallgatóimnak is mindig az tanítom, hogy a költőkhöz, a versekhez csak szeretettel lehetünk igazságosak. - ez Rainer Maria Rilke kőbe véshető igazsága.” - adta meg a konferencia alaphangját Ködöböcz Gábor, irodalomtörténész, az egri Eszterházy Károly Egyetem irodalomtörténeti tanszékének docense, az Agria című folyóirat alapító főszerkesztője, az emlékülés első felszólalója.
„Nagy élménysűrűségű, ingergazdag pályája során Adynak kétségkívül a háború jelentette a legsúlyosabb kihívást.
A létrontás, a világomlás rettenetében úgy kellett helytállnia emberként és magyarként, hogy közben költőként is hű maradjon önmagához.
A háborús hisztéria közepette nem csak költői identitását, de művészi, emberi integritását, épségét is meg tudta őrizni.” - hangzott el Ködöböcz Gábor „Az első világháború reflexiója Ady Endre lírájában” című előadásában.
„Megnéztem annak a nehéz kornak Ady-publicisztikáját, ami a világháború előtti és alatti éveket jellemzi. A világháború alatti évekről korábban az volt a fáma, hogy akkoriban alig alkotott, pedig verseket is írt és újságoknak is. Igaz, hogy viszonylag zaklatott és egyenetlen ez a korpusz, amit ekkor az asztalra tett.” - vélekedett „Nehéz idők krónikás-énekese” című előadásában Bence Lajos, József Attila-díjas szlovéniai magyar költő, publicista, szerkesztő.
Az emlékülésen elhangzott továbbá Sebők Melinda „Babits Mihály Ady-képe”, és Petőcz András „Ady-variációk napjainkban” című előadása is. Az eseményen részt vett Horváth Miklós Csaba, önkormányzati képviselő is.