Csak a fűtési szezonnak van vége, a szén-monoxid veszélye marad

Habár a hideg időjárás miatt a háztartások többségében még fűtenek, hivatalosan április 15-én véget ért a fűtési szezon. Ez azonban nem jelenti azt, hogy elmúlt volna a szén-monoxid-mérgezések veszélye. A fűtési szezonban ugyan gyakrabban riasztják a tűzoltókat a mérgező gáz miatt, de ahol nyílt lánggal működő vízmelegítőt használnak, ott egész évben veszélyt jelent a szén-monoxid.
2021.04.20. 11:10 |
Csak a fűtési szezonnak van vége, a szén-monoxid veszélye marad

A legtöbb mérgezés és tragédia oka, hogy rossz, elavult, nem karbantartott, esetleg engedély nélkül felszerelt fűtőeszközzel fűtenek, illetve nem megfelelő a szellőzés.

Leginkább azok a nyílt égésterű vízmelegítők jelenthetnek veszélyt, amelyek a szoba levegőjét használják az égéshez, és amelyek környezetében nem megoldott a levegő-utánpótlás. Egy ilyen vízmelegítő rövid idő alatt elhasználja egy kis lakóhelyiség vagy egy kisebb fürdőszoba levegőjét. Egy nem megfelelően szellőző helyiségben hosszabb időt eltöltve az életünkkel játszunk. A mérgezéses esetek többsége fürdőszobában következett be.

Három egyszerű módszerrel megelőzhetőek a tragédiák:

  • A nyílt égésterű fűtőeszközök és vízmelegítők számára biztosítani kell a levegő-utánpótlást! Nem elég kinyitni az ajtót vagy az ablakot, egy résszellőzőt kell beszereltetni az ablakba. A szellőzőnyílásokat tilos letakarni, vagy átépítésnél megszüntetni.
  • A fűtőeszközöket, vízmelegítőket évente legalább egyszer szakemberrel kell ellenőriztetni. Használjuk ki erre az otthon töltött időt és hívjunk szakembert!
  • Egy megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelő életet menthet, hiszen jelez, ha veszélyes mennyiségű szén-monoxid keletkezik. Fontos a jól megválasztott érzékelő is.

A magunk mögött hagyott fűtési szezonban, 2020. október 15-e és 2021. április 15-e között Fejér megyében huszonegy alkalommal avatkoztak be a tűzoltók szén-monoxid-szivárgás miatt. Szén-monoxid-mérgezéssel egy ember került kórházba egy sárbogárdi családi házból, ahol a fürdőszobai gázbojler hibásodott meg. A tűzoltók az épület több helyiségében magas gázkoncentrációt mértek. A lakásban nem volt szén-monoxid-érzékelő, amely figyelmeztethette volna a lakót a veszélyre.

A szén-monoxid mellett a fűtési szezon másik jellemző „károkozói” a kéménytüzek. Az idei szezonban harmincnégy kéménytűz volt Fejér megyében, több lakóháznál a födémszerkezetre is átterjedt a tűz.

A lakossági kéményseprés változatlanul ingyenes. Mindenki éljen ennek a lehetőségével. További információ Fejér megyét érintően a Kémény Zrt honlapján érhető el!

Kék hírek

  1. Bicikliseket ellenőriztek

    Egyre többen választják kikapcsolódásukhoz eszközként a biciklit, ezért a balesetetek megelőzése érdekében kerékpáros ellenőrzést tartottak a rendőrök a Velencei-tónál. Fehérvárról is sokan járnak körbebiciklizni a tavat és a biztonságunk érdekében fontos, hogy kerékpárosként is betartsa mindenki a közlekedésre és a biciklire, mint közlekedési eszközre vonatkozó szabályokat.

    2024.06.30.
  2. Bíztonságban a vízparton

    A vakáció kezdetével a kánikula is beköszöntött. Egyre többen hűsölnek a strandokon, nyílt vizek környékén. A Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság néhány tanáccsal kíván hozzájárulni a családok gondtalan fürdőzéséhez.

    2024.06.25.
  3. Ne harapj rá a csalira!

    Az online csalások elleni védekezésre hívja fel a figyelmet a rendőrség internetes plakátja. Arra kérik az embereket, hogy az online térben is óvatosan, megfontoltan cselekedjenek. Ne dőljenek be a sürgetésnek, és soha ne adják meg személyes és banki adataikat.

    2024.06.20.
  4. Bűnmegelőzés a Belvárosban

    Gyermeket és felnőttet egyaránt érintő témakörökben személyes tanácsadásra, prevenciós beszélgetésre invitálja az érdeklődőket a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya. A Városház téren, az Országalma mellett gyermek- és ifjúságvédelem, áldozat-, vagyon-, kiber- és állatvédelem témakörökben tájékoztatnak a főkapitányság szakemberei.

    2024.06.19.