-
Online vásárlás - csak biztonságos weboldalról rendeljünk!
Az internetes vásárlási csalások egyik gyakori módszere, hogy bűnözők hamis online áruházakat vagy alkalmazásokat hoznak létre. Ezeket előszeretettel hirdetik a közösségi médiában, sokszor bankok vagy közüzemi szolgáltatók webhelyeire megszólalásig hasonlító felületeken.
2025.01.05. -
Baltával balhéztak?
Verekedés fajulhatott Székesfehérváron odáig, hogy egy kisebb balta is részese lett a garázdaságnak az óév végén. A szerszámot január 4-én délelőtt a nyomozók kérésére a Baptista Szeretetszolgálat Huba Rescue24 mentőcsapata találta meg a hármas hídnál a Gaja-patakban.
2025.01.04. -
Útzár a 62-es főúton
Összeütközött egy kamion és egy furgon sofőrje a 62-es főúton hétfőn délelőtt. Börgöndpuszta közelében végeztek műszaki mentést a tűzoltók. A furgont vezető 30 éves férfi a helyszínen életét veszítette. A mentési munkák idejére lezárták a főút érintett szakaszát.
2024.12.30. -
Fokozott rendőri jelenlét
A rendőrség -a magdeburgi eseményekre tekintettel- a közterületi bűncselekmények megelőzése, megakadályozása, valamint a szubjektív biztonságérzet növelése érdekében állandó, megerősített civil ruhás bűnügyi és egyenruhás rendőri jelenlétet biztosít a vásárokban és azok közvetlen környezetében, illetve az oda vezető főbb útvonalakon.
2024.12.21.
Online vásárlás - csak biztonságos weboldalról rendeljünk!
A hamis, adathalász üzenetek akár a keresők találatai között is megjelenhetnek.
A megtévesztő hirdetések gyakran irreálisan alacsony áron kínálnak népszerű ruházati cikkeket, lábbeliket, játékokat, elektronikai és informatikai termékeket. Emellett kiberbűnözők az online fizetések során előszeretettel használt megoldásokra is alkottak már adathalász programokat.
Egy ilyen program letöltése után többen váltak már csalás áldozatává és a banktól kapott sms-ből értesültek arról, hogy a bankkártyát illetéktelenek használták, miközben a plasztiklap a tulajdonosnál volt.
A nyomozás során kiderült, hogy az áldozat nem sokkal korábban egy online fizetések lebonyolítására szolgáló, adathalász alkalmazásban adta meg a bankkártyaadatait, amelyek így kerülhettek a csalók kezébe.
Hogyan lehet elkerülni az áldozattá válást?
Ne mentsd el a bankkártyaadataidat online vásárlás során! Így csökkentheted annak az esélyét, hogy illetéktelenek megszerezzék azokat, ha feltörik az adott cég fiókját.
Soha ne válaszolj kéretlen e-mailekre! Ne kattints az ilyen üzenetekben szereplő linkekre, és ne nyisd meg a csatolmányokat, mert azok kártékony szoftvereket tartalmazhatnak!
Ne használj nyilvános wifihálózatot! Ha mégis muszáj csatlakoznod, ne végezz semmilyen tevékenységet, amelyhez bankkártyaadataidat kell megadnod (például internetes vásárlás)!
Telepíts megbízható biztonsági szoftvert! Számítógépedre és okoseszközeidre csak elismert biztonsági szolgáltatótól tölts le alkalmazást, amely védelmet nyújt a kártékony programok és az adathalászat ellen!
Használj kétfaktoros hitelesítést! Ez csökkenti annak esélyét, hogy lopott jelszavakkal hackerek hozzáférjenek bizalmas fiókjaidhoz.
Csak https-protokollt alkalmazó weboldalakon vásárolj, amelyek URL-címe mellett lakat ikon található a böngésző címsorában! Így kisebb az esélye, hogy adataid illetéktelen kezekbe kerülnek.
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán találni.