-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Csíki Versünnep 2024. - több mint száz fiatal jelentkezett idén
A verseny szervezői, a Csíkpálfalvi Márton Ferenc Általános Iskola és a Fortis Hungarorum Kulturális Egyesület, Csíkpálfalva Önkormányzata, Csíkcsomortáni Szellő Szálló és a Csomortányért Egyesület voltak. Öt korosztályban idén is több mint száz általános és középiskolás mérettetett meg a rangos szakmai zsűrik előtt, előtte azonban a hagyományokhoz hűen a köszöntőket követően Heinczinger Mika, a Misztrál együttes Kossuth-díjas tagja megzenésített versekkel indította útjára az ünnep résztvevőit.
Varga Sándor, az immáron nyolc esztendeje elhunyt kiváló tollforgató, a Fehérvár Médiacentrum egykori főszerkesztője, a Fehérvári Versünnep alapítója tizenkét esztendeje hívta életre- a székesfehérvári találkozó mintájára-a székelyföldi fiatalok részvételével megrendezett versmondó versenyt. Mihályi Magdolna az alapító felesége számára a találkozó olyan örökség, amelyet megtartani lélekemelő feladat.
A verseny szervezésében kulcsszerepet játszó csíkcsomortáni Szellő Szálló munkatársai, Mihályi Magdolna irányításával, illetve a csíkpálfalvai Márton Ferenc Általános Iskola tantestülete évről-évre sokat tesz azért, hogy a fiatalokat, méltó körülmények fogadják. Fehér Ilona az intézmény igazgatója, és Ferencz Csaba Csíkpálfalva polgármestere köszöntőjéban hangsúlyozta, a kulturális seregszemle résztvevői biztosítják a magyar nyelvű líra létét, jelenét és jövőjét.
Egyre több székelyföldi oktatási intézményben tesznek hitet amellett, hogy a Versünnep segítségével megerősítsék elkötelezettségüket, és verssel segítsék azt, nemzeti identitásunk, a magyar nyelv megőrzésének jegyében. Bakonyi István, József Attila-díjas irodalomtörténész, a zsűri elnöke értékelésében úgy fogalmazott, dicséret illeti a fiatalokat és pedagógusaikat is.
Idén Radnóti Miklós irodalmi munkássága állt a Versünnep középpontjában, akinek példaértékű, gazdag életművéből választottak a versmondók. Emellett József Attila, Reményik Sándor, Kányádi Sándor, illetve kortárs erdélyi és magyar költők szerepeltek a repertoáron.
Az 5-6 általános iskolás korosztályban, a győztes, huszonöt társát megelőzve, a csíkszentsimoni Endes József Általános Iskola varázslatos tehetségű növendéke, Nagy Emőke lett, aki Kányádi Sándor, egy jámbor medvéről szóló történetével nyerte el a zsűri elismerését. A hetedik-nyolcadik osztályosoknál is felkészült diákok mutatták be tudásukat.
Idén Negrea Mira, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola diákja, a kivételes talentummal bíró versmondó érdemelte ki az első díjat, költeményének kivételes előadásával. A líceumban tanuló fiatalok színvonalas megmérettetésének győztese Mihók Bea, a csíkszeredai Márton Áron főgimnáziumi fiatalja lett, aki szuggesztív előadásában, József Attila: Kései sirató című örökbecsű költeményével aratott megérdemelt sikert.
A találkozó fiataljaihoz székesfehérvári civil szervezetek, a Vörösmarty Társaság és a Székesfehérvári Kézművesek Egyesülete ajándékai is eljutottak, míg a verseny különdíjait a Mathias Corvinus Collegium székesfehérvári szervezete biztosította.
Az idei megmérettetés üzenete és hozadéka nem is lehet más, mint hogy ismét megerősítést nyertek Kányádi Sándor gondolatai: „Nekünk egyetlen hazánk van: ez a magyar nyelv. Mi ebbe a nyelvbe csomagolva jöttünk több évezreden át, és érkeztünk meg ide. Batyu, amelyet őseink hoztak magukkal, s mi visszük tovább. A bot, amire támaszkodhatunk, és amivel védekezni is lehet. A magyar nyelv olyan, mint a terméskő, egy tömbből van, amin az idő egyetlen vihara egyetlen karcolást sem hagyott. Nem naptár, amely a kor változásaihoz alkalmazkodik. Nincs szüksége senkire, nem kölcsönöz, s nem von vissza, nem ad és nem vesz el senkitől.”