-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Cziffra100 - Összefonódó művészetek a Csók István Képtárban
A művészetek összefonódásával egy különleges esten emlékeztek Székesfehérváron a 100 éve született világhírű zongoraművészre, Cziffra Györgyre. A Szabó Ákos életműkiállításnak otthont adó Csók István Képtárban megjelenteket Lehrner Zsolt köszöntötte. A város alpolgármestere kiemelte, hogy nagyszerű kulturális programmal indult az év, hiszen két világszerte elismert művész életútja találkozik a zenén és képzőművészeten keresztül a mai este során. A köszöntőt követően a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI három tanulója lépett fel, akik több alkalommal bizonyították tehetségüket és kiemelkedő hangszeres tudásukat országos művészeti versenyeken. Balogh Máté, Balogh Ádám és Fóris Ruben zongorajátékát a közönség nagy tapssal köszönte meg. Különleges este volt ez a diákoknak is, hiszen egy színpadon játszhattak a rendhagyó tárlatvezetés vendégével, Balázs Jánossal. „Érződött minden hangotokon, hogy nemcsak zongoráztok, hanem zenéltek!” Így méltatta a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a tehetséges fiatalok játékát, megköszönve a pedagógusok, a családok támogató hozzáállását, és biztatta az ifjú tehetségeket.
A rendhagyó tárlatvezetésen a zene és a képzőművészet, a 100 éve született Czifrra György zongoraművész és Szabó Ákos képzőművész életútjáról beszélgetett Tóth Norbert, a kiállítás kurátora és Balázs János. Tóth Norbert felidézte a képzőművész életútját: Szabó Ákos hatéves korától zongorázott és a Zeneakadémiára készült, de az utolsó pillanatban a képzőművészet mellett döntött. Amikor a hatvanas években elindult karrierje, és 1965-ben Párizsba érkezik, ekkor a szintén itt élő zongoraművész, Cziffra György már pályája csúcsán van. A világ legjobb öt zongoristájaként tartják számon. A művészeti tudása mellett megkerülhetetlen a 100 éve született művész pedagógiai munkássága, a tehetségeket felkaroló alapítványi munkája, emelte ki Balázs János.
Az esten részt vett Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András, a Szent István Király Múzeum igazgatója, Pokrovenszki Krisztián és a város közgyűlésének tagjai is.