Dr. Béres József kapta a Szent István Emlékérem és Díjat

Az Emlékévben az Államalapító Szent István Érdemérem és Díj is 10 éves jubileumát ünnepli. Az idei díjat Dr. Béres József okleveles vegyész, a Béres Vállalatcsoport elnöke vehette át. A magánszemélyek által 2004-ben alapított Szent István-díj átadásán a város és a megye vezetői is részt vettek. Az elismerést minden évben olyan személyiségnek ítélik oda, akinek munkásságához, szakmai életútjához, emberi hozzáállásához mindenkor Szent István öröksége szolgált és szolgál iránymutatásul.
2013.08.16. 17:03 |
Az Emlékévben az Államalapító Szent István Érdemérem és Díj is 10 éves jubileumát ünnepli. Az idei díjat Dr. Béres József okleveles vegyész, a Béres Vállalatcsoport elnöke vehette át. A magánszemélyek által 2004-ben alapított Szent István-díj átadásán a város és a megye vezetői is részt vettek. Az elismerést minden évben olyan személyiségnek ítélik oda, akinek munkásságához, szakmai életútjához, emberi hozzáállásához mindenkor Szent István öröksége szolgált és szolgál iránymutatásul.
Béres József elmondta, hogy rendkívüli megerősítést ad számára a díj, amelyhez méltónak maradni a jövőre nézve is elkötelezettséget jelent. Különös megtiszteltetésnek nevezte, hogy ő lehet az első, nem székesfehérvári polgár, aki megkaphatta a díjat. A díjazott a legfontosabb értékekeknek a hitet, a tisztességet, az erkölcsöt, a kultúrát, a hazát, a magyarságot és az élet védelmét tartja.
Köszöntőjében Spányi Antal megyéspüspök örömmel állapította meg, hogy él, eleven és hat Szent István öröksége sok ember lelkében. "A Szent Jobb körmenet is tanúsítja, hogy kitörölhetetlen emlékként él a szívekben." - mondta a megyéspüspök, aki hozzátette, hogy történelmi tévedésben voltak azok, akik megpróbálták kisebbíteni államalapító királyunk tetteit. "Szent István adományt osztott, segítette a rászorulókat, gondja volt az elesettekre. Szerette a magyart elesettségében és szerette az országot." - emelte ki Spányi Antal megyéspüspök.
Dr. Béres Józsefet Karsai Béla, a kuratórium tagja méltatta. "Béres József vállalkozóként is széles közéleti tevékenységet folytat: tagja a Százak Tanácsának, kurátora, a Bethlen Gábor alapítványnak, a Latinovits Zoltán Emlékmű Alapítványnak, Az ELTE Alumni Szervezetének és Alapítványának, tagja a Prímási Borrendnek, a Tokaji Borbizottságnak.. "
"Béres József mélyen elkötelezett a magyarság értékeinek védelmében. Az elismerések mellett örömmel említem, hogy 2002 óta a Béres Szőlőbirtok tulajdonosaként a tokaji bor, mint ez egyik legjelentősebb hungarikum újbóli felemelkedésének is elkötelezett tagja. Sokszínű egyéniségének egyik színfoltja a 2009-ben megjelentett Szép magyar ének – daloskönyve, amellyel a magyar családok közösségek énekes hagyományait rögzítette." - mondta el laudációjában Karsai Béla.
"Béres József az Eötvös Lóránd tudományegyetem vegyész szakán 1977-ben szerzett diplomát. 12 évig volt a Magyar Tudományos Akadémia Központi Kutatóintézetének munkatársa. 1981-ben egyetemi doktori, 1986-ban kandidátusi címet kapott. Kutatóként 1982-1984 között másfél évet dolgozott az Amerikai Egyesült Államokban. Több mint 40 tudományos dolgozata jelent meg. Magasan ívelő kutatói szakmai karrierje csúcsán 1989-ben elhagyja akadémiai pályafutását és édesapja mellé áll. Elismerve a tudományos kutatói munka fontosságát, mégis a közvetlenebb emberi segítséget választja, dolgozni kezd a rendszerváltást követően elsők között megalakult Béres Részvénytársaságban. Már az 1990-es évek elején felismerte, hogy szükséges és lehetséges a társaság diverzifikációja, kockázatkezelése. A humán készítmények fejlesztése, gyártása és forgalmazása révén felhalmozott kompetenciák és versenyelőnyök kihasználásával a gyógyszer kis- és nagykereskedelemben a vállalkozás pozíciója tudatos tovább erősítése. 1993-tól a Béres Részvénytársaság alelnöki tisztségét látta el, majd Édesapja halála után, 2006-tól a Béres Vállalatcsoport elnöke.
 
Jelenleg a Béres Gyógyszergyár hazánk legnagyobb magyar tulajdonban lévő gyógyszergyára. A Béres József által irányított vállalatcsoport működésére az innovációra épülő fejlesztés, a szakszerűség, a rugalmas működés, az emberközpontúság és a tisztesség jellemző. A Béres család gyakorlatilag a semmiből építette fel a gyógyszergyárat, egy mára közel 500 főt foglalkoztató cégcsoportot. A tulajdonosok nagyon tiszteletreméltóan végigkövették, hogy mit jelent saját tőkéből, idegen tőke bevonása nélkül naggyá válni. Tudták, hogy addig nyújtózkodhatnak, ameddig a takaró ér. Mindig csak annyit lehetett előrelépni és fejlődni, amit a hozam megengedett. A vállalat életében a Béres család jó példája a belső erkölcsi rend, a tudás és a külső technológiai fegyelem eredményesen találkozott.
 
A gyógyszergyár rangos elismerését jelenti, hogy 2011-ben az egészség-gazdasági szektorban a legjobb reputációval rendelkező cég lett. A cégalapítástól kezdve a Vállalatcsoport működésében kiemelkedő szerepet tölt be az elkötelezett társadalmi felelősségvállalás. A Társaság karitatív tevékenységének koordinálására 1993-tól működik a Béres Alapítvány a Teljes Életért. Béres József 2007-ben életre hívta és munkájával is aktívan támogatja a Béres Egészség Hungarikum Programot, mely a „Legyen az egészség Hungarikum” üzenettel és céllal széleskörű országos betegségmegelőző, egészségfejlesztő programot valósít meg."