-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Dr. Fülöp Gyula régésztől búcsúztak kollégái és barátai a Városházán
A tavaly decemberben elhunyt Fülöp Gyula a magyar történelem avatott kutatója volt: az I. századi római hódítástól, az avarkoron át a XIII. századig, a kunok bejöveteléig foglalkozott régészettel.
"Az, hogy ennyien eljöttek, munkatársak, pályatársak, tudóstársak, barátok és ismerősök, az visszaigazolja azt, hogy miért is fontos ez az emlékezés." - emelte ki köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere, aki arról is szólt a város nevében Dr. Fülöp Gyula személyisége kapcsán, hogy ma már ritka, hogy valaki szinte gyerekként választ magának hivatást, tudományágat és hűséges marad ehhez egész életében: "Hűséges maradt nemcsak a régészettudományhoz, hanem egy intézményéhez, az intézményben lévő tudományos kutatói élethez, megyéjéhez és Székesfehérvárhoz is." Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy a megye és a város megőrzi és áplja a jövőben is Dr. Fülöp Gyula emlékét.
1975-ben került Székesfehérvárra, a múzeum működését 1992-től 2008-as nyugdíjazásáig irányította. Páratlan szakmai tudását több mint száz publikáció és könyv őrzi.
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum igazgatója felidézte, hogy Dr. Fülöp Gyula nyugalmazott múzeumigazgató 2019. december 25-én, életének 66. évében hunyt el. Már gyerekkorától régész akart lenni, 1976-ban diplomázott az ELTE Bölcsészettudományi Karán, római kori provinciális és népvándorlás középkori régészetből. Doktori disszertációját 30 évesen írta, a Közép-avar átmeneti kor kérdései az igari vezérleletek és a Fejér megyei régészeti leletanyag tükrében címmel, mely német és angol nyelven is megjelent. Páratlan szakmai tudását több mint száz publikáció és könyv őrzi. Nyugdíjas éveiben is aktív maradt, kutatott, kiállításokat rendezett, részt vett szakmai fórumokon és a közéletben egyaránt.
A rendezvényen levetítették az Avarok című kisfilmet is, ami a kutató szakmai munkája alapján készült.
Dr. Fancsalszky Gábor régész, muzeológus, aki 1983 óta volt szoros szakmai és baráti kapcsolatban Fülöp Gyulával, felidézte, hogy rengeteget tanult tőle, aki László Gyula tanítványa volt és az is maradt haláláig. "A tények voltak mindig a legfontosabb dolgok a számára, és soha nem fecsegett, cikkei rövidek, lényegretörőek, és mindig bizonyította, amit mondani akart. Fantasztikus tudással rendelkezett, leltárkönyv nélkül is ismerte a leletek helyét, a megyei lelőhelyeket pedi ismerte, mint a tenyerét." - emlékezett rá barátja.
Nagy Zoltán Péter, a Fejér Megyei Hírlap főszerkesztője egy történetet mesélt el a Fehérvár Televízió hőskorából, amikor Nyitott szemmel címmel forgatott operatőrként közös műsort Fülöp Gyulával, aki hibátlanul, percre pontosan foglalta össze mikrofonnal a kezében a legfontosabb információkat, így olyan felvétel készült, ami élőben is lemehetett volna. Személyiségéről szólva kiemelte, hogy számára minden ember egyenlő volt, és így is kezelte az embereket. Emlékezett arra a mondására is, hogy "egész életemet az avarokra tettem fel, de van egy olyan érzésem, hogy a magyarokat kutattam.."