Dunán innen, Dunán túl - a népi kultúra költözött a belvárosba augusztus 20-án

A nemzetközi néptáncfesztivál után ismét beköltözött a népi kultúra Székesfehérvár Belvárosába. „Dunán innen, Dunán túl” mottóval második alkalommal költözött az élő népművészet a Fő utcára a Székesfehérvári Királyi Napok keretein belül. Ezúttal a Dunántúl tájegységeinek hagyományait ismerhette meg a közönség a meghívott együttesek közreműködésével, a programok a késő délutáni órákig tartottak.
2018.08.20. 15:47 |
Dunán innen, Dunán túl - a népi kultúra költözött a belvárosba augusztus 20-án

Tavaly hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal rendezték meg a Székesfehérvári Királyi Napok részeként a Népművészeti Fesztivált. Az idei rendezvényen a Dunántúl tájegységeinek - Bakony, Rábaköz, Galga mente, Sárköz, Zselic - hagyományait, szokásait, viseleteit, táncait ismerhették meg az érdeklődők a Fő utcán sétálva.

Szent István király ünnepe alkalmából öt táncegyüttes érkezett Székesfehérvárra, ezúttal a Kapuvár Néptáncegyüttest, a veszprémi Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttest, a Püspökhatvani Népi Együttest, az Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttest és a szennai Zselic táncegyüttest látta vendégül a királyi város. Az együttesek az Országzászló téren, az Országalmánál és a Városház téri Szent István-emlékjelnél tartottak interaktív programokat, közben a Mátyás-király emlékműnél található színpadon is bemutatkoztak. A műsort a Gerence kezdte az Országzászló téren, ahol élőzenés kíséret mellett közös körtáncba is bevonták az utca emberét, kicsiket és nagyokat egyaránt.

Napközben a Városház tér több pontján a Fehérvári Kézművesek Egyesülete és a Fejér Megyei Népművészeti Egyesület alkotói várták interaktív bemutatókkal a közönséget. A Szent István Király Múzeum előtt piros lábasos nosztalgiajátékra invitálták a kicsiket, akik megismerkedtek a hagyományos, régies edényekkel és a népi kultúra egyéb autentikus eszközeivel. 18 óráig a Mátyás király-emlékmű árkádsoránál magyar népi gyermekjátékhangszer, szárduda készítése és gyermekdalok éneklése, míg az Országzászló téren „Kicsi a bors, de erős” mottóval parasztolimpia zajlott mintegy harminc tréfás ügyességi játékkal.

A Székesfehérvári Királyi Napok záró estéjén 19 órakor a Zichy színpadon lesz a magyar folklór produkcióit felvonultató „Táncra, magyar!” előadás, a hagyományos tűzijáték 22 órakor kezdődik a Palotavárosi tavaknál.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.