Dunán innen, Dunán túl - a népi kultúra költözött a belvárosba augusztus 20-án

A nemzetközi néptáncfesztivál után ismét beköltözött a népi kultúra Székesfehérvár Belvárosába. „Dunán innen, Dunán túl” mottóval második alkalommal költözött az élő népművészet a Fő utcára a Székesfehérvári Királyi Napok keretein belül. Ezúttal a Dunántúl tájegységeinek hagyományait ismerhette meg a közönség a meghívott együttesek közreműködésével, a programok a késő délutáni órákig tartottak.
2018.08.20. 15:47 |
Dunán innen, Dunán túl - a népi kultúra költözött a belvárosba augusztus 20-án

Tavaly hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal rendezték meg a Székesfehérvári Királyi Napok részeként a Népművészeti Fesztivált. Az idei rendezvényen a Dunántúl tájegységeinek - Bakony, Rábaköz, Galga mente, Sárköz, Zselic - hagyományait, szokásait, viseleteit, táncait ismerhették meg az érdeklődők a Fő utcán sétálva.

Szent István király ünnepe alkalmából öt táncegyüttes érkezett Székesfehérvárra, ezúttal a Kapuvár Néptáncegyüttest, a veszprémi Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttest, a Püspökhatvani Népi Együttest, az Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttest és a szennai Zselic táncegyüttest látta vendégül a királyi város. Az együttesek az Országzászló téren, az Országalmánál és a Városház téri Szent István-emlékjelnél tartottak interaktív programokat, közben a Mátyás-király emlékműnél található színpadon is bemutatkoztak. A műsort a Gerence kezdte az Országzászló téren, ahol élőzenés kíséret mellett közös körtáncba is bevonták az utca emberét, kicsiket és nagyokat egyaránt.

Napközben a Városház tér több pontján a Fehérvári Kézművesek Egyesülete és a Fejér Megyei Népművészeti Egyesület alkotói várták interaktív bemutatókkal a közönséget. A Szent István Király Múzeum előtt piros lábasos nosztalgiajátékra invitálták a kicsiket, akik megismerkedtek a hagyományos, régies edényekkel és a népi kultúra egyéb autentikus eszközeivel. 18 óráig a Mátyás király-emlékmű árkádsoránál magyar népi gyermekjátékhangszer, szárduda készítése és gyermekdalok éneklése, míg az Országzászló téren „Kicsi a bors, de erős” mottóval parasztolimpia zajlott mintegy harminc tréfás ügyességi játékkal.

A Székesfehérvári Királyi Napok záró estéjén 19 órakor a Zichy színpadon lesz a magyar folklór produkcióit felvonultató „Táncra, magyar!” előadás, a hagyományos tűzijáték 22 órakor kezdődik a Palotavárosi tavaknál.

Fehérvári színes

  1. Téli futáspróba

    November 26-án, kedden téli futáspróbára várják a mozogni vágyókat a Halesz ligetbe. A Halesz liget rekortán futóköre igen kedvelt a futók körében, nem véletlenül ad otthont a futáspróbáknak is, amelyek során a szakemberek felmérik, hogy adott idő alatt hány métert tudnak futni a jelentkezők, és az eredmények alapján hasznos tanácsokkal látják el a mozogni vágyókat.

    2024.11.23.
  2. Megnyílt a Kori Liget

    Szinkronkorcsolya bemutatóval és az utánpótlás jégkorongozók játékával nyitott a Kori Liget pénteken délután. A nyitónapon ingyenes jégpálya idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal és megújult büfével várja a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben.

    2024.11.22.
  3. Bölcsességek a konyha faláról

    Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.

    2024.11.22.
  4. Virágvizek, aromás párlatok

    A szabadtéri Herbarius-túrák erre a szezonra már befejeződtek, azonban a természetes gyógymódok iránt érdeklődők nem maradnak érdekességek nélkül. November 24-én, vasárnap 16.00 órára a Fekete Sas Patikamúzeumba várják a résztvevőket Lencsés Rita gyógynövényszakértő Virágvizek, aromás párlatok című előadásra.

    2024.11.22.