Elkészült és ősszel kezdi működését a Vad- és madármentő központ a Sóstón

A Sóstó Természetvédelmi Terület keleti kapujánál, a Sárkeresztúri út mellett elkészült a Vad- és madármentő központ épülete, illetve egy új közösségi tér is az Alsóvárosban élők számára. Az épület a természetvédelmi terület környezetébe illeszkedik és új színfoltja lesz Székesfehérvárnak, ahol országos hírű központot szeretnének üzemeltetni.
2021.08.18. 16:45 |
Elkészült és ősszel kezdi működését a Vad- és madármentő központ a Sóstón

Egy modern, jól felszerelt vad- és madárgondozó mellett létrejött egy alsóvárosi közösségi tér is a Sóstón.

A Vad- és madármentő célja a vadon élő, sérült madarak gyógyítása, azt követően pedig a természetbe történő visszaengedése, vagy maradandó károsodás esetén élethosszig tartó gondozása. A vad és madárgondozóban, illetve a madárparkban, lehetőség nyílik majd a szabad életre alkalmatlan, de már gyógyult madarak élethosszig tartására, a veszélyeztetettek továbbtenyésztésére, az érdeklődő közönség számára a madarak bemutatására és a gyerekek természetismereti oktatására is.

A Sóstó Természetvédelmi Terület mellett megvalósult Vad- és madármentő Központot, valamint közösségi teret sajtónyilvános bejáráson dr. Cser-Palkovics András polgármester, Mészáros Attila alpolgármester, önkormányzati képviselő és Bozai István városgondnok mutatta be.

A beruházás része annak a nagy projektnek, mely magába foglalta a Sóstó Természetvédelmi Terület megmentését, a stadiont és megannyi környékbeli kisebb-nagyobb fejlesztést – mondta Cser-Palkovics András polgármester. A vad- és madármentő központ közép-európai szinten is egyedülálló létesítménye lett Székesfehérvárnak, melynek létrejöttéért köszönetet mondott Magyarország Kormányának, "különös tekintettel Miniszterelnök úrnak, ugyanis a teljes projekt indulásakor ő volt az – talán egy kicsit fehérváriként – aki megértette, hogy milyen komplex fejlesztésben is gondolkozunk a Sóstót illetően." Fehérvár polgármestere ugyancsak köszönetet mondott Dr. Berkényi Tamásnak, hiszen alapvetően ő indította el azt a fajta gondolkozást, melynek végeredménye a most létrejött központ, amit a Városgondnokság fog üzemeltetni. Az állatmentő és gyógyító tevékenység mellett pedig egy olyan fontos közösségi tér jött létre, amit az Alsóváros és az Őrhalmi szőlők közössége is használ majd.

Mészáros Attila alpolgármester, Alsóváros és Tóváros önkormányzati képviselője a beruházással kapcsolatban elmondta, hogy az 555 millió forintos összköltséggel megvalósított új központban nem csak a madarak gyógyítása, gondozása zajlik majd, hanem be is mutatják majd a fiataloknak tevékenységüket. 

A Vadmadárgondozóba látogatók üvegen keresztül megtekinthetik a gondozással, gyógyítással kapcsolatos tevékenységeket: összesen öt kórteremben húsz madár egyedi és tíz madár csoportos elhelyezésére lesz lehetőség. A szabadtéri vadmadár röpdékben és ketrecekben pedig összesen nyolcvan gyógyult, rehabilitálásra váró madarat is láthatunk. A közösségi házként működő épületben két nagyobb méretű, egybenyitható tér került kialakításra, ahol a Sóstón, Alsóvárosban és az Őrhalmi Szőlőben élők számára kulturális és közösségi programokat szerveznek. A terület előtt pedig 17 parkolót is kialakítottak.

Egy nagyon komoly feladatot kapott a Városgondnokság, mely Csete Gábor vezetésével a Sóstó Természetvédelmi Központhoz tartozik majd - hangsúlyozta Bozai István városgondnok. Sokat gondolkodtunk az üzemeltetési formán és végül az a döntés született, hogy egy szakmai partnert keresünk, melynek pályáztatása napokon belül kiírásra kerül. Kiemelte, hogy várjuk azt a szakmai szervezetet, szakmai partnert, aki az első két évben segít nekünk beüzemelni az új létesítményt. "Úgy éreztük, hogy ez egy olyan komoly szakmai feladat, melyre szakavatott szervezetek képesek csak ellátni és remélem, hogy sikeres pályázat után egy országos hírű központot tudunk majd üzemeltetni." A Vad- és madármentő központ várhatóan az ősz második felétől üzemel majd.

Városfejlesztés

  1. Iskolafelújítás a megvalósulás útján

    A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.

    2024.12.18.
  2. Megnyílt a szárazréti bölcsőde

    Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.

    2024.12.13.
  3. Új iskolabútorok

    Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.

    2024.12.10.
  4. Megújul a könyvtár

    Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.

    2024.12.10.