-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
95 éves Erzsi néni
95.születésnapja alkalmából köszöntötték Molnár Dezsőné Csirke Erzsébetet, Áron Nagy Lajos festőművész hagyatékának őrzőjét.
2024.12.20. -
Változik a szakrendelések nyitvatartása
Változik a szakrendelések nyitvatartása a két ünnep között. Az idei évben receptfelírásra sem lesz már lehetőség, legközelebb majd csak január másodikán.
2024.12.20.
Elkezdődött az építkezés – méltó helyre kerülnek a magyarság szent kövei
"Az Árpád-ház Programban egy nagyon jelentős esemény, hogy elkezdődött a volt Köztársaság Mozi épületében a bazilikatörténeti kiállítóhely kivitelezése. Az egykori Nagyboldogasszony bazilika megmaradt kőfaragványait mutatja majd be a kiállítás, amik eddig nem voltak láthatóak" – hangsúlyozta Vargha Tamás államtitkár, Fehérvár országgyűlési képviselője.
Fehérvár országgyűlési képviselője kiemelte, azon túl pedig, hogy megvalósul a bazilikatörténeti kiállítótér, egy régóta rossz állapotú belvárosi épület is megújul, továbbá az Árpád-ház kutatóintézet történészei is itt kutathatnak majd. Ehhez a hatalmas munkához a kormány több mint hárommilliárd forintot biztosított, ami húsz hónap múlva készül majd el.
Látványtervek segítik elképzelni, hogy milyen lesz majd a kiállítás.
Évtizedes adósságot old meg a most indult kivitelezés azzal, hogy egy látványraktár megvalósításával méltó és korszerű elhelyezést biztosít az egykori királyi bazilika megmaradt köveinek. Az ország történelmi fővárosában így a keresztény államot megalapító Szent István király és az Árpád-háziak korszaka tárulhat elénk a megmarad kőfaragványok által.
"Hihetetlen restanciánk van, hiszen több mint négyszáz éve, hogy semmisült meg az a királyi bazilika, melyet Szent István király alapított" – mondta Szabó-Bakos Györgyné a belváros és környékének önkormányzati képviselője. A volt moziépületben a felújítás után méltó körülmények között mutathatók be azok a kövek, melyek évszázadokon keresztül „látták” királyaink koronázását, házasságát és temetését.
Egy belvárosi sebhely is megújul, hiszen a volt romos moziépület mellett egy szintén évtizedes probléma, az egykori királyi bazilika köveinek jelenleg méltatlan tárolása is megoldódik – hangsúlyozta Róth Péter alpolgármester. A Nemzeti Emlékhelytől karnyújtásnyira méltó kialakítása lesz a kőtárnak és az emlékhely látogatóközpontjának is. Az Aranybulla kihirdetésének 800. évfordulójára, 2022-re készül el a Szent István Király Múzeum épületének és a volt moziépületnek is a felújítása, hiszen ez egy olyan évforduló, mely az egész magyar nemzet szempontjából jelentős - hangsúlyozta Fehérvár alpolgármestere, majd hozzátette, hogy a magyar nemzet alkotmányosságának nyolcszázadik évfordulójára méltó módon, a nemzet egésze szempontjából is két meghatározó kiállítással emlékezhetünk majd.
A beruházás a volt Köztársaság mozi épületének megmentését is jelenti.
Az 1937-39 között Hübner Tibor tervei alapján épült egykori Alba, majd Köztársaság mozi és bérház mára már rendkívül rossz állapotban van. A régi mozi alatt új pinceszint létesül, melyben az értékes kőanyagok és a Kutatóintézet iratanyaga kapnak helyet, valamint a ruhatár és a mosdók.
A Várkörút irányából a földszinten kialakított nagy üvegfelületekkel megvilágított előcsarnok fogadja és szolgálja ki majd a látogatókat.
Innen nyílik a kiállítótér, ahol a bazilika legértékesebb kőfaragványai kapnak helyet. A kiállításon kívül lesz könyvtár, rendezvényeknek helyet adó tárgyaló, foglalkoztató tér, hozzá kapcsolódó vizes blokk, mini konyha és további tárolók, továbbá egy kutatóintézeti iroda egység.
Az udvar feltárásával közvetlen gyalogos kapcsolat kerül kialakításra a Várkörútról a Távirda utca felé, az intézményhez kapcsolódó új parkoló is a Távirda utca irányából kap bejárást.
Az első emeleti kiállítás időrendbe sorolva mutatja be az egymást követő két gótikus építési periódus jellegzetességeit. A második emelet egy kétirányú múzeumpedagógiai foglalkoztató, valamint a prépostság és bazilika kutatástörténetét mutatja be. Az épület akadálymentesített, a földszinten akadálymentes mosdó készül, a felső szintek akadálymentes elérését lift teszi lehetővé.
(Az utcai szárny első és második emeleti lakásait, mint külön társasházi albetéteket csak a szükséges mértékben érinti az új intézmény kialakítása.)