-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Évadkezdő Tündérzene - Mendelssohnnal varázsol az Alba Regia Szimfonikus Zenekar
A koncertet indító, a Szentivánéji álom varázslatos forgatagát festő hangverseny nyitány a tizenhét éves zeneszerző később sem felülmúlt remeklése: a zseniális fiatalember e művével egyenesen a zenetörténet nagyjai közé lépett. És hogy mitől válik igazán “tündérivé” Mendelssohn muzsikája, azt Dr. Szabó Balázzsal, a zenekar művészeti tanácsadójával próbáltuk megfejteni: “Ez a könnyed, virtuóz, sziporkázó zenét mindig nagyon mély zenei tartalommal, és valami egészen különleges mélységgel tudta párosítani. Ez adja meg ezeknek a tündértánc zenéknek a komolyságát, ünnepélyességét a játékosság és a könnyedség mellett.”
Az est folytatásában a hegedűirodalom egyik legtöbbet játszott alkotása, az elbűvölő melódiákban gazdag e-moll hegedűverseny csendül fel, amelynek briliáns zárótétele szintén a Mendelssohnra olyannyira jellemző „tündérzene” egyik pompás reprezentánsa. A versenymű szólóját a fiatal magyar hegedűsgeneráció egyik legígéretesebb tehetsége, a 2017-es Bartók Világverseny 3. helyezettje, Langer Ágnes tolmácsolja: “Bármilyen hegedűverseny mindig nagy kihívás, de én különösen örülök, hogy Mendelssohn- hegedűversenyre kért fel Péter (Dobszay Péter, a zenekar művészeti vezetője, az est karmestere - a szerk.). Nagyon szeretem; annyi szenvedély van benne, annyi gyönyörű dallam, annyi finomság. A harmadik tétel pedig talán az egyik legjobb hegedűverseny.” A programot az 1829-ben, Skóciában tett utazás során felvázolt, de csak 1842-ben befejezett és bemutatott, a vadregényes táj és a történelmi emlékek élményétől ihletett, magával ragadó 3. „Skót” szimfónia zárja.
A Farkas Ferenc Sorozat romantikus nyitóestjét az együttes művészeti vezetője, Dobszay Péter Junior Prima-díjas karmester dirigálja, aki néhány kulisszatitkot is elárult: “Vezénylési szempontból jelent némi kihívást, ugyanakkor a megvalósításuk legnagyobb része - mint oly sokszor - a zenekar vállán nyugszik. Miközben elképesztő az egyéni felelősség, és nagyon áttetsző az anyag, egy olyan teljes azonosultság kell a muzsikusok és a karmester között, ami nélkül ez semmiképpen nem tud megvalósulni. Ha bárki is egy kicsit hosszabb hangot játszik, vagy később indít el valamit, akkor azonnal biccen ez az óriási egymásrautaltság. Amikor viszont teljesen azonos pulzusszámon, teljesen azonos izomtónussal, teljesen közös zenei formálásokkal, lendületekkel és hangsúlyokkal szólalnak meg ezek a területek, akkor az semmihez sem hasonlítható.”
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar nagyzenekari sorozatának nyitóestje szeptember 4-én 19 órakor kezdődik a Vörösmarty Színházban.