-
Ez történt júniusban és júliusban
2024-es választási eredmények, megemlékezések és sportesemények, extrém hőség és ennek okán összefogó városlakók, sikeres egyetemek és sikeres hallgatók - egyebek mellett ezen hírekről is olvashattak a város honlapján idén júniusban és júliusban.
2024.12.30. -
Fa Nándor előadása az MCC-n
Fa Nándor hajótervező és -építő, óceáni szólóvitorlázó, a Magyar Vitorlás Szövetség tiszteletbeli elnöke, a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének tagja tart előadást 2025. január 8-án a Mathias Corvinus Collegium székesfehérvári képzési központjában.
2024.12.30. -
Ez történt májusban
Májusban csodálatos virágkompozíciókat láthattunk a város szívében, elkészült a város első fecskehotele, 56 osztály 1288 végzős diákja búcsúzott a várostól, megújult a felsővárosi Szent György-kút, minden eddiginél többen vettek részt a TESZ futáson és ismét Zöld bajnok lett Székesfehérvár.
2024.12.30. -
Online is kiváltható a parkolóbérlet
A 2025-re szóló lakossági parkolóbérleteket online is ki lehet váltani, személyesen 2025 január 2-től a Városgondnokság Szent Vendel utcai ügyfélszolgálatán. A lakossági egész évre szóló parkolóbérlet az első járműre 7300 Ft-ba kerül, a második autóra 12200 Ft. Januártól 90 percre emelkedik az ingyenes parkolási lehetőség a Fehérvári parkolókártyával (NFC kártya).
2024.12.30.
Fecskementés a Sóstó Vadvédelmi Központban - elkezdték a visszaengedést
A fecskék mentésében résztvevő szervezetek egyszeri, összesen ötmillió forintos támogatást kapnak a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítványtól – jelentette be Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos azon a székesfehérvári sajtótájékoztatón, amelyet a Sóstó Vadvédelmi Központban tartottak Mészáros Attila alpolgármesterrel, Csete Gáborral, a központ vezetőjével és dr. Flesch Márton vezető állatorvossal.
A szeptember második hetében hirtelen viharos széllel, lehűléssel és esővel érkező őszi idő a vonulási felkészülés közben érte a fecskéket, amelyek különösen érzékenyek a több napig tartó hideg, csapadékos időjárásra, mert ilyenkor a kizárólagos táplálékukat jelentő repülő rovarok „eltűnnek” és a madarak éhezni kezdenek, három-négy nap múlva pedig tömegesen éhen pusztulnak.
Az elmúlt 72 órában mintegy 1800 madár érkezett a Sóstó Vadvédelmi Központba. Csete Gábor, a Központ szakmai vezetője elmondta, volt úgy, hogy pár óra leforgása alatt több mint 400 haldokló fecskén próbáltak segíteni. A madarakat egytől-egyik átnézték, majd a megfelelő ellátást követően fűtött, számukra berendezett helyiségekbe helyezték el őket, ahol erősödnek. A túlélők közül az első fecskéket, közel százat a gyűrűzést követően, egy sajtótájékoztató keretében ma már szabadon is engedhették.
Mészáros Attila alpolgármester elmondta, a két és fél éve működő Sóstó Vadvédelmi Központban évről évre emelkedik az ellátások száma. Példaként említette, hogy az idei év első félévében már elérték azt a létszámot, amelyet tavaly egész évben gondoztak a központ munkatársai. Az alpolgármester köszönetet mondott az orvosoknak, az ápolóknak, a gondozóknak és a sok-sok önkéntesnek, akik segítették a munkát, és mindazoknak, akik mentették a bajba jutott fecskéket az utak mentén, gondoskodtak eleségről, etetésükről, vagy anyagilag járultak hozzá a Központ munkájához. „Természetesen az Önkormányzat, ahogy eddig is, ebben a helyzetben is mindent biztosított annak érdekében, hogy a kollégák a munkájukat el tudják végezni. Fantasztikus volt látni, hogy az elmúlt két-három nap tragédiája után ma sok-sok fecske folytathatta útját Afrikába.”
A sajtótájékoztatón részt vett Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos. „Nagyon jó volt megtapasztalni ezt a széleskörű összefogást a nemzeti parkok munkatársai, a mentőközpontok és az önkéntesek között, hiszen országosan, így Fejér vármegyében és Székesfehérváron is emberfeletti munkát végeztek a mentés során. A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvánnyal úgy határoztunk, hogy rendkívüli támogatást nyújtunk azoknak a mentőközpontoknak, amelyek részt vettek ebben a munkában, és egy ötmillió forintos keretösszeget elkülönítettünk számukra.” A kormánybiztos szólt arról is, hogy a segítségre szoruló madarak mellett az árvízi térségekben élő állatok érdekében is megvan a társadalomban az erő az összefogásra.
A sajtótájékoztató ideje alatt is folyamatosan zajlott a fecskék gyűrűzése és szabadon engedése. A madarak ellátásáról dr. Flesch Márton vezető állatorvos elmondta, hogy ezek az állatok végletesen legyengülve érkeztek hozzájuk, az utolsó tartalékaikat is elhasználták. Volt, hogy arra nem volt erejük, hogy a fejüket tartsák, ezért először legfontosabb volt ennek az energiának a pótlása, amit infúziózással oldottak meg, hogy majd aztán meleg, száraz helyre téve őket és eleséget kínálva el tudjanak kezdeni maguktól táplálkozni. „Úgy döntöttünk, hogy minden egyes fecskét ilyen kezelésben részesítettünk, hogy megkapja az esélyt arra, hogy aztán elrepülhessen. Sajnos, sokan már elpusztulva érkeztek hozzánk, sokan itt a kezelés közben adták föl, mások pedig aztán az éjszaka során. Nagyon szomorú pillanatokat éltünk meg, de amiért dolgoztunk, hogy egy részük aztán elindulhasson, az a mai nap valóra vált.”