-
Gépekkel segítik a várost
Mintegy 40 darab korszerű, jobbára akkumulátorral működő kisgéppel segíti a Városgondnokság közterületi munkavégzését a Makita Kft. A gépeket hétfőn a Városgondnokságon adta át a vállalat, amely minden évben más-más fehérvári területen segít társadalmi felelősségvállalásával.
2025.04.14. -
Okostanterem a Táncsicsban
Az oktatásban megjelenő új technológiák adta lehetőségek motiválják a diákokat és a tanulás hatékonyabbá válik – hangzott el hétfőn a Táncsics Mihály Általános Iskolában, ahol a frissen kialakított okostantermet egy angolóra keretében adták át. Székesfehérváron ezzel együtt már 14 általános iskolában szolgálja az oktató-nevelő munkát a XXI. századi technikával felszerelt terem, és idén még három helyszínen készül el.
2025.04.14. -
Átadták a munkaterületet
Indulhat a Krasznai és Udvardi utcákban az elkezdett fejlesztés második üteme. Átadták a munkaterületet. Útpályák, járdák, és csapadékcsatorna épül majd a beruházás keretében.
2025.04.14. -
Új eszközöket kaptak
Új, a város közterületein elvégzendő kisebb-nagyobb munkákhoz elengedhetetlen eszközöket kapott a Városgondokság. A felajánlás a Makita Kft. társadalmi felelősségvállalási programja keretében valósult meg.
2025.04.14.
Fehérvári delegáció látogatott lengyelországi testvérvárosunkba, Opoleba

A magyar és a lengyel nép évszázadokon átívelő, szoros és szövevényes kapcsolata az Árpádok és a Piastok dinasztiájának korából eredeztethető. A két uralkodóházat a családi kapcsolatok mellett a közös érdek is összekötötte: segítették és támogatták egymást a nemzetek.
A kapcsolatot egy mondás is megerősíti: „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát! – Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki!”.
Ezt az évszázados hagyományt erősítette meg 2006-ban Lech Kaczyńsky lengyel és Sólyom László magyar köztársasági elnök a győri nyilatkozatban és az ezt következő évben március 23-át nyilvánította határozatban az Országgyűlés a lengyel-magyar barátság napjának.
A megemlékezés szokásosan Székesfehérvár és Fejér megye életében sem maradhat el: a több mint negyven, illetve megyei szinten közel húsz évre visszanyúló opolei és Opole vajdasági szoros testvérkapcsolatot évente Opoleben vagy Székesfehérváron színes programokkal, közösen ünneplik meg a nemzetek.
Az idei évben lengyel meghívásra a székesfehérvári és Fejér megyei delegáció utazott Felső-Szilézia fővárosába, a festői szépségű Opolebe, ahol a Lengyel-Magyar Barátság Napi programok az 1956-os eseményeknek emléket állító, Horváth János fafaragó művész által készített emlékoszlopnál közös főhajtással kezdődtek.

Az ünnep záróakkordja az opolei Báb és Művészeti Színházbeli, teltházas gálaelőadás volt, ahol a fennállásának 25. évfordulóját idén ünneplő TáncolKODO Táncegyüttes, a Bakony Népzenei Együttes és a Zespół Pieśni i Taǹca Opole Táncegyüttes léptek színpadra. A gálán a nézőket és a fellépőket Jolanta Wilczyǹka, az opolei vajdaság közgyűlésének alelnöke, Maciej Wujec Opole városának alpolgármestere, valamint dr. Kovács Zoltán, a Megyei Önkormányzat jegyzője és Deák Lajosné képviselő köszöntötték.
Beszédükben egyöntetűen a gyümölcsöző testvérkapcsolatok fontosságát hangsúlyozták, kitértek a két nemzet közötti hosszú barátságra és arra, hogy a városaink és megyéink határokat átívelő jelen kapcsolata a legjobb bizonyítéka a két nemzet testvéri összetartására, melynek hídja az ifjúság, az együttműködés szimbóluma pedig az a közös mezőföldi csárdás, amelyet a lengyel és magyar táncosok együtt vittek színpadra.
A delegáció háromnapos látogatása szombaton Moszna mesebeli kastélyában ért véget. A magyar delegáció és a kulturális csoport a helyi idegenvezető tolmácsolásában ismerhette meg a 99 tornyú, eklektikus stílusú épület és tulajdonosai történetét. A vezetésből kiderült például, hogy az épület egészen 2006-ig elmegyógyintézetként működött, csak ezután kezdték el a helyreállítási munkákat és nyitották meg az épületet a turisták előtt.
A programok végén a székesfehérvári delegáció vezetője, Deák Lajosné önkormányzati képviselő, a határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok tanácsnoka és Horváth-Tancsa Ágnes önkormányzati képviselő, a családügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka értékelték a találkozót. Mint fogalmaztak, a testvérvárosi kapcsolatok lehetőséget adnak a városvezetésnek arra, hogy időről-időre tapasztalatot és jógyakorlatot cseréljen más országok településeivel.
A 41 éve Székesfehérvárhoz több szálon kapcsolódó Opole városában tett találkozó is tudott új lehetőségeket nyitni, hiszen az egyeztetések alkalmával felmerültek a sport, az oktatás és a gazdasági témákban az együttműködés továbbfejlesztése is.