-
Négymilliárdból épült új üzem
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.
2024.11.04. -
Elektromos Ikarusok Fehérvárról
Újabb 20 darab környezetkímélő, tisztán elektromos meghajtású, Ikarus 120e típusú autóbusz érkezik a Volánbusz flottájába. Az Energiaügyi Minisztérium és a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával Balatonfüreden, Hajdúszoboszlón, Keszthelyen, Komáromban, Komlón és Tatán "zöldül" Fehérváron készülő járművekkel helyi autóbusz-állomány.
2024.10.30. -
Jelentkezés adventi vásárra
2024. október 25-től, péntektől több mint egy héten keresztül, 2024. november 4-én, hétfőig jelentkezhetnek azok a kereskedő és vendéglátós vállalkozók a Városgondnokság vásári licit oldalán, akik részt szeretnének venni 2024-ben a Fehérvári Adventi vásáron.
2024.10.27. -
Vállalkozni sikeresen
A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége különleges programot szervez „A sikeres indulás feltételei” címmel. Az ingyenes rendezvényre szeretettel várják a vármegyei vállalkozások tulajdonosait és üzleti vezetőit 2024. október 22-én, kedden 17.00 órától a volt Technika Házába, a Kodolányi János Egyetemre.
2024.10.21.
Fehérvári diákok is részt vettek a műanyagipari konferencián
A Magyar Műanyagipari Szövetség a műanyagok felhasználásának ellentmondásait szeretné oldani és hagyományteremtő jelleggel szervezete meg "Az ember alkotta anyag a XXI. század anyaga" címmel első konferenciáját a Magyar Tudományos Akadémia székházában. Fehérvárról mintegy 20 Telekis és Vasváris diák is részt vett a konferencián.
2012.12.09. 11:39 |
A Magyar Műanyagipari Szövetség a műanyagok felhasználásának ellentmondásait szeretné oldani és hagyományteremtő jelleggel szervezete meg "Az ember alkotta anyag a XXI. század anyaga" címmel első konferenciáját a Magyar Tudományos Akadémia székházában. Fehérvárról mintegy 20 Telekis és Vasváris diák is részt vett a konferencián.
Nem annyira a műanyagos szakma, mint inkább diákok és tanárok előtt erősítettek meg és vetettek el hiteket és tévhiteket a neves előadók arról a legtöbbet használt, ugyanakkor legtöbbet támadott műszaki anyagról, ami a maga természetességével, észrevétlenül kíséri végig mindennapjainkat. Dr. Pálinkás József, az MTA elnöke köszöntőjében vázolta azt az ellentmondást, hogy a valójában „műszaki anyag” szerencsétlen összevonásából keletkezett „műanyag” szó hamisan azt a képzetet kelti, hogy nem valódi anyaggal van dolgunk. Márpedig ismerünk-e olyan anyagot környezetünkben, ami nem műszaki tudás alapján jött létre?
A kőkorszak sem azért szűnt meg, mert elfogyott a kő – mondta Czigány Tibor, a BME professzora, majd elővetítette - a kőolajkitermelés csökkenése sem lehet akadálya annak, hogy rövid időn belül beköszöntsön a polimer korszak. Egyetlen napunkon végigvezetve mutatta be, nem léteznénk műanyagok nélkül – egyszerű használati tárgyainkat, közlekedési eszközeinket, műszaki, energetikai, gyógyászati eszközeinket villantva fel. Erős érvekkel oldotta a környezetvédők vádjait: nem a műanyag palack hibáztatható azért, amiért az ember eldobja. A szemetelés nem azonos a környezetszennyezéssel - mondta. Aki vizsgán nála eldobható jelzőt használ egy PET palackra, nem megy át. A hozzá intézett kérdésekre adott válaszából kiderült, a műanyaggyártás és a természet kapcsolata egyre inkább közelít, a fenntartható fejlődés nem képzelhető el műanyagok nélkül – kutatómunkájában is a környezetben lebomló polimereket vizsgálja.
Meglepő adatokat mutatott Heinz Schratt, az osztrák Műanyagipari Szövetség elnöke: eszerint a világ energiafelhasználásának 8 százalékát nyerjük megújuló energiából, 6 százalékát nukleáris energiából, 25 százalékát adja a gáz, 23-at a szén, míg az olaj a maradék 37 százalékot. Újabb diagramja cáfolta, hogy a műanyagipar viharos fejlődése fogyasztja el a kőolajat, a Föld meg nem újítható nyersanyagát, ugyanis a kitermelt ásványi olaj 80 százalékát füstöljük el fűtéssel, közlekedéssel, energiatermeléssel, és csak 4-6 százalékát fordítjuk műanyaggyártásra.
Több előadó is érvelt amellett, hogy különösen a csomagolóanyagok előállítása miatt éri támadás a műanyagipart, pedig figyelni kell arra, hogy a környezeti terhelés hol keletkezik. Dr. Tamaska László, a Bay-Logi Intézet tudományos munkatársa ismertette azt a felmérést, hogy egy liter tej esetén 84 százalékban a mezőgazdaságban történik meg ez a terhelés, és csak 2 százalékban a csomagolóanyag előállítása közben. Nyéki Anikó, a SABIC igazgatója emelte fel a hangját a hatóság meggyőzése mellett: hogy tévhitek és érzelmek miatt nem szabad betiltani, vagy megadóztatni a bevásárló zacskók gyártását. Szintén számokkal érvelt: a papírzacskó előállítása közben több energiát, vizet használ el a csomagolóanyag-gyártó ipar, nagyobb a gázkibocsátás.