-
Gépekkel segítik a várost
Mintegy 40 darab korszerű, jobbára akkumulátorral működő kisgéppel segíti a Városgondnokság közterületi munkavégzését a Makita Kft. A gépeket hétfőn a Városgondnokságon adta át a vállalat, amely minden évben más-más fehérvári területen segít társadalmi felelősségvállalásával.
2025.04.14. -
Okostanterem a Táncsicsban
Az oktatásban megjelenő új technológiák adta lehetőségek motiválják a diákokat és a tanulás hatékonyabbá válik – hangzott el hétfőn a Táncsics Mihály Általános Iskolában, ahol a frissen kialakított okostantermet egy angolóra keretében adták át. Székesfehérváron ezzel együtt már 14 általános iskolában szolgálja az oktató-nevelő munkát a XXI. századi technikával felszerelt terem, és idén még három helyszínen készül el.
2025.04.14. -
Átadták a munkaterületet
Indulhat a Krasznai és Udvardi utcákban az elkezdett fejlesztés második üteme. Átadták a munkaterületet. Útpályák, járdák, és csapadékcsatorna épül majd a beruházás keretében.
2025.04.14. -
Új eszközöket kaptak
Új, a város közterületein elvégzendő kisebb-nagyobb munkákhoz elengedhetetlen eszközöket kapott a Városgondokság. A felajánlás a Makita Kft. társadalmi felelősségvállalási programja keretében valósult meg.
2025.04.14.
Fehérvári küldöttség látogatott a délvidéki Bácskossuthfalvára

A fehérvári küldöttség Deák Lajosné, a család- és nemzetpolitikai ügyek tanácsnoka vezetésével részt vett az ünnepi megemlékezésen és a református templomban rendezett istentiszteleten, amelyen az óvodás kisgyermekek is szolgáltak. Az ünnepi istentiszteleten a Kolozsvárról érkezett dr. Pásztori Kupán István professzor hirdetett igét.
A Bácskossuthfalvi Napsugár Református Óvodaban az oktatás, foglalkoztatás két csoportban folyik, két helyszínen. Az elmúlt esztendőben az óvodában felújításra kerültek az ajtók, az ablakok, korszerűsítették a központi fűtésrendszert és új bútorokat is kaptak.
Az ünnepi istentiszteletet követően a delegáció tagjai megtekintették a felújított óvodát.
„A jövő szempontjából különösen fontos, hogy hidat teremtsünk az anyaországban és a külhonban élő fiatalok között, hiszen ez az egyik kulcsa a magyarság megmaradásának és gyarapodásának.
Székesfehérvár Önkormányzata kötelességének érzi, hogy - Magyarország történelmi fővárosaként - lehetőségeihez mérten segítse az anyaországtól elszakított honfitársainkat, és élővé tegye, ápolja a kapcsolatokat a külhoni magyarsággal.
Nagy öröm volt látni, hogy milyen szép környezetben élhetik mindennapjaikat a gyermekek a megújult intézményben.” - emelte ki a delegáció vezetője Deák Lajosné, a család- és nemzetpolitikai ügyek tanácsnoka. „A sok-sok nehézség ellenére a Napsugár Óvoda egyre szebb lesz Isten végtelen kegyelméből.”- tette hozzá Pintér Gabriella, óvónő.
Bácskossuthfalva történelme
Az évszázadok során hol benépesült, hol meg elnéptelenedett ez a terület. Az 1971-es években kedvenc területe volt ez a régészeknek, akik ásatások során tárták fel az igen nagyra becsült leleteket. Legutóbb 1786-ban települt újra a falu. Akkor 334 jász és kun család költözött ide a Nagykunságból: Karcagról, Jászkisérről és Kunmadarasról.
Az új hazát létesítő ősök első dolga a templom és az iskola létrehozása volt.
Már idefele jövet Nagykörösön tanítót is felfogadtak. Az akkori otthonalapítók reformátusok voltak, később katolikusok, még később pedig zsidó vallásúak is jöttek a faluba.
A falualapítást követően dinamikusan fejlődött a település. Ezt az eseményekben igen gazdag múltat folyamatosan kutatják a lelkes helytörténészek, abban reménykedve, hogy az összegyűlt adatokból elkészülhet a település átfogó monográfiája is.
A helység nevét az évszázadok során sokféleképpen írták. Mintegy húsz változatát lehetne felsorolni. A történet az avar kori településektől kezdődik: Okor, Omár, majd Omárica, Omaricsa, Omorovics, Omarocsa. A török időkben bukkant fel az Omorovica névváltozat. Ehhez hasonló változatok egészen a századfordulóig szerepeltek: Omorovicza, Bács-Omorovicza, Ómorovicza.
1907-től Kossuthfalva, 1912-től pedig Bácskossuthfalva volt a falu hivatalos neve.
A Szerb-Horvát-Szlovén királyság kezdetétől Stara Moravica. A második világháború ideje alatt Bácskossuthfalva, a határmódosítást követően pedig szerbül Sztara Moravica, magyarul Ómoravica, vagy Moravica. A Magyar Nemzeti Tanács döntése értelmében 2003 óta ismét a Bácskossuthfalva név van hivatalos használatban.