Fehérváron is felmérik a közszféra korrupciós kockázatait

Az Állami Számvevőszék több mint 4000 költségvetési szerv bevonásával országos adatfelvételt indított a közszféra korrupciós kockázatainak felmérésére. Ennek érdekében már elkezdődött az adatfelvétel, itt Székesfehérváron is. A 155 kérdésből álló kérdőív többek közt olyan témacsoportokra terjed ki, mint az európai uniós támogatások felhasználása, a közbeszerzési eljárások, a közpénzek kezelése.
2011.02.23. 16:35 |
Az Állami Számvevőszék több mint 4000 költségvetési szerv bevonásával országos adatfelvételt indított a közszféra korrupciós kockázatainak felmérése érdekében. Ennek érdekében már elkezdődött az adatfelvétel, itt Székesfehérváron is. Az adatfelvételt februárban megrendezésre kerülő regionális szakmai konferenciák kísérik.
 
 
 
Az elmúlt néhány évben kirobbant korrupciós botrányok ellen ugyan ez a program már nem tehet, hasonlókat azonban megakadályozhat azzal, hogy a megelőzést helyezi előtérbe. Az ÁSZ régiónk több mint 500 költségvetési intézményével már felvette a kapcsolatot, értesítették őket az adatfelvétel menetéről elektronikus és postai úton. A felmérés és az Integritás Projekt megvalósulása január óta mindenki által nyomon követhető az Integritás Portálon.
 
Az integritás értékek melletti elköteleződést, ezekhez mérten következetes és fedhetetlen szervezeti működést – etikus munkakörnyezetet, tiszta és átlátható belső folyamatokat – jelent. A 2009 februárjában megkezdett Integritás Projekt keretében az ÁSZ hét éven keresztül évente mintegy 4000 előre kiválasztott költségvetési szerv közreműködésével végez országos adatfelvételt. A 155 kérdésből álló kérdőív többek közt olyan témacsoportokra terjed ki, mint az európai uniós támogatások felhasználása, a közbeszerzési eljárások, a közpénzek kezelése, vagyongazdálkodás vagy a külső és belső szabályozási, illetve kontroll környezet. Az adatokat egy saját fejlesztésű informatikai rendszer dolgozza fel, amely az eredményeket térinformatikai eszközökkel egy elektronikus térképi felületen is megjeleníti. Az így elkészülő ún. „kockázati térképek” segítenek a közszférára jellemző működési kockázatok beazonosításában. Ezen belül az Integritás Projekt különösen az integritást fenyegető, korrupciós kockázatok feltérképezésére fókuszál. A holland módszertani megoldásokra alapozott fejlesztés célja, hogy a kockázati adatok megjelenítésén túl a tudatformálást is segítse, egy az átláthatóságon és az integritás követelményein felépülő, fejlettebb, értékközpontú közigazgatási kultúra elterjesztésével.