Fejér Megyei Termelői Mustra - ötven termelő, ötszáz terméke a Jancsárkertben

Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatásával pénteken és szombaton a Jancsárkert Piac és Közösség Egyesület első alkalommal rendezi meg a Fejér Megyei Termelői Mustrát. Pénteken szakmai napot tartanak, szombaton pedig vásári nap lesz rengeteg színes programmal a Jancsárkertben, ahol több mint ötven termelő kínálja mintegy ötszáz termékét.
2015.10.13. 14:56 |
Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatásával pénteken és szombaton a Jancsárkert Piac és Közösség Egyesület első alkalommal rendezi meg a Fejér Megyei Termelői Mustrát. Pénteken szakmai napot tartanak, szombaton pedig vásári nap lesz rengeteg színes programmal a Jancsárkertben, ahol több mint ötven termelő kínálja mintegy ötszáz termékét.
Hosszabb ideje készülünk a programra azért, hogy a kistermelők érezzék a megbecsülésünket hiszen nagy igény van a munkájukra. Sokat dolgoznak és több megbecsülést és sikert szeretnének elérni.” - mondta Schultz György a Jancsárkert Piac és Közösség Egyesület vezetője. Az első napon a szakmai képzés lesz a középpontban, melyen a kistermelők a változó jogszabályokkal ismerkedhetnek meg. Előadásokat hallgathatnak az őstermelőket közvetlenül érintő pályázatokról, az őstermelőket érintő adózási kérdésekről és élelmiszer-biztonsági előírásokról és a jelölésekről.
Szeretnénk, azonban, hogy csak sziget szerint működjenek a piacok, hanem legyen együttműködés közöttük. Éppen ezért meghívtunk több más megyei termelői piacot, hogy segítsük egymás munkáját és együtt beszélgessünk közös dolgainkról.” - hangzott el a programról tartott sajtótájékoztatón. A Jancsárkertben pénteken gyümölcslé készítési bemutató lesz a gyerekeknek és több más, az egészséges ételekkel kapcsolatos programokat is szerveznek iskolai osztályoknak.
 
 Örömmel fogadtuk a megkeresést és támogatjuk a rendezvényt, hiszen a vidékfejlesztési program a rövid ellátási láncokra épül. - mondta Kiss Norbert Ivó, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fejér Megyei Szervezetének elnöke. Fontosnak nevezte, hogy a ténylegesen kistermelők és garantáltan adalékanyagok nélkül dolgozók terméke a piacon keresztül juthat el a vásárlóhoz. A termelői piacokra azonban nem egyszerű a bekerülés, ugyanis az élelmiszerek minőségére rendkívüli módon figyelnek.

2015. OKTÓBER 16. PÉNTEK

9.00 - Ünnepélyes megnyitó és szakmai konferencia „Kistermelői élelmiszerek útja a fogyasztókhoz. Értékesítési csatornák. Milyen a jó termelői piac? ” címmel
Helyszíne: VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt.
H-8000 Székesfehérvár, Tolnai u. 1. II. emelet
 
9.00 – 09.20 Köszöntők:
dr. Molnár Krisztián – Fejér Megyei Közgyűlés elnökedr. Cser-Palkovics András - Székesfehérvár MJV polgármestere
Zászlós Tibor - Mezőgazdaságért felelős országos alelnök, NAK
Kiss Norbert Ivó – Fejér Megyei Agrárkamara elnöke
 
09.20 - 09.50 – A helyi termék szerepe a vidék és a családok jövőjében. Célok, források, pályázati lehetőségek a 2014-2020-as uniós ciklusban. Milyen pályázati lehetőségek nyújtanak majd támogatást a rövid ellátási lánc fejlesztéséhez?
Előadó: Papp Gergely szakmai főigazgató-helyettes, NAK,
Felkért hozzászóló: Kigyóssy Gábor Fejér Megyei Önkormányzat
 
09.50 – 10.00 - Kérdések és válaszok (A kérdéseket szóban, sms-ben, emailben és a FB oldalon is várjuk a konferencia előtt és alatt is.)
 
10.00 – 10.20 - A kistermelői élelmiszertermelés, - előállítás és - értékesítés gyakorlati feltételei és tapasztalatai a helyi termelői piacokon. Milyen jogszabályi előírások vonatkoznak a piacokon történő árusításokra?
Előadó: Dr. Sziebert Gergely főosztályvezető, Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály vezetője, Fejér Megyei Kormányhivatal
 
10.20 – 10.30 - Kérdések és válaszok (A kérdéseket szóban, sms-ben, emailben és a FB oldalon is várjuk a konferencia előtt és alatt is.)
 
10.30 - 10.50 - Az élelmiszerek jelölésével és szabályozásával kapcsolatos legfontosabb gyakorlati információk
Előadó: Dömölki Marianna, a Földművelésügyi Minisztérium Élelmiszer-feldolgozási Főosztályának minőségügyi szakreferense
 
10.50 – 11.00 - Kérdések és válaszok (A kérdéseket szóban, sms-ben, emailben és a FB oldalon is várjuk a konferencia előtt és alatt is.)
 
11.00 - 11.15 Szünet – büfé
 
11.15 - 11.35 – Az őstermelők és kistermelők adózásával kapcsolatos gyakorlati információk
Előadó: Wallerné FuIt Anikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-dunántúli Regionális Adó Főigazgatóságának osztályvezetője
 
11.35 -11.45 – Kérdések és válaszok (A kérdéseket szóban, sms-ben, emailben és a FB oldalon is várjuk a konferencia előtt és alatt is.)
 
11.45 – 12.20 – Kerekasztal beszélgetés
Kik vásárolnak a termelői piacokon? Merre fejlődnek a piacok Magyarországon? Milyen előnyöket és hátrányokat nyújt a piaci árusítás a kistermelőknek és őstermelőknek?
Hogyan működik a közösségi mezőgazdaság?Kik vásárolnak a doboz - kosár - szatyor rendszerekben? Merre fejlődnek a bevásárló közösségek Magyarországon? Milyen előnyei és hátrányai vannak ennek az értékesítési csatornának?
 
Moderátor: Papp Gergely szakmai főigazgató-helyettes, NAK
Felkért hozzászóló: Perényi Zsófia Programvezető, Tudatos Vásárlók Egyesülete – Budapest
A kerekasztal beszélgetés résztvevői:
Kratancsik László elnök, Pázmándi Spájz Egyesület
Peretsényi György őstermelő, Hétkúti Ökofarm, Mór
Vörös Péter ügyvezető, Martongazda Kft, Martonvásári Piac
Takács Edina piacszervező, Tordasi Termelői Piac
Schultz György, Jancsárkert Piac és Közösség Egyesület
 
12.20 - 12.30 Kérdések és válaszok (A kérdéseket szóban, sms-ben, emailben és a honlapon is várjuk a konferencia előtt és alatt is.)
 
12.30 - 13.00 Az 50 éves Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium (Velence) bemutatkozása, programja, eredményei
Előadó: Turcsányi Sándorné igazgató
 
13.00 A szakmai konferencia összegzése, bezárása.
 
13.10 Állófogadás. Büféebéd.

A pénteki nap gyakorlati programja:

9:00 – Borbás Edit egyéni vállalkozó gyümölcslékészítési bemutatója a Jancsárkert termelői- és biopiacon (iskolai osztályok szervezett, egész délelőtt tartó részvételével gyümölcslékészítés bemutató gépsoron, uzsonna a gyermekeknek, állatsimogató, egészséges ételek és italok bemutatója)

2015. OKTÓBER 17, SZOMBAT

7.00 – Az I. FEJÉR MEGYEI HELYI TERMÉK VÁSÁR KAPUNYITÁSA
 
10.00 Vásármegnyitó és oklevelek átadása:
 
L. Simon László - államtitkár, országgyűlési képviselő, Fejér Megyei Agrárkamara elnökhelyettese
Vargha Tamás – államtitkár, országgyűlési képviselő
Kiss Norbert Ivó – Fejér Megyei Agrárkamara elnöke
 
Kulturális programok, amatőr és iskolai táncegyüttesek, énekesek a színpadon, ebédre székelykáposzta, mézes totó, állatsimogató, légvár, tökfaragó és káposztafigura faragó verseny egész nap – kiemelt fellépő kb. 10.30-kor Tolcsvay Béla Kossuth díjas zeneszerző, Fejér Megye díszpolgára és Príma díjasa.)
 
14.00 – VÁSÁRZÁRÁS
 
A program szakmai támogatói:
A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat, a Földművelésügyi Minisztérium, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Nemzeti Művelődési Intézet, a Székesfehérvári Városi Piac.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.