-
DON-82 Emlékmenet
A Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred egykori laktanyájának falán elhelyezett emléktáblánál rótták le tiszteletüket pénteken reggel a doni hősök előtt a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség, a Történelmi Vitézi Rend, valamint a Lánczos Kornél Gimnázium képviselői. Innen indult útjára a DON-82 Emlékmenet is.
2025.01.10. -
Valóban megtörtént!
Szemléletesen mutatja be a holokauszt borzalmait az az óriásmakett kiállítás, melyet csütörtökön nyitottak meg a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumában. Az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborokat ábrázoló, több mint 32 négyzetméteres alkotás az Experience History program keretében, az Élet Menete Alapítvány közreműködésével valósult meg.
2025.01.09. -
Vége a kora tavaszias időnek
Véget ért a kora tavaszias idő, markáns hidegfront hozott változást időjárásunkban. Az előrejelzések szerint a következő napokban is marad a hideg idő.
2025.01.10. -
Iskolanyitogató foglalkozások
Januárban is folytatódnak az iskolanyitogató foglalkozások. Az év első hónapjában hét helyszínen öt időpontban délutáni játékos foglalkozásokon ismerkedhetnek meg leendő iskolájukkal és a tanító nénikkel a nagycsoportos óvodások és szüleik.
2025.01.10.
Felépült Hungama a sri lankai magyar falu - a fehérváriak adománya is sokat segített
A magyarországi önkormányzatokat a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke képviselte a Sri Lankai magyar falu átadásán a szökőár sújtotta szigeten. Szabó Gábor a magyarországi támogatók nevében megtartott megnyitó beszédében példaértékűnek nevezte a szolidaritásnak azt a magas fokát, amelyet a magyar társadalom tanúsított az áldozatok iránt a cunami után. Véleménye szerint a magyar falu kapocs szerepet képvisel, mely elősegítheti a gazdasági és kulturális együttműködést a nemzetek között.
Srí Lankán február 10-én adták át a magyar falut, szingalézül: a Hungamát. A névadással is kifejezi a helyi közösség a magyarok önzetlen segítségnyújtásáért érzett háláját, ahogyan az a falu határán felállított emléktáblán is olvasható. A régióban több más ország is épít hasonló lakótelepet, de a Hungama az első, amelyet felavattak a szökőár pusztítása óta. A Magyar-Srí Lanka-i Baráti Társaság a 2004. december 26-i természeti csapás után úgy határozott, hogy konkrét cél érdekében, elszámolhatóan és elkülönített számlán gyűjtést kezdeményez. Elsőként csatlakoztak a gyűjtéshez a Baráti Társasághoz közeli önkormányzatok, majd egyre több vállalkozó és magánszemély.
A támogatók által 2005. év decemberig összeadott 70 millió forint, közel 100 családi ház felépítését fedezi. A térségben jelenleg ez a legnagyobb építési program, amely egyedülálló abból a szempontból is, hogy teljes mértékben civil támogatásból épül. („Srí Lanka újjáépítése” Bankszámla szám: 10918001-00000020-26770013)
Az átadási ünnepségen a Srí Lanka-i kormány két minisztere és egy kormánymegbízott vett részt, Magyarországot az indiai nagykövetség munkatársa Pethő Gyula képviselte. Az önkormányzatok nevében Szabó Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke adta át a lakóházakat. Megnyitó beszédében példaértékűnek nevezte azt a magas fokú szolidaritást, amelyet a magyar társadalom tanúsított az áldozatok iránt a cunami után.
A Hungama felépítéséhez az önkormányzati adományokon keresztül az érdiek 2 millió, a százhalombattaiak 1, székesfehérváriak 6,5, a Dabason és környékén lakók 13,5, a Fejér megyeiek 2, a kőbányaiak 16 millió forinttal járultak hozzá. Hungama a Srí Lanka déli részén, a cunami által szinte teljesen letarolt Hanbantote városka egyik negyedeként épült meg. A magyar falut az őserdőből kiszakított, a kormány által felajánlott telken építették fel, a helyi területrendezési tervnek megfelelően a veszélyzónán kívül, a parttól több száz méterre távol alakították ki.
Hungama ünnepélyes átadásával megkezdődhetett a lakáshoz jutó családok kijelölése, melyet az építtetők a helyi hatóságokra bíztak. A Magyar – Srí Lanka-i Baráti Társaság reményei szerint néhány hónapon belül, a helyi állam által elkészíttetésre kerülhet a teljes környezeti infrastruktúra, és 100 boldog család számára nyújtja majd a biztonságos otthon lehetőségét a Magyar Falu.