Felsőfokú szakképzés - növelni az elhelyezkedés esélyeit

 A tavalyihoz képest tovább élesedett a verseny a felsőoktatásban, így idén is nőtt a felsőfokú szakképzés térnyerése. Székesfehérváron is évről évre több azon gazdálkodó szervezetek száma, akik már kifejezetten a felsőfokú szakképzésben végzetteket keresik, és alkalmazzák bizonyos munkakörökben. Erről a helyzetről kérdeztük a székesfehérvári központú Ybl Miklós Pénzügyi és Számviteli Szakközépiskola igazgatóját Mahler Balázst.
2010.09.23. 07:21 |
 A tavalyihoz képest tovább élesedett a verseny a felsőoktatásban, így idén is nőtt a felsőfokú szakképzés térnyerése. A Felsőfokú Szakképzés (FSZ) 1999-es indulása óta egyre nagyobb a képzés iránt érdeklődő fiatalok és középkorúak száma, egyre többen vesznek részt ebben az oktatási formában. Mára az FSZ egyre fontosabb szerepet tölt be a munkaerőpiaci szerkezetben, hazánkban és szűkebb környezetünkben.
 
 Székesfehérváron is évről évre több azon gazdálkodó szervezetek száma, akik már kifejezetten a felsőfokú szakképzésben végzetteket keresik, és alkalmazzák bizonyos munkakörökben. Ezt az eredményességet mutatja a felsőfokú szakképzésben tanulók létszámának változása az elmúlt 10 évben: az indulást követő néhány száz fős tanulói létszám mára országos viszonylatban meghaladja a 40 ezer főt.
 Mindezt a létszámbővülést elősegíti, hogy a tavalyi évhez képest arányaiban változott meg a helyzet a felsőoktatásban: növekedett a jelentkezők száma, viszont ezen jelentkezők közül arányaiban kevesebbet vettek fel mint tavaly. Ez a tendencia kedvezett az érettségi utáni felsőfokú szakképzéseknek, ahol a résztvevők 2 éves képzési idő alatt szakmát tanulhatnak, illetve akár megalapozhatják főiskolai/egyetemi tanulmányaikat is. Erről a helyzetről kérdeztük a székesfehérvári központú Ybl Miklós Pénzügyi és Számviteli Szakközépiskola igazgatóját Mahler Balázst. 

A gyakorlatban mi a helyzet ma a felsőfokú szakképzésekkel?
 
 Idén jelentős növekedést tapasztaltunk a nappalisok körében, vagyis szakképzéseinkre jóval nagyobb arányban jelentkeztek, mint tavaly. Sajnos az estis képzésekre jelentkezők részaránya a tavalyi évhez képest ismét csökkent.
 
 Melyik szakok a legkedveltebbek?
 
 Kezdetben elég nagy volt a szórás a szakok között, de végül szeptemberre kikristályosodott, hogy jelentkezőink a banki, számviteli és pénzügyi szakügyintéző szakokat preferálták leginkább ebben a ciklusban.
 
 Kik jelentkeznek ezekre a szakképzésekre?
 
 Nappali tagozatra általában azok az érettségizettek jelentkeznek, akik a szakképzéseink által valamilyen szakmát szeretnének kapni, amivel később el tudnak helyezkedni, illetve akik szeretnék megalapozni a főiskolai/egyetemi tanulmányaikat. Esti tagozatra tapasztalataink szerint leginkább azok jelentkeznek, akik javítani szeretnék elhelyezkedési esélyeiket, vagy más szakma elsajátítása révén tovább szeretnének lépni. Persze vannak olyanok is, aki önszorgalomból, illetve munkáltatójuk javaslatára kapcsolódnak be a képzésekbe, ugyanis az itt tanultakat nap mint nap alkalmazni tudják.
 
 Életkor szempontjából milyen arányban oszlanak meg a jelentkezők?
 
 Mivel képzéseink 21éves kor alatt minden jelentkező számára ingyenesek, ezért értelemszerűen ez a korosztály keres meg bennünket legnagyobb arányban. Tulajdonképpen ők alkotják a nappalis hallgatóink zömét. 23 éves kortól (akár egészen 50-60 éves korig) általában esti tagozatra jelentkeznek, ahol indított képzéseink már költségtérítésesek. Talán ez is lehet az egyik oka a kevesebb létszámnak. Azonban az országos adatok is azt mutatják, hogy ebben a munkarendben folyamatosan csökken a résztvevők száma.
 
 Földrajzi elhelyezkedés szempontjából melyik régiók kiemelkedőek idén?
 
 Iskolánk jelenleg 4 különböző helyszínen szervezi képzéseit: Székesfehérvár, Komárom, Szekszárd és Csongrád. Ezen városok közül a székesfehérvári régió a kiemelkedő az idei évben.
 
 

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.