Fennállásának 25. jubileumát ünnepelte a Fejér Megyei Mérnöki Kamara

Huszonöt éves fennállása alkalmából rendezett ünnepséget hétfőn a Fejér Megyei Mérnöki Kamara a Fehérvári Civil Központban. A mintegy nyolc szakcsoportot tömörítő kamara 1996. november 8-án alakult meg Fejér megyében 276 fővel, tagsága azóta mintegy háromszorosára növekedett.
2021.11.08. 18:30 |
Fennállásának 25. jubileumát ünnepelte a Fejér Megyei Mérnöki Kamara

A fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Fejér Megyei Mérnöki Kamara kiemelt szerepet tölt be az érdekvédelmi és a hatósági jellegű feladatokban – kapcsolatot tartva az önkormányzatokkal, a hatóságokkal, a vállalkozásokkal.

A jubileumi ünnepségen elsőként Mészáros János Elek operaénekes műsorát hallhatták a résztvevők: a Csillag születik negyedik szériájának győztese eredeti hivatása szerint maga is mérnök, agrármérnök és talajtani szakmérnök.

Ezt követően a meghívott díszvendégek - többek között Wagner Ernő, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke, Pálffy Károly, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, Dr. Cser Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Dr. Györök György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar dékánja, Dr. Rajcsányi Molnár Mónika a Dunaújvárosi Egyetem rektorhelyettese és Kiss Lajos, az ARÉV Baráti Kör elnöke - köszöntötték "az ünnepeltet".

Távollétében levélben köszöntötte 25 éves fennállása alkalmából a Fejér Megyei Mérnöki Kamarát Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, kiemelve, hogy mindig számíthatunk a mérnökökre, akik kreatív megoldásaikkal, elhivatottságukkal és elszántságukkal találnak megoldásokat a felmerülő kihívásokra: "Az ország fejlődése szempontjából a beruházásoknak hatalmas jelentősége van, hiszen az ezekből származó bevételek teremtik meg az alapját az előrelépésnek. A projektek megvalósulhatnak a gazdaság bármely területén, egy dolog azonban biztos: mérnökökre mindenhol szükség van, legyen szó kutatásfejlesztésről, karbantartásról, környezetről, építkezésekről, vagy a közlekedésről" - fogalmazott levelében Vargha Tamás, aki kiemelte azt is, hogy a Fejér Megyei Mérnöki Kamara tagjai munkájának nagyon sokat köszönhet társadalmunk.

Wagner Ernő, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke köszöntőjében arról szólt, hogy friss elnökként az elődei által kitaposott úton kíván járni és ezt az utat kívánja a XXI. század kihívásaihoz igazítani. Példaként említette, hogy a XXI. században a mérnökök nem tehetik meg, hogy ne foglalkozzanak a fenntartható fejlődéssel és elképzelhetetlennek nevezte, hogy ne a mérnök társadalom tematizálja az ezzel kapcsolatos társadalmi párbeszédet.

"Ha kezünkbe vesszük a jubileumi kiadványt, lapozgatjuk és megnézzük benne azokat a képeket, műszaki adatokat, és leírásokat, amik egy-egy kiemelkedő beruházásról szólnak szerte a megyében, valójában egyértelmű, hogy mi - nem mérnökök - mit köszönhetünk a mérnököknek fejlesztésekben, üzemeltetési és karbantartási kérdésekben. A környezet, ami körülvesz bennünket, nagyban meghatározza, hogy milyen életminőséget élhetünk meg a mindennapokban. Köszönöm mindenkinek, aki az elmúlt 25 évben hozzájárult a megye és Székesfehérvár fejlesztéséhez" - hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében Dr. Cser Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere köszönetet mondott azoknak is, akik megálmodták, hogy a mérnökök tartozzanak egy közösséghez: az ünnepségen Emléklapot nyújtott át Dr. Szepes Andrásnak, a Fejér Megyei Mérnöki Kamara elnökének. 

Pálffy Károly, a Fejér Megyei közgyűlés alelnöke az ünnepségen arról beszélt, hogy nincs az életünknek olyan területe, amihez ne kapcsolódna valamilyen mérnöki munka, pontos tervezés, vagy számolás: "Az Önök munkája alakítja mindennapjaink életét, az Önök által megálmodott és megvalósított dolgok, létesítmények, épületek sokszor évszázadokra meghatározzák utódaink életét, környezetét is. Mindez nem kis felelősséget és elhivatottságot követel. Köszönjük tudásukat és azt, hogy felkészültségük legjavát nyújtva minden nap azon dolgoznak hogy élhetőbb környezetet teremtsenek számunkra" - fogalmazott köszöntőjében.

Dr. Györök György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar dékánja szerint a mérnökök kreatívak, pragmatikusak és olyan válaszokat adnak a felmerülő kérdésekre, amelyek működőképesek, sőt, olyan kérdésekre is választ kell adniuk, amelyek nehez megfogalmazhatóak. Köszönetet mondott a mérnököknek azért is, hogy példájukkal nevelik a fiatalabb mérnök-generációkat.

A köszöntőket követően Hajtó Ödön, a Magyar Mérnöki Kamara alapító elnöke tartott előadást a mérnöki kamara megalakulásáról, Dr. Szepes András, a Fejér Megyei Mérnöki Kamara elnöke pedig a területi kamara történetéről.

Dr. Szepes András, a Fejér Megyei Mérnöki Kamara elnöke elmondta, 1996-ban ebben a teremben gyűltek össze, hogy megalakítsák a Fejér Megyei Mérnöki Kamarát: „Húsz évvel ezelőtt született a kamarai törvény, ami a működés alapjait jelenti, de már 1989-ben elindult a Magyar Mérnöki Kamara Egyesület szervezése. Ezek a közelmúlt eseményei, de vehetnénk alapul az 1867-es évszámot is, ekkor alakult meg a Magyar Mérnökegylet, amely összefogta ezt a szakterületet.” Szepes András felidézte azt is, hogy 1910-ben Székesfehérváron is létrejött a Magyar Mérnök és Építész Egylet helyi osztálya.

Dr. Hajtó Ödön, az MMK alapító elnöke is köszöntötte a megjelenteket, méltatva a megyei kamarával működő jó együttműködést. A huszonöt éves jubileum kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a mérnöki kamara létrehozásának a rendszerváltás után a demokrácia elvei voltak a legfontosabb mérői, így a kamara a köz érdekeinek a szolgálatáért alakult – a szakmaiság és az érdekvédelem céljai mellett.

A területi kamara 276 mérnökkel alakult meg, jelenleg több mint 750 tagot számlál, valamint itt tartják nyilván a mintegy 1000 műszaki ellenőrt és felelős műszaki vezetőt. A testület kiemelt szerepet tölt be az érdekvédelmi és a hatósági jellegű feladatokban – kapcsolatot tartva az önkormányzatokkal, a hatóságokkal, a vállalkozásokkal. A nyolc szakcsoport – energetikai, elektrotechnikai, épületgépészeti, geodéziai, közlekedési, környezetvédelmi, vízgazdálkodási és tartószerkezeti – munkája meghatározó a szakmai érdekvédelem, a jogosultságok elbírálása, valamint a képzések, továbbképzések terén. Rendezvényeik, eseményeik közül kiemelkedik a Megyei Mérnökbál és a Magyar Műszaki Értelmiség Napja.

1989-ben az országos alakuló összejövetel hatására jött létre először egy székesfehérvári csoport Dr. Szepes András vezetésével, Dunaújvárosban pedig Tóth Tibor irányításával – ezek alakultak megyei szervezetté. A kamaraként definiált szervezet egy ideig Mérnökegyletként működött. Az "1996. évi LVIII. törvény a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról" meghozatalát követően felgyorsult a szervezés, sorra alakultak a megyei kamarák, majd az országos Küldöttgyűlésen a megyék képviselői megalakították a Magyar Mérnöki Kamarát, melynek alapító elnöke Dr. Hajtó Ödön lett.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.