-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
Ünnepség az Adventi Udvarban
A Püspöki Palota udvarán hagyományosan meggyújtották az adventi koszorú negyedik gyertyáját, amely a szeretet fényét szimbolizálja.
2024.12.23. -
Kézműves vásár a Jancsárkertben
Az utolsó ajándékok beszerzése mellett lehetőség volt a legkisebbeknek kézműveskedni, és minden látogatót megvendégeltek egy bögre teával, kávéval, süteménnyel.
2024.12.23.
Fesztiválnyitány fényshow-val és tűzzel - elkezdődött a Királyi Napok
Kép és hang, szó és dallam, fény és árnyék kavalkádját láthattuk a megnyitón, mely visszavezette a közönséget a középkor erőtől duzzadó, színes, hangos világába.
Az idei évben IV. Béla király koronázása áll az ünnepi események középpontjában: a tatárjárást követően rá hárult az elnéptelenedett ország újjáépítésének feladata, ezért a hálás utókor a „második honalapító” nevet adta neki. Az ő fordulatokban gazdag életének eseményei elevenedtek meg a megnyitó színpadán szóban, képben, táncban.
A megnyitó idén is a királyi óriásbábok felvonulásával kezdődött, a menetben a Rovó Tamás vezette Megadance Táncstúdió művészei is helyet kaptak.
A tatárjárás nagy ütközete, a muhi csata is táncképekben jelent meg a Székesfehérvári Balett Színház és az Alba Regia Táncegyüttes táncosainak előadásában, a jelenetek koreográfusai Egerházi Attila és Majoros Róbert voltak.
IV. Béla szerepében Juhász Illés színművészt láthattuk, Szent Margitot Varga Lili színművésznő személyesítette meg, Batu kánt Szabó Miklós Bence, a fiatal Béla herceget Csengey Márton alakította, a darab krónikása Strasszer Domonkos volt. A középkori történet modern képi világát Falvay Miklós alkotta meg, a megnyitó zenei vezetője Cserta Balázs volt. A harci ritmusokat az Avar Horda ütősei biztosították. A nyitány rendezője Matuz János volt, aki szerint nem véletlen, hogy a magyar történelemben Szent Istvánnal azonos rangon, második honalapítóként tartják számon IV. Bélát.
A zenével, tánccal színesített dramatikus történelmi játék bemutatása után a város polgármestere köszöntötte a közönséget, majd kapcsolta fel a fesztivált végigkísérő fényeket a Királyi Napok két önkéntesével, Sebestyén Gyulánéval és Barnabással.
"IV. Bélától megtanulhatjuk, mi a különbség rombolás és építés között, hiszen ő tette lehetővé egy nehéz időszak után az építkezéssel azt is, hogy ezt a köszöntőt most magyarul mondhassam el." - emelte ki köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester, aki köszönetet mondott azoknak, akik hosszú hetek óta dolgoznak azon, hogy a következő másfél hét az idén is a legszebb időszaka legyen Székesfehérvárnak. "Ez egy történelmi város, de egyúttal egy mosolygós, jókedvű, vidám város is, ezt is bizonyítják majd a következő napok." - tette hozzá.
A nyitóceremónia látványos fényshowval zárult az Országalmánál.
Ezt követően felgyulladnak a történelmi fények Székesfehérvár Fő utcáján is. Az est folyamán fontos szerepet kaptak a fények a Járásbíróságnál is: a homlokzaton 2- és 3D-s elemekkel készült tízperces zenés mappinget láthatott a közönség. A Zichy ligetnél tűzszínház várta a Királyi Napok közönségét a Project Prometheus tűzzsonglőreinek előadásában.