-
Sibálás húsvéthétfőn
Húsvéthétfő a locsolkodás napja, azonban azt már kevesebben tudják, hogy nemcsak vízzel vagy kölnivel lehet a lányok egészségét és szépségét megőrizni, hanem bizony megveregetéssel, sibálással is. - idézi fel dr. Varró Ágnes néprajzkutató.
2025.04.21. -
Éledő parkok húsvétkor
Nagyon vártuk már a tavaszt, ami áprilisra meg is érkezett és a húsvét előtti nagyhétre városszerte virágba borultak a szebbnél-szebb fák. A különböző fajta szilvák után most a díszcseresznyék és a júdásfák talán a legfeltűnőbbek városszerte, de sok helyen nyílnak már a tulipánok és idén talán lesznek még virágzó orgonák is anyák napján.
2025.04.20. -
SportBarátok és gyógynövények
Április 24-én két programra is várja az érdeklődőket az Egyházmegyei Múzeum. 17 órától az immunrendszer titkait tárja fel Supliczné Tóth Mária táplálkozástudományi szakember, 18 órától pedig a Barátok kávézó és teázóban Babos Rita atlétával, egykori élsportolóval beszélget Vakler Lajos újságíró.
2025.04.19. -
Húsvéti Alkotótér
Különleges kézműves ékszerekkel, népi gyermekjátékokkal, finom fagylaltokkal és kávéval első alkalommal nyitotta meg pénteken délelőtt kapuit a Húsvéti Alkotótér és Kézműves Vásár Öreghegyen. Szombaton fellép például a Kákics zenekar is a „megfújom a furulyám!” című műsorukkal, de a Mosolyvár Központ jóvoltából megérkezik Béci, a póniló is.
2025.04.19.
Folyamatos a biológiai szúnyogirtás Fehérváron, de magunk tehetünk a legtöbbet

A szakemberek Székesfehérváron is azon dolgoznak, hogy a szúnyogtenyésző helyeket lokálisan szüntessék meg.
A biológiai gyérítés sikeréhez azonban a fehérváriak együttműködése nélkülözhetetlen, csak közös erővel előzhetjük meg azt, hogy ellepjenek bennünket a szúnyogok!
A legfontosabb, hogy ne hagyjunk pangó vizet az udvarunkban és lehetőség szerint a házunk környékén sem, illetve beszéljünk a szomszédokkal, fogjunk össze hogy ők se hagyjanak pangó vizeket az udvaron – hívta fel a figyelmet Kőszegi Dániel, a Magyar Szúnyogirtók Országos Szövetségének elnöke. „Érdemes az esővízgyűjtő hordókat is lefedni, hogy ne tudjanak belepetézni a szúnyogok. A szúnyogoknak rendkívül jó a szaglásuk és ahogyan bennünket embereket, úgy a pangó vizeket is gyorsan megtalálják.”
Minden víz potenciális tenyészőhely
Ha melegszik az idő, akkor a szaporodása felgyorsul a szúnyogoknak és 5-6 napon belül egyetlen szúnyog akár 2-300 utódot is hoz, sőt vannak olyan szúnyogfajták, melyek a pocsolya után maradt sárban is be tudják fejezni a fejlődésüket.
Székesfehérváron már korábban elkezdték a tenyésztőhelyek teljes feltérképezését, ami jelenleg is zajlik és a szunyoglarvaprogram@gmail.com címre továbbra is várják a fehérváriak jelzését is a mélyen fekvő vizes területekről a pontos helyszín megjelölésével.
Ezeken a helyeken biológiai szúnyoggyérítést végznek. „Azt ne várja senki, hogy egyik pillanatról a másikra eltűnnek a szúnyogok Székesfehérvárról, lesz szúnyog továbbra is, de nem mindegy, hogy mennyi. Sok eső esett az elmúlt napokban és a főbb tenyészőhelyek mellett nagyon sok kisebb területet sikerülhet most megtalálni és kezelni. A magánterületekhez sajnos nem férünk hozzá, ott a tulajdonosnak kell tennie azért, hogy ne kelhessenek ki a szúnyoglárvák és kevesebb szúnyog legyen.”
Gyűjtsük az esővizet, de csak okosan, hogy ne tenyészhessenek benne a szúnyogok!
Kőszegi Dániel arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon három invazív szúnyogfajta is megjelent, melyek megvetették már a lábukat. Nem túl elterjedtek, de az ország minden részén található belőlük és előbb-utóbb fel fognak szaporodni. Az egyik ilyen fajta az ázsiai tigrisszúnyog, ami tipikusan a kisebb pangó vizeket keresi, ahol szaporodhat, a másik kettő fajta a koreai szúnyog és a japán bozótszúnyog.
A kertekben érdemes kiöntögetni a tálkákból a vizet, vagy például a madáritatókban folyamatosan cserélni, hogy minél kevesebb lárva kelhessen ki. Nagyon sok helyen Európában már teljesen természetes, hogy odafigyelnek erre az emberek a kertekben.
A már feltérképezett tenyészhelyeken biológiai szúnyoggyérítést végeznek évente többször Székesfehérváron a város megbízásából.
A biológiai módszer kevésbé látványos, mint a kifejlett szúnyogok kémiai gyérítése, de megfelelő körülmények között jelentősen csökkenti a szúnyogok utánpótlását. Az eljárás során egy baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe, amely kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, minden más élőlényre teljesen ártalmatlan.
Ez a módszer megfelelő szabályzozás es ellenőrzés mellett természetvédelmi területeken is alkalmazható, mert nem árt semminek csak a csípőszúnyogok lárváinak.
A szúnyogok 5-6 hétig élnek és ezalatt többször is rakhatnak petéket.
A biológiai gyérítés hosszabb távon hatásosabb, mint a kémiai hiszen ez utóbbi csak azokat a szúnyogokat öli meg -más rovarokkal együtt sajnos- amik belerepülnek a vegyszerfelhőbe. A lárvák jelentős gyérítésével azonban sokkal nyugodtabbak lesznek az estéink.
Az elkövetkezendő hetekben arra kell készülni, hogy lesznek szúnyogok. Ha szeretnénk, hogy kevesebb legyen, ahhoz mindenképpen szükséges a kertes házakban lakók tudatossága is! Nagyon sokat tehetünk magunk azért, hogy kevesebb szúnyog legyen és néhány éven belül jó eredményeket lehet elérni az ökológiai háttér megóvásával együtt.