-
100 fát ültetettek
90 keskenylevelű kőrist és 10 ginkgo biloba páfrányfenyőt ültettek el a Városgondnokság kertészei a Mondelez Hungária Kft. székesfehérvári üzemének jóvoltából a Bregyóban. A 100 fa az ARAK idei jubileumát szimbolizálja és része annak a zöldítési projektnek, amit a Mondelez a napelemparkjának kialakításához kapcsolódóan kezdett el.
2024.11.21. -
Pénteken 16:30-kor nyit
Idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal, megújult büfével várja a Kori Liget a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben. November 22-én, pénteken 16:30-kor nyit a Kori Liget. Ezen a délutánon a pálya használata ingyenes lesz és mindenkit egy pohár meleg teával várnak!
2024.11.21. -
Ciszterci Médianapok
Első alkalommal szervezte meg a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium a Ciszterci Médianapokat. A média iránt érdeklődő budai, egri és pécsi ciszteres diákok a kétnapos program során megismerik a Ciszterci Médiacentrum működését, és egy tréninget követően közösen készítik el a csütörtök reggeli napindító műsort, amely november 21-én 07.05 és 08.25 óra között lesz hallható a Mária Rádióban.
2024.11.20. -
„A levegővételt nem szabad abbahagyni!”
„Készültem rá, de nem gondoltam, hogy megérem, végül ez a nap is eljött!” – e szavakat mondta első örömében Kuti Károly, akinek 90. születésnapjára igazi meglepetéssel készült családja. Gyermeke, unokái és távol élő dédunokái várták a mit sem sejtő ünnepeltet a születésnapi tortákkal. Az ünnepi eseményen Deák Lajosné önkormányzati képviselő adta át a miniszterelnök gratuláló levelét és a város ajándékát.
2024.11.20.
Folyamatos a biológiai szúnyogirtás Fehérváron, de magunk tehetünk a legtöbbet
A szakemberek Székesfehérváron is azon dolgoznak, hogy a szúnyogtenyésző helyeket lokálisan szüntessék meg.
A biológiai gyérítés sikeréhez azonban a fehérváriak együttműködése nélkülözhetetlen, csak közös erővel előzhetjük meg azt, hogy ellepjenek bennünket a szúnyogok!
A legfontosabb, hogy ne hagyjunk pangó vizet az udvarunkban és lehetőség szerint a házunk környékén sem, illetve beszéljünk a szomszédokkal, fogjunk össze hogy ők se hagyjanak pangó vizeket az udvaron – hívta fel a figyelmet Kőszegi Dániel, a Magyar Szúnyogirtók Országos Szövetségének elnöke. „Érdemes az esővízgyűjtő hordókat is lefedni, hogy ne tudjanak belepetézni a szúnyogok. A szúnyogoknak rendkívül jó a szaglásuk és ahogyan bennünket embereket, úgy a pangó vizeket is gyorsan megtalálják.”
Minden víz potenciális tenyészőhely
Ha melegszik az idő, akkor a szaporodása felgyorsul a szúnyogoknak és 5-6 napon belül egyetlen szúnyog akár 2-300 utódot is hoz, sőt vannak olyan szúnyogfajták, melyek a pocsolya után maradt sárban is be tudják fejezni a fejlődésüket.
Székesfehérváron már korábban elkezdték a tenyésztőhelyek teljes feltérképezését, ami jelenleg is zajlik és a szunyoglarvaprogram@gmail.com címre továbbra is várják a fehérváriak jelzését is a mélyen fekvő vizes területekről a pontos helyszín megjelölésével.
Ezeken a helyeken biológiai szúnyoggyérítést végznek. „Azt ne várja senki, hogy egyik pillanatról a másikra eltűnnek a szúnyogok Székesfehérvárról, lesz szúnyog továbbra is, de nem mindegy, hogy mennyi. Sok eső esett az elmúlt napokban és a főbb tenyészőhelyek mellett nagyon sok kisebb területet sikerülhet most megtalálni és kezelni. A magánterületekhez sajnos nem férünk hozzá, ott a tulajdonosnak kell tennie azért, hogy ne kelhessenek ki a szúnyoglárvák és kevesebb szúnyog legyen.”
Gyűjtsük az esővizet, de csak okosan, hogy ne tenyészhessenek benne a szúnyogok!
Kőszegi Dániel arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon három invazív szúnyogfajta is megjelent, melyek megvetették már a lábukat. Nem túl elterjedtek, de az ország minden részén található belőlük és előbb-utóbb fel fognak szaporodni. Az egyik ilyen fajta az ázsiai tigrisszúnyog, ami tipikusan a kisebb pangó vizeket keresi, ahol szaporodhat, a másik kettő fajta a koreai szúnyog és a japán bozótszúnyog.
A kertekben érdemes kiöntögetni a tálkákból a vizet, vagy például a madáritatókban folyamatosan cserélni, hogy minél kevesebb lárva kelhessen ki. Nagyon sok helyen Európában már teljesen természetes, hogy odafigyelnek erre az emberek a kertekben.
A már feltérképezett tenyészhelyeken biológiai szúnyoggyérítést végeznek évente többször Székesfehérváron a város megbízásából.
A biológiai módszer kevésbé látványos, mint a kifejlett szúnyogok kémiai gyérítése, de megfelelő körülmények között jelentősen csökkenti a szúnyogok utánpótlását. Az eljárás során egy baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe, amely kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, minden más élőlényre teljesen ártalmatlan.
Ez a módszer megfelelő szabályzozás es ellenőrzés mellett természetvédelmi területeken is alkalmazható, mert nem árt semminek csak a csípőszúnyogok lárváinak.
A szúnyogok 5-6 hétig élnek és ezalatt többször is rakhatnak petéket.
A biológiai gyérítés hosszabb távon hatásosabb, mint a kémiai hiszen ez utóbbi csak azokat a szúnyogokat öli meg -más rovarokkal együtt sajnos- amik belerepülnek a vegyszerfelhőbe. A lárvák jelentős gyérítésével azonban sokkal nyugodtabbak lesznek az estéink.
Az elkövetkezendő hetekben arra kell készülni, hogy lesznek szúnyogok. Ha szeretnénk, hogy kevesebb legyen, ahhoz mindenképpen szükséges a kertes házakban lakók tudatossága is! Nagyon sokat tehetünk magunk azért, hogy kevesebb szúnyog legyen és néhány éven belül jó eredményeket lehet elérni az ökológiai háttér megóvásával együtt.