-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Folytatódik a Női történelem hónapja: reflektorfényben a képzőművészet
1987 óta minden évben egyre több országban rendezik meg a Women’s History Month-ot, vagyis a Női történelem hónapját.
Az emlékhónap első ötlete még 1978-ban merült fel a kaliforniai Sonomában, ahol helyi diákok előadásokkal és esszéíró versennyel ünnepelték a nők történelmi szerepét. Később, az 1980-as években Jimmy Carter, az Egyesület Államok akkori elnöke létrehozta a Női történelem hetét, majd évekkel később – a növekvő népszerűségre való tekintettel – a Kongresszus elfogadta az egy hónapos időtartamra bővítést.
Március 23-án, szerdán 18.00 órától folytatja az emlékhónappal kapcsolatos előadásait a Szent István Király Múzeum.
Az Új Magyar Képtárban ezúttal Izinger Katalin és Szűcs Erzsébet művészettörténészek tartanak előadást. A múzeum képzőművészeti állandó kiállításán ezúttal a női alkotók művei kerülnek reflektorfénybe. Gedő Ilka, Keserü Ilona, Maurer Dóra, Ország Lili és Schaár Erzsébet 1970-es években készült művei nélkül ma már elképzelhetetlen a 20. század második fele magyar művészetének feldolgozása. Miért jelentősek az Új Magyar Képtárban bemutatott alkotások, hol helyezkednek el az életműben, fontos-e, hogy nők készítették őket?
A Reflektorfényben elnevezésű program ingyenes, további információkat a múzeum közösségi oldalán, ide kattintva találhatnak. Az programsorozat jövőhéten, március 30-án zárul dr. Nagy Veronika Játékokban élő női sorsok a 19-20. században című előadásával.