Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program - november 12-től adhatók be a pályázatok

Fehérvár országgyűlési képviselője Vargha Tamás mutatta be az új Gazdaság- fejlesztési és Innovációs Operatív Programot és ismertette a Nemzetgazdasági Minisztérium által felügyelt, a 2014-2020-as fejlesztési időszak aktuális pályázatait. Október elején 9 pályázat jelent meg, melyből 5 a gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program mintegy 58 milliárdos keretösszeggel. A támogatási kérelmeket 2014. november 12-től 2014. december 31-ig lehet benyújtani.
2014.11.06. 16:50 |
Sajtótájékoztató keretében mutatta be Vargha Tamás az új Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programot. Székesfehérvár országgyűlési képviselője ismertette a Nemzetgazdasági Minisztérium által felügyelt, a 2014-2020-as fejlesztési időszak aktuális pályázatait.
Székesfehérvár XXI. századi színvonalú innovációt alkalmazó, a fenntarthatóság szempontjait érvényesítő, vonzó gazdasági központja a Közép-Magyarországi Régiónak, ezt a szerepét pedig igyekszik erősíteni a kis- és középvállalkozások támogatásával is. Mert közös a célunk, a város népességmegtartó erejének megőrzése és a térségi központi szerep mind teljesebb kibontakoztatása. Ezért is fontos az előttünk álló új uniós költségvetési ciklus, melynek keretében öt, a helyi gazdasági életet fejlesztő pályázat jelent meg október elején.
Míg az előző uniós költségvetési ciklusban Magyarország 8200 milliárd forint uniós támogatást hívhatott le, addig 2014–2020 között 12000 milliárd forint európai uniós fejlesztési forrás érkezik az országba. A kormánydöntés értelmében ennek az összegnek a 60 százaléka közvetlenül gazdaságfejlesztésre, a versenyképesség növelésére fordítható, míg a fennmaradó 40 százalékból olyan állami beruházások finanszírozása válik lehetővé, melyek javítják az ország gazdasági hátterét. A cél, hogy magas hozzáadott értékű termelésre, foglalkoztatásra ösztönző növekedési pályára álljon az ország.
 
Ennek érdekében október elején 9 pályázat jelent meg, melynek kerete a 2014-2020-as európai uniós fejlesztési forrásokból 120 milliárd forint, s melyből 5 a gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program keretében lett meghirdetve, 58 milliárd keretösszegben.
 
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) a teljes gazdaságfejlesztést egy rendszerbe foglalja, fő területei: vállalkozásfejlesztés, informatikai fejlesztések, kutatás-fejlesztés, energetika, foglalkoztatás és képzés valamint turisztika, amelyekhez a vállalati életben fontos pénzügyi eszközök, visszatérítendő támogatások társulnak.
 
A projektek finanszírozása terén is megváltozott az eddigi gyakorlat. A beruházások első részét a támogatás összegéből valósíthatják meg a vállalkozások. Egy 50 százalékos támogatást elnyert pályázónak például csak a beruházás második felét kell önerőből finanszíroznia, az ahhoz szükséges hitelhez fedezetként elfogadható lesz a létesítmény addig elkészült része. Újdonság az ún. „halasztott önerő” is, mely lehetővé teszi, hogy a pályázó a saját erőt a projekt befejezéséig – azaz a csak a támogatási összeg kimerítését követően – teljesítse. A támogatási kérelmeket 2014. november 12-től 2014. december 31-ig lehet benyújtani.
Fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása
 
A program célja, hogy Magyarország területén új egyéni vagy mikro-vállalkozás indítását tervező, vállalkozói szemlélettel rendelkező fiatalok készülhessenek fel vállalkozásuk indítására, valamint pénzügyi támogatást kaphassanak a jóváhagyott üzleti terv alapján indított vállalkozásuk induló költségeihez. A program a 25 év alatti fiatalok körében a munkanélküliség visszaszorítását célzó Ifjúsági Garancia Programhoz is közvetlenül kapcsolódik.
Kedvezményezettek köre: vállalkozást indító fiatalok és a kiválasztásukat, felkészítésüket végző szervezetek
Munka és magánélet összehangolásának elősegítése
 
 A munka és a magánélet összehangolásának egyik legfontosabb eszköze a rugalmas foglalkoztatás. Magyarországon ennek aránya annak ellenére alacsony, hogy a jogszabályok tág lehetőséget adnak annak alkalmazására. Ezért ezen pályázat egyik célja a rugalmas foglalkoztatás elterjesztése.
Kedvezményezettek köre: a munkáltatók és a tanácsadást/szolgáltatást végző szervezetek; közvetve: a munkavállalók (kiemelten a gyermekgondozási szabadságról visszatérők)
Kereskedelemfejlesztés és piacra jutás
 
A célcsoportot a mikro-, kis- és középvállalkozások adják, akik számára a piacra jutási feltételek megteremtését támogatja a program. Különösen a külpiaci érvényesüléshez szükséges tevékenységeket, külföldi kiállításon, vásáron történő megjelenést, az ehhez kapcsolódó marketingtevékenységet, illetve igénybe vett kiegészítő szolgáltatásokat, pl. idegen nyelvű honlap létrehozását finanszírozza a pályázati forrás. Elvárás azonban az, hogy a vállalkozás a szervezetén belül alakítsa ki a külkereskedelmi tevékenységért felelő munkatárs munkakörét, és köteles a Nemzeti Kereskedőház Zrt-vel kapcsolatot tartani.
KKV technológiai korszerűsítés
 
A pályázat célja az ipari termelés felfutásának erősítése. Ezért a pályázat elsősorban a termelés növelését, a termelő eszközök beszerzését támogatja, és csak ehhez kapcsolódóan lesznek támogathatóak a termelés bővítéséhez közvetlenül kapcsolódó, azt kiegészítő tevékenységek, pl. az ingatlan és infrastrukturális beruházások vagy az infokommunikációs eszközök.
Ifjúsági Garancia Program
 
A kiemelt projekt célja a munkaügyi szervezetnél regisztrált, kiemelten a legalább 6 hónapja munkanélküli 25 év alatti fiatalok foglalkoztathatóságának javítása. A program keretein belül a munkaügyi szervezet álláslehetőséget, valamint részvételi lehetőséget kínál képzési és munkatapasztalatot biztosító programban az álláskereső fiatalok számára.  A Program kerete GINOP forrásból 36 Mrd, amelyhez további 4 Mrd Ft társul a Közép-Magyarországi Régióban megvalósuló programrészre.
 
A pályázatokról bővebben is tájékozódhat a http://palyazat.gov.hu honlapon.

Gazdaság

  1. Kutatók éjszakája 43 programmal

    Immár egy évtizede, minden szeptemberben megnyitják kapuikat az európai kutatólaborok, hogy megmutassák, a tudomány nem egy „elefántcsonttoronyban” művelt, magányos tevékenység, hanem egy izgalmas lehetőségeket kínáló, szorgalommal bárki számára elérhető hivatás.

    2024.09.24.
  2. Kedden állásbörze

    Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara immár harmadik alkalommal ad helyet az egyetem állásbörzéjének, amelyre az egyetemistákon túl a régió minden álláskeresőjét szeretettel várják kedden 10 órától. A kiállítók között számos nagyfoglalkoztató ajánlataival is megismerkedhetnek az érdeklődők.

    2024.09.23.
  3. Pályaválasztás előtt

    Tizenhét pályaválasztás előtt álló, saját családjuk nélkül nevelkedő tini vett részt a székesfehérvári Grundfos Magyarország Gyártó Kft által szervezett pályaválasztási programon. A „Vigyázó kéz” Gyermekvédelmi Egyesület által támogatott gyerekeket Udvar Csaba ügyvezető várta a fehérvári gyárban.

    2024.09.12.
  4. Harman Hackathon harmadszor

    Harmadik alkalommal hirdeti meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar, a Harman Becker Kft. és Székesfehérvár Önkormányzata a „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” ötlet- és prototípusfejlesztő versenyt. A középiskolások és egyetemisták alkotta csapatok október 18-ig, egy kisfilm elkészítésével nevezhetnek a selejtezőbe, ahonnan hat középiskolai és nyolc egyetemi csapat jut a november 15-én kezdődő 24 órás döntőbe.

    2024.09.12.