-
Felépült a kórhát új tömbje
Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.
2024.11.18. -
Megszépül a kis park
A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.
2024.11.15. -
Fákat és több ezer évelőt is ültetnek
A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.
2024.11.13. -
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11.
Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! - remekül megeredtek a fák a kísérleti erdőben
Székesfehérvár Közgyűlése 2015 őszén döntött arról, hogy Székesfehérvár zöldfelületeinek növelése érdekében a Zöld város – Fehérvár tüdeje program keretében, nyolc önkormányzati tulajdonú, használaton kívüli szántóföldön erdőtelepítést végez, együtt működve és együtt gondolkodva a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft., a Vadex Zrt. és többek között az „Erdőért” Egyesület szakembereivel. Az erdőtelepítésben érintett területek között található az Auchan áruházat elkerülő út környéke, a Balatoni út és az elkerülő út közötti rész a Maroshegyen, illetve a feketehegy- szárazréti MOL ipari zóna mögötti terület, továbbá a Fehérvár Tüdeje programban kiválasztott, palotavárosi terület is.
Hétfőn, a Vadex szakemberei, köztük Balsay Zsolt ágazati igazgató, Tóth Károly termelési igazgató, valamint dr. Cser-Palkovics András polgármester, Viza Attila önkormányzati képviselő, Bozai István városgondnok, valamint Kálmán Lilla, a Környezetvédelmi Iroda vezetője járták be a három éve beültetett területet.
A bejárás alkalmával a polgármester a székesfehérvári erdőtelepítési program kapcsán elmondta, a tevékenység sok célt szolgál egyszerre: „Említhetném az életminőség javítását, a klíma- és környezetvédelmet, vagy bármely más olyan célt, amely ezekkel összefüggésben megjelenhet egy lüktető nagyváros mindennapi életében a jövő tervezésének tekintetében. Az itt látott erdősáv a bizonyíték arra, hogy a klímavédelmi vállalásunkkal nem a levegőbe beszéltünk, hiszen jól látható, hogy három év után egybefüggő erdősáv alakult ki. Innen pedig tökéletesen látszanak azok a területek, amelyek ennek a projektnek a következő ütemében lesznek érintettek, amelyek úgymond a városunk “környezeti tüdőkapacitását” fogják biztosítani.” Cél, hogy a program keretében beültetett területek hosszú távon erdők maradjanak, ne lehessen kisajátítani és más célra használni.
Öszességében 110 hektáros területtel növekszik Székesfehérvár zöldfelülete, az elkövetkező 10 évben.
Szó esett az Alsóvárosi rét területéről is, amely a 110 hektáros erdősítésen felül, a Modern városok Program keretében kerül rendezésre. Ezt a korábban magán tulajdonban álló, ipari területet egymilliárd forintos állami forrásból vásárolta meg a város, majd a hamarosan lezáruló HÉSZ-módosítás értelmében rövid időn belül teljes egészében zöldterületi besorolása lesz, amikor is elkezdődhetnek az ott tervezett rekreációs és városképet javító munkák.
Mindemellett hamarosan elindul a Palotavárosi tavak fejlesztési projektje is, melynek kapcsán Viza Attila, a körzet önkormányzati képviselője elmondta, hogy a rekreációra lehetőséget adó terület nagy örömére fog szolgálni az egész városnak.
Bár a 3 éve telepített erdők szépen fejlődnek, azonban továbbra is szükség van újabb területek erdősítésére, az erdők és zöldfelületek jótékony hatásait nem lehet eleget hangsúlyozni. „A városi erdők és parkok rekreációs és városképet javító funkciójukon kívül rendkívül nagy szerepet játszanak a lég-, és talajszennyezettség javításában, a por megkötésében, a csapadékvíz elnyelésében és a település sűrűn beépített, burkolt területrészein kialakult hőszigetek kedvezőtlen hatásainak mérséklésében. Ezeket a feladatokat egy erdő vagy park is csak akkor tudja ellátni, ha egybefüggő területe a megfelelő nagyságot eléri. Ilyenkor a zárt lombkorona megakadályozza a talaj felmelegedését, melynek eredményeként olyan belső klíma teremtődik meg az erdőben, mely a benne tartózkodó ember számára igazi felüdülést jelenthet.” – mondta el Tóth Károly, a Vadex Zrt. termelési igazgatója.
Kálmán Lilla, a Környezetvédelmi Iroda munkatársa elmondta a bejárás alkalmával bemutatott területen egy kísérleti erdőt ültettek csak be egy hektáron: „Mivel a Mezőföldön vagyunk, és itt a bükkös, tölgyes erdő kialakítására nem optimális a talaj és az egyéb adottságok, meg kellett találni azokat a fafajtákat, amelyek itt, Székesfehérváron alkalmasak erdőtelepítésre. A területen jól látszik, hogy az ide választott akác, szil, kőris és a hazai nyár fajták remekül megerednek.”
Számokban kifejezve, hogy” mit tud” 1 hektár középkorú erdő:
- Szállópor megkötése 60-80 tonna/év
- Vízfelszívás, párologtatás 800-1000 tonna/év
- CO2 megkötése 10-12 tonna/év
- O2 termelése 7-10 tonna/év
- Egy ember oxigén felhasználása 175 kg/év
- Egy személygépkocsi oxigén felhasználása (=20 emberével) 3500 kg/év