Ha nem eszik a baba...

 Szoptatás és a hozzátáplálás során is előfordulhatnak olyan esetek, amikor a baba átmenetileg nem eszik vagy nem eszik eleget. Ez nagyon ijesztő állapot minden anyukát megvisel, de szerencsére a legtöbb esetben meg lehet találni a háttérben húzódó okokat. A szopási sztrájk, vagy az evés elutasítása hátterében gyakran apróbb betegség állhat, például torokfájás, fülfájás, vagy fogzás.
2010.01.30. 21:42 |
 Szoptatás és a hozzátáplálás során is előfordulhatnak olyan esetek, amikor a baba átmenetileg nem eszik vagy nem eszik eleget. Ez nagyon ijesztő állapot minden anyukát megvisel, de szerencsére a legtöbb esetben meg lehet találni a háttérben húzódó okokat.
 
Van tej, de nem szopik eleget a baba
 
 Amikor van tej, jól szopik a baba, majd hirtelen egyik napról a másikra elkezdi ritkábban kérni a cicit, kevesebbet eszik egy-egy alkalommal, rángatózik és sír evés közben, vagy nagyon hamar végez, annak többféle ok lehet a hátterében.
 
 Ha ritkábban szopik, előfordulhat, hogy változik az igénye, áttér a 3 óránkénti evésről a 4 óránkénti evésre, illetve - 4-6 hónapos kor között fordulhat elő - már annyira érdekli a külvilág, hogy nincs türelme.
 
 Rángatja a cicit, sír szoptatás közben: egészen kis korban (2 hónapos kor előtt) annak többnyire hasfájás az oka. Előfordul azonban az is, hogy túl sok a tej, ezért mindig kicsúszik a szájából a cici, vagy megijed a hirtelen a szájába ömlő tejtől. Ilyenkor érdemes evés előtt kézzel néhány cseppet kifejni, illetve száraz pelussal letörölni a bimbót, hogy ne csússzon. Ha hasfájós a baba, evés előtt adjunk neki Gripe Watert.
 
 Az, hogy hamar végez az evéssel általában 5-6 hónapos kortól kezd gyakorivá válni. Egyrészt már hatékonyabban szopik a baba, ezért kevesebb idő is elég neki, másrészt annyira érdekelheti a világ, hogy evés helyett inkább nézelődik. Segíthet, ha fekve félhomályban szoptatjuk.
 
 A szopási sztrájk hátterében számos más dolog is állhat, például torokfájás, fülfájás, vagy fogzás.
 
Hirtelen kevesebbet eszik
 
 Ha már kanalazgat a baba és hirtelen elutasítja az ételt, annak gyakran a fogzás az oka. Ez általában átmeneti, legfeljebb egy hétig tartó időszak, amikor csak kevesebb szilárd ételt fogad el, esetleg csak az anyatejet/tápszert fogadja csak el a baba.
 
 Ha elkezd türelmetlenkedni evés közben, nem fogadja el a kanalas ételeket, gyakran az áll a háttérben, hogy a kicsi nem szereti az etetőszéket, nem bír nyugton maradni benne. Ilyenkor segíthet, ha olyan ételeket kap túlnyomórészt, amiket maga csipegethet fel kézzel, mert ez leköti a figyelmét.
 
 Átmeneti étvágytalanságot okozhat a fülfájás, torokfájás, megfázás is. Gyakran betegségek után is átmenetileg elmehet a kicsi étvágya, mert a fájós torokkal megevett falatok kellemetlen élményt okoznak. Ilyenkor türelmesnek kell lenni és elfogadni, hogy néhány napig csak folyékony vagy nagyon pépes ételt fogad el, a tünetek múltán vissza lehet térni fokozatosan a darabosabb ételekre.