-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Hazatalált képek - Aba-Novák festmények kerültek vissza Fehérvárra
Aba-Novák Vilmos a két világháború közti időszak ünnepelt freskófestője volt, akinek több alkotása található a királyi koronázó városban.
A Csók István Képtárban látható Magyar-francia történelmi kapcsolatok mellett a Nemzeti Emlékhelyen, a Szent István-mauzóleumnál a Szent Korona történetét és a Szent Jobb legendáját jeleníti meg 1939-ben készült történelmi seccoján, míg a Városháza első emeleti folyosóján az 1938-as ünnepi év eseményeit ábrázolja az a falfestmény, amelyet a művész betegsége, majd halála miatt nem fejezhetett be.
A Nemzeti Emlékhelyen, a Szent István mauzóleum déli falára, valamint a Városháza emeleti folyósójára készült falfestmények vázlatai mostantól Székesfehérvár közgyűjteményi vagyonát gazdagítják – jelentette be a festményeket bemutató sajtótájékoztatón dr. Cser-Palkovics András polgármester szerdán. Mint mondta, a város vezetésének több mint egy évtizede célja, hogy Székesfehérvár gyűjteményeit folyamatosan gyarapítsák – nem kizárólagosan, de elsősorban – olyan alkotók és alkotások vonatkozásában, akik vagy amelyek közösségünkhöz, történelmünkhöz, a város kulturális és művészeti életéhez hozzájárultak, annak szerves részei. Aba-Novák Vilmos esetében ez egyértelműen elmondható. Ezek az alkotások úgy gyarapítják most a város vagyonát, hogy közben közösségi értékként is őrzik.
A hazatalált képeket, amelyek művészeti értéküket tekintve önálló festményként is megállják a helyüket, a Városháza kistanácstermében helyezik majd el – tájékoztatott Székesfehérvár polgármestere.
A képek megvásárlásának története tíz hónapra nyúlik vissza, ám a festmények születésének története 86 évvel ezelőtt kezdődött – vette át a szót dr. Belényesi Károly közgyűjteményi főtanácsadó. Monos Péter művészettörténészt idézve: az 1930-as években „szövetség jött létre Székesfehérvár és Aba-Novák között”. Ez a szövetség olyan erős, hogy úgy éreztük, a városnak kötelessége ezen alappilléreit visszaszerezni. A Szent István Mauzóleum déli falát és a Városháza emeletei folyósóját díszítő falfestmények vázlataként készült festmények eredetileg is a város tulajdonát képezték – tette hozzá. A szakember a képek születésének körülményeit is felidézte. „Nagyszerű, hihetetlen festői és kézügyességről tanúbizonyságot adó vázlatok, amelyek színekben, formákban, a részkoncepcióban Aba-Novák eredeti gondolatvilágát testesítik meg, és büszkék lehetünk arra, hogy ezek újra a város birtokába kerültek.”
A két kisebb méretű kép (Ünnepi országgyűlés a székesfehérvári városháza udvarán (1939) és Tiszteletadás Szent István ereklyéinek a székesfehérvári Szent István mauzóleumban (1939)) megszerzésében nagy segítséget nyújtott a városnak Pákh Imre műgyűjtő, míg a nagyobb méretű, A Szent Korona misztériuma (falképterv a székesfehérvári Szent Korona Mauzóleumhoz 1938) alkotást a Kieselbach Galéria segítségével, árverés nélkül sikerült megvásárolni. A képek összeértéke közel 38 millió forint, ám eszmei értéke mind a város, mind pedig az egyetemes és magyar művészettörténet számára kifejezhetetlen – tette hozzá dr. Belényesi Károly.