-
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15. -
Fiatal Vállalkozók Hete
A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.
2024.11.15. -
Négymilliárdból épült új üzem
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.
2024.11.04.
Helyes takarmányozással csökkenthető az aflatoxin-szennyezettség
A biztonságos, határérték alatti aflatoxin-tartalmú tej termelésének feltétele a helyes takarmányozás, vagyis a lehető legalacsonyabb szennyezettségű alapanyagokból összeállított takarmányok használata; a szemes kukorica rostálása, és az ún. toxinkötők alkalmazása - hívja fel a vigyemet a Nébih.
2013.03.28. 12:51 |
A biztonságos, határérték alatti aflatoxin-tartalmú tej termelésének feltétele a helyes takarmányozás, vagyis a lehető legalacsonyabb szennyezettségű alapanyagokból összeállított takarmányok használata; a szemes kukorica rostálása, és az ún. toxinkötők alkalmazása -
hívja fel a vigyemet a Nébih.
hívja fel a vigyemet a Nébih.
A tavalyi extrém meleg és aszályos időjárása és egyes növényvédelmi problémák (például rovarfertőzés) együttes hatására a hazai termesztésű kukoricában is megjelent a penészgombák által termelt aflatoxin. A szennyezett takarmány etetésével a toxin a tejben egy napon belül megjelenik. A szennyezésre oda kell figyelni, hiszen az 50 nanogramm/kg feletti mennyiségben aflatoxin tartalmú tej nem kerülhet a fogyasztókhoz.
Az aflatoxin szennyezés lehetséges hazai forrásai többek között a szemes kukorica, a kukorica feldolgozás melléktermékei, az ezekből készült takarmánykeverékek (tápok), és kisebb mértékben a tömegtakarmányok, mint például a széna, vagy a szilázs.
A tej aflatoxin szennyezettségét úgy lehet megelőzni, ha az állat a lehető legalacsonyabb szennyezettségű alapanyagokból összeállított takarmányt kapja. A szemes kukorica toxinszennyezettségét a többszöri magtisztítással lehet csökkenteni. Az aflatoxin mennyiségét ásványi eredetű toxinkötők segítségével is lehet mérsékelni, amelynek alkalmazása önmagában nem jelent megoldást, de segíti az aflatoxin elleni védekezést. Ha ennek ellenére a tejben mért aflatoxin mennyisége meghaladja a határértéket, a takarmányt azonnal le kell cserélni.
A tejben gyorsteszttel kimutatott aflatoxin-érték tájékoztató jellegű, pontos értékét csak akkreditált laboratóriumok tudják meghatározni. Eladó és vevő közötti vitát úgy lehet a legjobban elkerülni, ha a minőségi tanúsítványok az adott tételre vonatkozó aflatoxin vizsgálati eredményeket is tartalmazzák.