Hét szabály a vesebetegség elkerülésére

A lakosság tíz százaléka, mintegy egymillió ember szenved krónikus vesebetegségben. A betegek fele már túl későn kerül orvoshoz. A vesebetegségek az életminőséget nagyban befolyásoló "csöndes gyilkosok", azonban számos dolgot tehetünk, hogy a vesebetegségek kialakulásának kockázatát csökkentsük.
2011.03.14. 14:11 |
 Magyarországon a lakosság tíz százaléka, mintegy egymillió ember szenved krónikus vesebetegségben. A betegek fele már túl későn kerül orvoshoz, amikor nem marad más megoldás, mint a dialízis. A vesebetegségek az életminőséget nagyban befolyásoló "csöndes gyilkosok", azonban számos dolgot tehetünk, hogy a vesebetegségek kialakulásának kockázatát csökkentsük.
 
1. Legyen fitt és aktív!
 
 Önmagunk fitten tartása segít csökkenteni a vérnyomást és ezáltal a krónikus veseelégtelenség rizikóját. A "mozgásban a vese egészségéért" elv egy, az egész világra kiterjedő mozgalom! Ennek kapcsán mindennapi emberek, hírességek, közéleti személyiségek és szakemberek együtt menetelnek, közterületeken gyalogolnak, futnak és kerékpároznak.
 
2. Rendszeresen ellenőrizze vércukorszintjét!

 A cukorbeteg emberek mintegy felében alakul ki a cukorbetegséggel kapcsolatos diabéteszes nefropátia, diabéteszesek számára tehát a vesefunkció rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen. A cukorbetegség következtében kialakuló vesekárosodás mérsékelhető vagy teljes mértékben kivédhető, ha idejekorán észleljük. Ezért fontos, hogy szakemberrel rendszeresen ellenőriztesse vércukorszintjét!
 
3. Ellenőrizze vérnyomását!

 Habár sok ember tudatában van annak, hogy a magas vérnyomás agyvérzéshez, illetve szívinfarktushoz vezethet, kevesen tudják, hogy ez a leggyakoribb oka a vesebetegség kialakulásának is. A magas vérnyomás nagyobb valószínűséggel okoz vesekárosodást azokban az esetekben, amikor más betegségekkel is társul, mint amilyen a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a szív- és érrendszeri betegségek.

4. Étkezzen egészségesen és vigyázzon a testsúlyára!

 Az ideális testsúly segít kivédeni a cukorbetegség, szívbetegségek és más olyan állapotok kialakulását, amelyek krónikus veseelégtelenséghez vezethetnek. Csökkentse a sóbevitelt; az ajánlott nátrium bevitel 5-6 gramm naponta (egy teáskanálnyi). Próbálja meg a minimumra csökkentetni az előre elkészített és az éttermi ételek fogyasztását; az otthoni ételekhez pedig ne adjon jelentős mennyiségű sót. Sokkal könnyebb ellenőrizni a sóbevitelt, ha saját maga készíti el friss alapanyagokból az ételeit.
 
5. Ne dohányozzon!

 A dohányzás lelassítja a vese véráramlását. Amennyiben kevesebb vér jut a vesékbe, romlik a vesefunkció. A dohányzás a vesedaganatok kockázatát is mintegy 50 százalékkal megnöveli.
 
6. Ne használjon a kelleténél többször vény nélküli gyógyszereket!

 Általánosan elterjedt gyógyszerek túl gyakori szedése vesekárosodást és -betegséget okoz. Az ilyen gyógyszerek nem jelentenek jelentős veszélyt, amennyiben a vese egészséges és csak alkalmanként használják őket. Ellenben ha krónikus fájdalomcsillapításra szolgálnak, mint ízületi gyulladás vagy derékfájdalom esetén, orvosa segítségével olyan szert kell választani, mely a fájdalmat csökkenti, de a vesét a legkevésbé károsítja!
 
7. Ellenőriztesse a vesefunkcióját!

 A rendszeres kontrollvizsgálatokra különösen akkor van szükség, ha egy vagy több "nagy kockázati tényezővel" rendelkezik, úgy mint: cukorbetegség, magas vérnyomás, túlsúlyosság; illetve ha a Ön vagy egyik családtagja vesebetegségben szenved.