-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
95 éves Erzsi néni
95.születésnapja alkalmából köszöntötték Molnár Dezsőné Csirke Erzsébetet, Áron Nagy Lajos festőművész hagyatékának őrzőjét.
2024.12.20. -
Változik a szakrendelések nyitvatartása
Változik a szakrendelések nyitvatartása a két ünnep között. Az idei évben receptfelírásra sem lesz már lehetőség, legközelebb majd csak január másodikán.
2024.12.20.
Megkezdte munkáját a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság Székesfehérváron
„Székesfehérvár Közgyűlésének 2018. október 16-i felhatalmazása alapján indult kezdeményezés a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság felállítása. A tudományos-szakmai bizottság egy nagyon fontos, szomorú és nagyon sok tanulsággal szolgáló korszak száz esztendős évfordulója alkalmából alakult meg, amely különféle események; konferenciák, kiadványok, kiállítások létrehozásával foglalkozik.” - emelte ki Dr. Cser-Palkovics András.
„Miért kell ezzel Székesfehérvárnak foglalkoznia?" - tette fel a kérdést a város polgármestere, aki azonnal válaszokkal is szolgált: „Fehérvár, Magyarország történelmi fővárosa, ezt azt jelenti, hogy mindig kiemelt a felelőssége a nemzet sorsfordító eseményeinek vonatkozásában is. A másik, hogy nem távoli eseményekkel foglalkozunk majd, hanem a helyi vonatkozásokkal, amelyek itt történtek vagy kötődnek ehhez a városhoz.”
„Egy kicsit beleláthatunk abba, hogy száz évvel ezelőtt ez a közösség hogyan tette a dolgát, élte a mindennapjait, hogy próbálta túlélni a Nagy Háború utáni mindennapokat.
Az akkor történtek hatnak a mában is, ezáltal nem csak a múltunkat jelentik, hanem a jelenben zajló folyamatokra is hatással vannak, így ezeket is csak akkor érthetjük meg, ha értjük, hogy mi és hogyan történt száz évvel ezelőtt. Fontos, hogy a tudománynak, a szellemnek adjuk meg a lehetőséget, hogy erről szóljon, emlékezve elődeinkre, az ő tetteikre.” - zárta gondolatait Fehérvár polgármestere.
„Nem véletlen, hogy a kezdeményezés nem 1920-ra fókuszál csupán, hanem egy folyamatot próbál bemutatni. Azt a folyamatot, amely 1918 őszétől 1921 tavaszáig tartott.
Ez olyan időszaka a magyar történelemnek, amely meghatározta a teljes XX. századot, de bátran mondható, hogy zsigereinkben hordozzuk a mai napig is.
Az akkor történtekről beszélni kell. Erre mindig jó alkalom egy évforduló, különösen egy kerek évforduló. Az is feladatunk, hogy egy új szemléletben tárjuk fel a száz esztendővel ezelőtti eseményeket, tárjunk fel eddig ismeretlen forrásokat, világítsuk meg ezen éveknek a helyi, országos és nemzetközi relációit.” - hangsúlyozta Dr. Vizi László Tamás PhD, a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság elnöke.
„Maga az emlékbizottság történészekből, levéltárosokból, múzeológosokból, műemlékvédelmi szakértőkből áll, kiegészülve országos kutatóintézetek, szakmai műhelyek vezetőivel és a korszakot kutató kollégákkal" - tette hozzá Dr. Vizi László Tamás PhD, aki egy felhívást is közzétett; gyűjtésre hívják a megye és a város polgárait, melynek során a nagy Háborútól Trianonig terjedő időszakra vonatkozó tárgyi emlékeket – dokumentumokat, iratokat, visszaemlékezéseket, leveleket – várnak, melyekből idén ősszel kiállítást is összeállítanak.
Különösen aktuális a helyszín és az időpont megválasztása: ugyanitt 1919. február 3-án Gróf Károlyi József, Székesfehérvár és Fejér megye korábbi főispánja – egyedüli módon – komplett bizalmatlansági indítványt fogalmazott meg az akkori polgári demokratikus kormányzat ellen, melyet a Fejér Megyei Törvényhatósági Bizottság egyhangúlag elfogadott. Kritizálta a kormányt azzal, hogy nem védi meg Magyarországot, nem helyezi előtérbe hazánk integritását. Az ellenforradalmi lépésnek komoly következményei lettek, retorzió érte a várost, a vármegyét és személyesen Gróf Károlyi Józsefet is.
A Trianon Centenáriumi Emlékbizottság a következő csaknem két esztendőbenben tudományos emlékülések, konferenciák, kiállítások megrendezését, a centenáriumhoz kapcsolódó könyvek és reprint kiadványok megjelentetését, középiskolásoknak szóló versenyek szervezését, valamint a pedagógusok továbbképzését is tervezi.