-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Időutazás az Egyensúlyünnepen - látványos történelmi előadással nyílt meg a Királyi Napok
A Királyi Napok nyitányára Matuz János, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ művészeti intendánsa írt és rendezett különleges előadást, ami időutazásra hívta a nézőket nemzetünk történelmébe.
"Amikor 2019-ben megnyithattam ezt a fesztivált, ami az értékeinkről és erről a városról szól büszkén emlékezve történelmi múltunkra, még természetesnek tűnt, hogy augusztusban mindig elérkezik a Királyi Napok. Nem gondoltuk, hogy eljön a 2020-as esztendő és kiderül, hogy mindez nem természetes: nem volt tele a város élettel, nem voltak emberek az utcákon és arra gondoltunk, milyen jó lesz majd, amikor visszakapjuk az életünket." - mondta el Székesfehérvár polgármestere a Királyi Napok megnyitóján, kiemelve, hogy még 2021 tavaszán sem lehetett tudni, hogyan lehet a szabályok betartásával megtartani a Királyi Napokat, szerencsére azonban ma sor kerülhetett a megnyitóra és megtarthatják azt a másfél hetes rendezvénysorozatot, amire joggal és okkal lehet büszke ez a város.
Székesfehérvár polgármestere sok találkozást, mosolyt és jókedvet kívánt a Királyi Napok résztvevőinek és bejelentette, hogy idén Kovács Sarolta öttusázó olimpikon nyitja meg a rendezvénysorozatot.
Kovács Sarolta nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy jelen lehet a Királyi Napok megnyitóján és egyben köszönetet mondott a fehérváriaknak a sok szeretetért és energiáért, amit kapott és ami eljutott egészen Tokióig.
Az Egyensúlyünnep című dramatikus történelmi játék táncosokkal, zenészekkel, színészekkel, balettművészekkel és cirkuszi artistákkal idézte meg az Árpád-ház legjelentősebb uralkodóit.
A látványos történelmi show-ban felvillant Szent István, Szent László, Könyves Kálmán, III. Béla, IV. Béla, Kun László, III. András, valamint Szent Erzsébet és Szent Margit alakja is. A megnyitó, ahogyan a választott cím is sugallja, az egyensúly igézetéről szólt: nagy királyaink valamennyien ezt keresték, hogy békében, nyugalomban fejlődjön az ország. Az előadás utalt arra is, hogy különleges év az idei, hiszen 2021-ben az Árpád-házi királyainkat bemutató sorozat 9. évében eljutunk III. Andrásig, az utolsó Árpád-házi királyig. Ő az „utolsó aranyágacska”, akivel az uralkodóház 1301-ben kihal. Megszületett ezáltal valami új is: a nemzetet majd egy uralkodóház vezeti tovább a századok viharaiban: az egyensúly ugyanis folyamatos harcok, változások pillanatnyi nyugalmi állapota.
Ezt a folyamatos változásból létrejövő egyensúlyi állapotot talán a Székesfehérvári Királyi Napok idei megnyitóján fellépő Baross Imre Artistaképző tehetséges növendékei jelenítették meg a legkézzelfoghatóbban. A különleges hangvételű utazásban a magában keletet és nyugatot egybeolvasztó III. Béla mellett megidézték a középkori hadtörténet egyik leghíresebb csatájában, a muhi csatában résztvevő IV. Bélát is. A megnyitóhoz Szirtes Edina komponált sodró erejű zenét, műfajokat és hangulatokat egymásba olvasztva.
A fantasztikus történelmi játék közreműködői megérdemlik, hogy ideírjuk a nevüket: az előadás színészei Balogh Mihály, Szabó Miklós és Pál-Nagy Botond, zenészei Hámori János és Ölvedi Gábor, énekesei Eszes Nina, Farkas Eszter és Szabó Dániel, artistái a Golyó produkcióból Ratkóczy Lilla, a handstand produkcióból Heizer Dominika és Grandpierre Gabriel, valamint a BIAK Circuschool cirkuszművészei voltak. Az ünnepi műsorban közreműködtek a Székesfehérvári Balett Színház és az Alba Regia Táncegyüttes táncosai is, a koreográfusok Egerházi Attila és Majoros Róbert, a zeneszerző Szirtes Edina Mókus, a zenei vezető pedig Cserta Balázs volt. Hangmérnökként Kovács Tamás, fővilágosítóként pedig Tóth András működött közre.