-
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17. -
Őrizd meg és emlékezz!
Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.
2024.11.15. -
Az utolsó magyar születésű király
1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.
2024.11.11. -
Százéves a gyermekosztály
1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.
2024.11.06.
II. Ulászló magyar királlyá koronázása Székesfehérváron
Bonfini leírása szerint azért esett rá a magyarok választása, mert ő „Ulászló királynak nővérétől való elsőszülött unokaöccse, Albertnek meg Zsigmondnak unokája, dédunokája azoknak, akiket az istenségek közé soroltak […] és benne lehet fölfedezni Zsigmond nagylelkűségét, Albert szentségét, László tisztaságát és nagybátyjának, Ulászlónak, Lengyelország és Magyarország egykori királyának bátorságát.”
Az 1490 májusában összeült királyválasztó országgyűlés Bonfini elbeszélése szerint igen hosszasan tanácskozott, meghallgatva a lehetséges trónjelöltek követeit, mielőtt Ulászlóra esett a döntés. Királyjelöltként elsősorban Mátyás törvénytelen fia, Corvin János jöhetett szóba, akinek megválasztására apja számos urat és várost esküvel kötelezett. Mellette szólt, hogy – szószólója így beszélt a történetíró szerint – „hatalmában van a kincstár, a fegyverzet, a hadsereg, valamint a királyi vár és az összes erőd, az ország valahány megerősített városa,” s tegyük hozzá: a Szent Korona is.
Július 15-én a diéta – Bonfini szerint Corvin János származása miatt – mégis Ulászló mellett foglalt állást, július 31-én a Pozsony megyei Farkashidán küldöttségük fogadta az országba érkező új uralkodót, s aláíratta vele a választási feltételeket.
Annak ellenére, hogy a szintén trónkövetelő Habsburgok nem álltak el attól a szándékuktól, hogy Magyarországot megszerezzék maguknak, az Ulászló és Corvin János között létrejött megegyezés, amely többek között azt tartalmazta, hogy Mátyás fia átadja Ulászlónak a Szent Koronát, lehetővé tette ennek törvényes megkoronázását.
Mikor került sor az eseményre? Bonfini, aki igen hosszasan ismerteti a szertartás minden részletét, csaknem egy teljes fejezetet szánva erre, szeptember 21-re tette annak napját, ami 1490-ben keddre esett. A királyi városokhoz és egyéb helyekre kiküldött, augusztusban kelt meghívók szeptember 14-re hívták össze az ország lakosságát, hogy a szertartást megelőzően megkezdődhessen a fehérvári országgyűlés.
A leendő uralkodó szeptember 13-án indult el Budáról Székesfehérvárra, maga a ceremónia okleveles adatok alapján szeptember 19-én történt.
Ennek rendes lezajlása után a király „Visszatérve az udvarba, főemberei körében ugyanabban a ruhában, koronásan ült az asztal mellé, és olyan méltósággal elnökölt, hogy minden ízében igazi királyt mutatott” – írja Bonfini. A pápai küldött, aki a szertartáson is jelen volt, és a többi külföldi követ ezután haza indult, míg az új uralkodó és kísérete még egy hétig a koronázó városban maradt, ugyanis az országgyűlést még nem rekesztették be. Itt és ekkor történt meg az új tisztségviselők megválasztása, a koronázási feltételek megerősítése, és a Szent Korona őrzőinek, a koronaőröknek a kijelölése is.
Az írást Teiszler Éva, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történész munkatársa készítette