-
Kákics Táncház az MCC-ben
Szombaton volt az első Kákics Táncház a fehérvári MCC Táncsics Mihály utcai épületében. Az elmúlt években a Felsővárosi Közösségi Házban tartotta hagyományos táncházait a Kákics, mostantól viszont az MCC-ben találtak új otthonra.
2024.11.18. -
Fogyasztás és klímaválság
Ismét diákoknak szervezett konferenciát a fogyasztásszüneti naphoz kapcsolódóan a Gaja Környezetvédő Egyesület. Hétfőn délután a Hiemer-házban mintegy 70 általános és középiskolás diák, valamint tanáraik hallgattak olyan előadásokat, amelyek a környezettudatos gondolkodásra és cselekvésre ösztönzik őket a mindennapokban. A konferenciával emlékeztek Varga Gáborra, az Egyesület 2023-ban elhunyt elnökére.
2024.11.18. -
Adománygyűjtés a Kríziskezelő javára
Plédeket, takarókat, ágyneműhuzatokat gyűjt a Kríziskezelő Központ ellátottjai számára a székesfehérvári Rotary Club. A városban három helyszínen, a Kossuth Lajos u. 14., a Vásártér 1. és a Seregélyesi út 70/B szám alatt fogadják december 3-ig a felajánlásokat.
2024.11.18. -
Ismét várják a meséket
Kerek születésnapot ünnepel a gyermekek körében népszerű Tollpihe Meseíró Pályázat, amelyet a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár Egyesület idén már 20. alkalommal hirdetett meg. December 18-ig várják a vármegyében élő 3-8. osztályos diákok írásait.
2024.11.18.
Ismerjük meg hogy megvédhessük – természetismereti túra a Demkóhegyen
Nemrégiben bemutattuk a Gödör utcai szikes rétet, illetve a Maroshegyen levő láprétek különleges élővilágát.
A Sóstó melletti régi homokbánya csaknem harminc éve országosan védett, hiszen a hajdani bányászat nyomán kialakuló csupasz felszínen tucatnyi védett orchidea és többféle egyéb érdekes növény telepedett meg. A Demkóhegynél is egy régi földmunka, a veszprémi vasúti töltés földtömegének kitermelése hozott létre egy hepehupás, a környező réteknél jóval mélyebb fekvésű területet. Olyan, mintha a Székesfehérvári homokbánya természetvédelmi terület egy darabja véletlenül ideesett volna a Demkóhegy keleti oldalára.
Az alig bokáig érő fű között picinyke fásszárú, a vattaszerű terméseit ilyenkor repítő serevényfűz bujkál. Ez a törpecserje a Sóstói tanösvény egyik látványossága. Szép virágok is nyílnak itt: a lila pacsirtafű, a fehér madártej, ám április-májusban mégis elviszik a pálmát az orchideák.
Idén a márciusi hidegek miatt a korán nyíló védett agárkosbor virágzása megkésett, így egybeért a megfelelő időben virító vitézkosbor első példányaival.
Az agárkosbor hazánk gyakori orchideája, ám sok helyen csak néhány szál virágzik. Ahol népesebb állománya van, ott általában nem egyszínűek: a leggyakoribb lila virágok között most is találtunk két-három rózsaszín, hófehér, illetve a szokásostól eltérő mintázatú példányt.
A vitézkosbor onnan kapta a nevét, hogy az egyes virágok egy sisakos, mosolygó katonafigurára emlékeztetnek, ezt a magasabb növésű egyedeken mindenki jól meg tudta figyelni. A túra résztvevői óvatosan, lábujjhegyen tudtak csak közlekedni egy-egy olyan részen, ahol az orchideák szó szerint egymást érték.
Drámai volt a váltás, amikor a régi anyagnyerő gödör orchideaállományából másfél métert kapaszkodva felértek a löszgyepre. A kosborok eltűntek, mert a magas, dús fűben nekik már nem jutna elegendő fény. Helyette a löszpuszták jellegzetes virágait lehet megcsodálni: a pusztai árvalányhajat, a budai imolát (mindkettő védett!), a szeplőlaput, a lecsepült veronikát, vagy a Kisvakond nadrágja című rajzfilmből ismerős kék virágú lent. A tövisszúró gébicsek csacsogása, fülemüle csattogása, barátposzáta és foltos nádiposzáta strófái színesítették a távolságban igen rövid, mégis változatos sétát. Búcsúzóul pedig még a Borszéki úti gólyapár is kelepelt. A "VÖLGY-HÍD" Természetvédelmi Alapítvány túrájára nem csak Székesfehérvárról, hanem a Velencei-tó környékéről is érkeztek és a felnőttek együtt rótták a kis gyalogösvényt a minden szépre fogékony óvodásokkal.
Akárcsak az augusztusi, Boglárka-nap környéki lepketúrát, az április-május fordulójára ütemezett orchideatúrát is hagyományteremtő céllal szervezték. A cél, hogy minél többen ráébredjenek: nem kell az ismeretterjesztő csatornák között kapcsolgatniuk ahhoz, hogy természeti csodákat lássanak, elegendő kimenni egy órácskára Székesfehérvár valamelyik természetes állapotú élőhelyére.
Ahogyan a kosboros élőhelyet az ember hozta létre, úgy könnyen el is pusztíthatja, ugyanis a Demkóhegyet három komoly beruházás is érinti a közeli tervek szerint.
Az alapítvány a fülemülék éjszakájához is csatlakozik és a megszokott Fejér megyei helyszínekhez idén csatlakozik Pátka, a május 12-én 20:00 órakor kezdődő túra során a Pátkai-víztározó északi medencéjét járják körbe és a fülemülén kívül a tó éjjeli hangjaival is megismerkedünk. A találkozóhely a Kábel-gát falu felőli vége. (Koordináta: 47.280946, 18.480876) A túra ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várnak!