Ismerjük meg hogy megvédhessük – természetismereti túra a Demkóhegyen

Székesfehérvár a hazai nagyvárosok között példamutatóan sokat tesz a természeti értékek megóvásáért, ám az arra érdemes természeti értékek közül még mindig sok van, amelyik törvényes védelemre vár. A Maroshegyen találhatólápréteken tavaly nyáron a védett lepkéket csodálhatták meg az érdeklődők, idén a hazai vadvirágok „szépségkirálynőit”, az orchideákat ismerhették meg közelebbről a résztvevők.
2018.05.02. 16:21 |
Ismerjük meg hogy megvédhessük – természetismereti túra a Demkóhegyen

Nemrégiben bemutattuk a Gödör utcai szikes rétet, illetve a Maroshegyen levő láprétek különleges élővilágát. 

A Sóstó melletti régi homokbánya csaknem harminc éve országosan védett, hiszen a hajdani bányászat nyomán kialakuló csupasz felszínen tucatnyi védett orchidea és többféle egyéb érdekes növény telepedett meg. A Demkóhegynél is egy régi földmunka, a veszprémi vasúti töltés földtömegének kitermelése hozott létre egy hepehupás, a környező réteknél jóval mélyebb fekvésű területet. Olyan, mintha a Székesfehérvári homokbánya természetvédelmi terület egy darabja véletlenül ideesett volna a Demkóhegy keleti oldalára.

Az alig bokáig érő fű között picinyke fásszárú, a vattaszerű terméseit ilyenkor repítő serevényfűz bujkál. Ez a törpecserje a Sóstói tanösvény egyik látványossága. Szép virágok is nyílnak itt: a lila pacsirtafű, a fehér madártej, ám április-májusban mégis elviszik a pálmát az orchideák.

Idén a márciusi hidegek miatt a korán nyíló védett agárkosbor virágzása megkésett, így egybeért a megfelelő időben virító vitézkosbor első példányaival.

Az agárkosbor hazánk gyakori orchideája, ám sok helyen csak néhány szál virágzik. Ahol népesebb állománya van, ott általában nem egyszínűek: a leggyakoribb lila virágok között most is találtunk két-három rózsaszín, hófehér, illetve a szokásostól eltérő mintázatú példányt.

A vitézkosbor onnan kapta a nevét, hogy az egyes virágok egy sisakos, mosolygó katonafigurára emlékeztetnek, ezt a magasabb növésű egyedeken mindenki jól meg tudta figyelni. A túra résztvevői óvatosan, lábujjhegyen tudtak csak közlekedni egy-egy olyan részen, ahol az orchideák szó szerint egymást érték.

Drámai volt a váltás, amikor a régi anyagnyerő gödör orchideaállományából másfél métert kapaszkodva felértek a löszgyepre. A kosborok eltűntek, mert a magas, dús fűben nekik már nem jutna elegendő fény. Helyette a löszpuszták jellegzetes virágait lehet megcsodálni: a pusztai árvalányhajat, a budai imolát (mindkettő védett!), a szeplőlaput, a lecsepült veronikát, vagy a Kisvakond nadrágja című rajzfilmből ismerős kék virágú lent. A tövisszúró gébicsek csacsogása, fülemüle csattogása, barátposzáta és foltos nádiposzáta strófái színesítették a távolságban igen rövid, mégis változatos sétát. Búcsúzóul pedig még a Borszéki úti gólyapár is kelepelt. A "VÖLGY-HÍD" Természetvédelmi Alapítvány túrájára nem csak Székesfehérvárról, hanem a Velencei-tó környékéről is érkeztek és a felnőttek együtt rótták a kis gyalogösvényt a minden szépre fogékony óvodásokkal.

Akárcsak az augusztusi, Boglárka-nap környéki lepketúrát, az április-május fordulójára ütemezett orchideatúrát is hagyományteremtő céllal szervezték. A cél, hogy minél többen ráébredjenek: nem kell az ismeretterjesztő csatornák között kapcsolgatniuk ahhoz, hogy természeti csodákat lássanak, elegendő kimenni egy órácskára Székesfehérvár valamelyik természetes állapotú élőhelyére.

Ahogyan a kosboros élőhelyet az ember hozta létre, úgy könnyen el is pusztíthatja, ugyanis a Demkóhegyet három komoly beruházás is érinti a közeli tervek szerint.

Az alapítvány a fülemülék éjszakájához is csatlakozik és a megszokott Fejér megyei helyszínekhez idén csatlakozik Pátka, a május 12-én 20:00 órakor kezdődő túra során a Pátkai-víztározó északi medencéjét járják körbe és a fülemülén kívül a tó éjjeli hangjaival is megismerkedünk. A találkozóhely a Kábel-gát falu felőli vége. (Koordináta: 47.280946, 18.480876) A túra ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Fehérvári színes

  1. Szépkorúak kulturális seregszemléje

    A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) 2024-ben újra megrendezi a már hagyományos Szenior Ki mit tud? versenyt a Fejér vármegyei nyugdíjasok számára előadóművészet, valamint képző-, ipar- és népművészet kategóriákban. A színpadi produkciókból előválogatókat, a beérkezett műalkotásokból pedig kiállítását is rendeznek – végül pedig gálaműsort tartanak a legjobbakból.

    2024.07.18.
  2. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  3. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  4. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.