Jeruzsálemtől az El Caminóig - előadássorozat indult Zarándoklatok és Székesfehérvár címmel

Zarándoklatok és Székesfehérvár címmel nyolcrészes előadás-sorozat indult a Székesfehérvári Egyházmegyei Látogatóközpontban. 2022. március és november között minden hónapban kiváló történészek, művészettörténészek  készülnek izgalmas témákkal a zárándoklatokról.
2022.03.18. 08:45 |
Jeruzsálemtől az El Caminóig - előadássorozat indult Zarándoklatok és Székesfehérvár címmel

Az első előadást Dr. habil. Fedeles Tamás, történész a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetője tartotta Jeruzsálemtől az El Caminóig - Szentek, kegyhelyek, zarándoklatok a középkorban címmel.

Az előadás előtt Ribi András történész, az előadás-sorozat ötletgazdája mutatta be a programot, akinek idén mutatták be monográfiáját a fehérvári keresztes konventről. Ezt követően Fedeles Tamás, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára tartotta meg előadását Jeruzsálemtől az El Caminóig címmel, bemutatva a legfontosabb szent-kultuszokat és zarándokhelyeket a korai kereszténység időszakától kezdődően.

Fedeles Tamás népszerű könyvet is írt a témában "Isten nevében utazunk" - Zarándokok, búcsújárás, kegyhelyek a középkorban címmel, amely a Püski Kiadó gondozásában jelent meg. A keresztény zarándoklatok az utóbbi évtizedekben ismét virágkorukat élik, különösen az El Camino, a Santiago de Compostelába vezető út áll a figyelem középpontjában.

Előadásában a szerző szólt a zarándokhelyekhez kapcsolódó korabeli "marketingeszközökről" is,  amelyek praktikus tanácsokkal szolgáltak a kor utazói számára nemcsak a kegyhelyekkel, hanem az előkészületekkel és a különböző útvonalakkal kapcsolatban is. Dr. habil. Fedeles Tamás átfogó képet nyújtott előadásában a középkor évszázadainak vallásos indíttatású utazásairól, valamint a legnépszerűbb kegyhelyek és a hozzájuk vezető útvonalak mellett bepillantást kínált a búcsújárás gyakorlati részleteibe is.

Mely társadalmi rétegek tagjai vállalkoztak a távoli kegyhelyek meglátogatására? A hercegek, uralkodók, főurak és lovagok mellett a középkorban polgárok és parasztok is útra keltek Isten nevében. Külön érdekesség, hogy gyermekek zarándoklatait is feljegyezhették, akik többek között a mai Németország területéről a XV. században Mont-Saint-Michel árapályszigetére érkeztek vallási céllal, ahol Szent Mihály arkangyal is megjelent a legendák szerint. Ezek alapján 708-ban Szent Aubert-nek, Avranches püspökének jelent meg ezen a helyen Szent Mihály arkangyal, és megparancsolta, hogy a tengerből kiemelkedő sziklán építsen kolostort. Miután St. Aubert püspök először nem tett eleget az utasításnak, az arkangyal lyukat égetett ujjával a püspök kalapján.

A zarándoklatok és Székesfehérvár sorozat további előadásai:

2022. április 20. 17:00

Csukovits Enikő: Középkori magyar zarándokok nyomában.

2022. május 24. 17:00

Ribi András: A jeruzsálemi zarándokúttól a szent királyok sírjáig - Zarándokok a középkori Fehérváron.

2022. június 16.

Reich Szabina: A kora újkori zarándoklatok története a feltárásokból származó kegyérmék tükrében.

2022. augusztus 25.

Smohay András: Szent István-körmenetek 18–20. században.

2022. szeptember 15.

Dreska Gábor: „Egy kapucinus kegyhely tündöklése a 18. században." Búcsújárás Bodajkon egykor(és ma).

2022. október 18.

Pásztor Katalin: Zarándokok az 1938. eucharisztikus kongresszuson.

2022. november 15.

Mózessy Gergely: Körmenetek, zarándoklatok és államhatalom.