-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Kalandozás az Árpádok korában - március 18-án 14 órától látogatható a kiállítás
A március 18-án, pénteken 14 órakor az érkezőket királyi óriásbábok fogadják: a Magyar Szent Család – Szent István, Boldog Gizella és fiuk, Szent Imre – mellett Szent László, Könyves Kálmán és II. András óriásbábja sorakozik fel az épület előtt. A Királyok és Szentek – Az Árpádok kora kiállítás látogatóit 14 órakor Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője és dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönti, majd a Vox Mirabilis Kamarakórus veszi birtokba a színpadot: Zemlényi Katica karnagy vezényletével gregorián dallamok hangzanak el a kórus előadásában.
A több mint tíz ország több mint 700 felbecsülhetetlen értékű Árpád-kori leletét egy helyen bemutató tárlat a nyitónapon egészen éjfélig nyitva lesz, sőt 14 óra és éjfél között a látogatók ingyenesen csodálhatják meg a kiállítást.
Eközben a Fő utcai múzeumépület előtt kulturális programok sora is várja az érdeklődőket. Magyarország legkorábbi néptáncai a középkorban kialakult körtáncok voltak, az Árpádok korára is ezek voltak jellemzőek. 14.30-tól ezekből ad ízelítőt a Sub Rosa régizenei együttes; a jelenlévők Rovó Tamás, a Vörösmarty Színház táncművésze vezetésével tanulhatják meg ezeket a táncokat. 16 órától az óriásbábok útra kelnek: kikiáltó közreműködésével, zenei kísérettel vonulnak fel a múzeum épülete elől indulva a Városház tér – Fő utca – Hotel Magyar Király előtti tér – Szent István Király Múzeum útvonalon.
A középkori vitézek életébe pillanthatunk be 18 órától: a múzeum épülete előtt az I. András Király Lovagrend tart látványos bemutatót. Harcosaik használat közben mutatják be a kardok, tőrök, pajzsok, csatabárdok és lőfegyverek különféle fajtáit, emellett a jelenlévők a korhű középkori ruházatot és vértezetet is megismerhetik.
A harcművészeti bemutatót követően ismét a táncok kerülnek a középpontba: a Kákics zenekar az Alba Regia Táncegyüttes Senior csoportja segítségével a moldvai táncok világába vezeti be a közönséget, akik maguk is csatlakozhatnak ezekhez a körtáncokhoz. Sötétedés után a tűzé lesz a főszerep: 20 órakor az Aserdus Tűzzsonglőr Produkció hagyományőrző tűztánca ugyancsak a múltba tekint, megidézve azt a parazsat, ami évszázadok óta sem alszik ki. Várvédő nők, sárkányölő amazonok, tüzes paripák járják lendületes táncukat a lángok ritmusára a női tűzzsonglőrök előadásában.
A kiállítás június 15-ig, naponta 8–20 óra között látogatható a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületében. Részletes információ a kiállítás honlapján olvasható: www.arpadok.hu