-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Karantén after - csoportos kiállítással nyílt meg az Aranybulla Napok
A Székesfehérvári Művészek Társaságának csoportos kiállításával nyílt meg az Aranybulla Művészeti Napok.
A Karantén after című tárlatot Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere és Egerházi Attila, a Székesfehérvári Balett Színház igazgatója ajánlotta a képzőművészet iránt érdeklődő közönség figyelmébe.
Lehrner Zsolt alpolgármester köszönetet mondott a Székesfehérvári Művészek Társaságának, hogy évtizedek óta alakítják, formálják a város polgárainak kortárs képzőművészeti és iparművészeti szemléletmódját.
Az alpolgármester beszélt a Covid "hiánylistáról" is: "A karantén előtt természetes dolog volt a hétköznapokban, hogy elmegyünk kiállításra, színházba, hangversenyre, moziba. Eljött március 11-e és 99 napon keresztül éltük meg a karantént annak minden kedvező és kedvezőtlen hatásával együtt. Többet gondolkodhattam felelősségvállalásról, felelősségtudatról, illetve az emberi kapcsolatokról.. Ugyanakkor ott volt a közösségi kapcsolatok és a kultúra hiánya és sokat gondoltam arra, hogy a művészek mit érezhetnek, mit jelenthet a művészi szabadság megélése befogadó közeg, emberek nélkül? Szerencsére most itt az alkalom, hogy láthassuk, a Székesfehérvári Művészek Társaságának tagjai hogyan élték meg ezt az időszakot és mindez hogyan jelenítik meg alkotásaikban?"
A Karantén after című kiállítást az Öreghegyi Közösségi Ház nyitvatartási idejében, szeptember 25-ig lehet megnézni.
Egerházi Attila, a Székesfehérvári Balettszínház igazgatója a megnyitón arról beszélt, hogy a táncművészet a jelen művészete, "mozdulatokat rajzolni a térbe emberi testtel, ugyanúgy, ahogy a képzőművészek a vászonra rajzolnak figuratív és nonfiguratív formákat". Szólt arról is, hogy a balettnek a képzőművészettel szemben van egy nagy "hendikepje", mégpedig az, hogy a mozdulatok rögtön eltűnnek, ezzel szemben a képzőművészeti alkotások többszáz év múlva is megtekinthetők. "De ha eljönnek az előadásainkra és megnézik a térbe rajzolt mozdulatot, az beég a retinán keresztül az agyba, azután a szívbe jut és egy egész életet is képes megváltoztatni.." - tette hozzá.
A tárlaton Haraszti Zsolt, Ujházi Péter, Miklós János, Revák István, Cservenka Edit, Szentes Ottokár, Koppány Attila, Büki Zsuzsanna, Pálné Hencz Teréz, Végvári Beatrix, Arany Gold Zoltán, Bauer István, Kohut Mihály, Pinke Miklós, Pácser László, Tóth Adrien, Szolnoki Szabolcs, Haraszti Zsolt, Kiss László, Varga Gábor, Deák Balázs, Szarka Tamás, Csizik Balázs, Máder Barna, Revák Katalin, Dér Adrienn, Falvay Miklós és Szabó Anikó alkotásai láthatók.