-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Katonai tiszteletadással emlékeztek Wathay Ferenc hős vicekapitányra
Az ideiglenes felszabadulás után még egy esztendeig sem lehetett szabad a város. 1602 augusztusában a törökök mintegy 50 ezer főre tehető hadsereggel támadtak az előző ostrom óta még teljesen helyre sem állított, mintegy 3000 fős katonasággal védett várra, hogy visszafoglalják azt. A várat Isolano ezredes kapitány és Wathay Ferenc vicekapitány vezetésével, német, francia zsoldosok és magyar katonák védték. Augusztus 12-én kezdődött meg az ostrom, augusztus 28-án, napszálltakor már csak mintegy hétszáz védő volt életben, közülük is csak alig háromszázan voltak harcképes állapotban. 1602. augusztus 29-én a vár elesett, Wathay Ferenc három súlyos sebből vérezve fogságba került. Először Nándorfehérvárra, onnan Isztambulba hurcolták. Több alkalommal kísérelt meg szökést. Fogsága idején írta meg a Wathay Kódexnek nevezett énekes könyvét, amely az önéletírását és 28 vallásos, szerelmes valamint elbeszélő költeményt tartalmaz, és amelyet saját rajzaival és festményeivel illusztrált. 1606-ban fogolycserével szabadult a fogságból, 1609-ben Csesznek várának főkapitányává nevezték ki, de még ugyanebben az esztendőben a pótlásáról kellett gondoskodni. A további sorsáról nem tudunk semmit. Wathay Ferenc ekkor 41 éves volt.
Az emlékezésen közreműködött a Nőszirom Énekkar és Kátai Zoltán, énekmondó. Az ünnepi beszédet és a zenei szolgálatot követően az emlékezők Wathay Ferenc szobrához vonultak és elhelyezték a tisztelet koszorúit. A megemlékezésen részt vett Tanka Csaba, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, Dr. Kovács Béla Sándor és Buth Sándor, önkormányzati képviselők, Szabó András, ezredes, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság, Parancsnoki Irodájának irodavezetője, Benda László, ezredes, a Magyar Honvédség 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred parancsnoka, Csaba Tibor alezredes, a Magyar Honvédség 93. Petőfi Sándor Vegyvédelmi Zászlóalj parancsnokhelyettese, Tóth Csaba, mérnök-alezredes, a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 3. Számú Katonai Igazgatási Központ parancsnoka, Bátonyi Pál, nyugállományú ezredes, a Nemzetvédelmi Egyetem nyugalmazott oktatója, a Wathay család leszármazottja és történetének kutatója, a honvédelem ügyét támogató székesfehérvári civil szervezetek vezetői és tagjai, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum I. István Szakgimnázium valamint a Deák Ferenc Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnázium pedagógusai és diákjai.